میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
کارکردهای نشست ریاض
جوبایدن در حالی در اواسط ماه آتی میلادی راهی عربستان می شود که بر اساس گزارش‌های منتشره قرار است...
جوبایدن در حالی در اواسط ماه آتی میلادی راهی عربستان می شود که بر اساس گزارش‌های منتشره قرار است وی در کنار دیدار با مقامات سعودی در نشست مشترکی با شورای همکاری خلیج فارس در کنار مقامات عراق، اردن و مصر نیز حضور یابد. ادعای آمریکا و سعودی آن است که آمریکا به دنبال تشکیل نیروی امنیتی واحد در منطقه برای مقابله با تهدیدات امنیتی است حال آنکه مروری بر اهداف آمریکا در منطقه مباحثی دیگر را نشان می‌دهد.
بایدن در حالی ادعای اجاع سازی در صحنه جهانی را داشته است که جنگ اوکراین، مذاکرات برجامی، رویکردهای تهدید آمیز آمریکا علیه کره شمالی و چین نشانگر ناتوانی بایدن در اجرای این سناریو بوده است. در همین حال آمریکا هر چند با خروج از افغانستان ادعای کاهش نظامی گری در جهان را سر می‌دهد که در عمل به دنبال ایجاد مولفه‌های جدید نظامی در اقصی نقاط جهان بویژه در غرب اسیاست. از طرفی دیگر در حالی آبان ماه انتخابات میان دوره‌ای کنگره برگزار می‌شود که دموکرات‌ها در وضعیتی بحرانی به سر می‌برند چنانکه حتی کلینتون وزیر خارجه سابق امریکا نیز ادعای نابودی دموکراسی آمریکایی را با پیروزی احتمالی جمهوریخواهان سر می‌دهد. همچنین جنگ اوکراین و قطع منابع نفت و گاز غرب از جانب روسیه عملا این کشورها را با بحران مواجه کرده چنانکه قیمت بنزین در آمریکا به بیش از ۶ دلار رسیده است.
در این شرایط بایدن عملا با زنجیره‌ای از بحران‌های داخلی و خارجی مواجه است که در کنار شکست دموکرات‌ها در انتخابات می‌تواند رویای انتخابات بعدی وی را نیز بر باد دهد در حالی که یک جانبه گرایی آمریکا در صحنه جهانی نیز در معرض فروپاشی قرار گرفته است. در این شرایط می‌توان گفت که بایدن با برگزاری نشست مذکور در ریاض به دنبال آن است تا از یک سو توان اجماع سازی خود را به رخ رقیبان بکشد و از سوی دیگر کشورهای عربی را به افزایش تولید نفت و گاز هدایت نماید و به نوعی اوپک را با این نشست دور بزند. در همین حال مثلث سازی در چارچوب اهداف آمریکا در منطقه از راهبردهای این کشور است که مثلث امارات، بحرین و عربستان و اکنون مثلث اردن، مصر و عراق در این چارچوب قابل تعریف است. مثلث‌هایی که در کنار تامین منافع آمریکا در منطقه می‌تواند زمینه ساز گامی دیگر در روند سازش عربی با رژیم صهیونیستی باشد چنانکه بسیاری از گروه‌های عراقی به نخست وزیر کشورشان در باب این سفر هشدار داده و قانون ممنوعیت رابطه با رژیم صهیونیستی را به او یادآوری کرده‌اند. با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که دیدار بایدن با کشورهای عربی مذکور بعد دیگری از ناتوانی بایدن را نشان می‌دهد که برای فرار از آن به چنین نشست‌هایی روی اورده است تا شاید کمی از شدت شکست دموکرا‌ت‌ها در انتخابات بکاهد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122971
 
Share/Save/Bookmark