میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
سخنان تامل برانگیز وزیر خارجه انگلیس
جنگ اتمی راه می‌اندازیم
جنگ اتمی راه می‌اندازیم
 
در رویکردی جنگ طلبانه که تهدیدی برای امنیت نظام بین الملل است ، وزیر خارجه و نامزد پست نخست‌ وزیری انگلیس در نشستی انتخاباتی گفت که در صورت لزوم آماده پرتاب موشک‌های هسته‌ای خواهد بود.
لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس در نشستی انتخاباتی با اعضای حزب محافظه کار در بیرمنگام مدعی شد که در صورت نخست وزیری و در صورت لزوم آماده پرتاب موشک‌های هسته‌ای است.او که رهبر حزب محافظه‌کار و از مدعیان اصلی پست نخست‌وزیری آینده است، اعلام کرد: دستور استفاده از سلاح‌های هسته‌ای «بخش مهمی از نخست‌وزیری» است و من برای انجام این کار آماده هستم.طبق نظرسنجی‌های جدید وزیر خارجه انگلیس ۲۲ درصد از رقیب خود «ریشی سوناک» برای تصدی نخست‌وزیری این کشور در انتخابات آتی جلوتر است. لازم به ذکر است نروژ و انگلیس در حمایت نظامی از اوکراین میکرو پهپاد‌هایی به ارزش ۹.۳ میلیون دلار ارسال می‌کنند.
در این میان نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اوکراین را به بمباران اطراف نیروگاه هسته ای زاپروژیا با استفاده از سلاح‌های آمریکایی و غربی متهم کرد.واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: نیرو‌های اوکراین به صورت روزانه به بمباران محوطه اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا ادامه می‌دهند و این مسئله ممکن است پیامد‌های فاجعه باری در حوزه تشعشعات هسته‌ای در پی داشته باشد. در این میان دولت اوکراین بر اساس اعلام یک مقام ارشد این دولت انتظار دریافت مبلغی بین ۱۲-۱۶ میلیارد دلار کمک از سوی متحدان غربی خود تا پایان سال جاری میلادی را دارد. «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز گفت که این کشور آماده انجام مذاکرات با روسیه در خصوص آتش بس نیست. از سوی دیگر وزیر دفاع روسیه ضمن بیان این که آمریکا و متحدانش با ارسال تجهیزات به کی‌یف، تعداد تلفات و درگیری در اوکراین را تشدید می‌کنند، گفت، کُند شدن سرعت عملیات روسیه با هدف کاهش تلفات غیرنظامیان بوده است. در این میان «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن در تلاش برای تثبیت بازار انرژی این کشور، دستور ساخت راکتورهای هسته‌ای نسل جدید را صادر کرد.رویترز در این باره نوشت: «اظهارات کیشیدا که همچنین گفت دولت به دنبال افزایش طول عمر راکتورهای موجود است، نشان می‌دهد که چگونه بحران اوکراین و افزایش هزینه‌های انرژی باعث تغییر افکار عمومی و بازنگری در سیاستگذاری دولت در قبال انرژی هسته‌ای شده است». از سوی دیگر نماینده شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه در جنگ با روسیه،‌زمان به نفع اوکراین نیست، مدعی شد که مسکو هم به‌دنبال راهکار دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری‌ها نیست.«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که در عملیات روسیه در منطقه دونباس، زمان علیه اوکراین است. همچنین رهبر کاتولیک‌ های جهان خواستار «اقدامات قاطع» برای پایان بخشیدن به جنگ اوکراین و جلوگیری از «فاجعه هسته‌ای» در نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» شد.«پاپ فرانسیس»، رهبر کاتولیک‌های جهان، به قتل اخیر دختر فیلسوف برجسته روسیه‌ای اشاره کرد و جنگ را «دیوانگی» خواند، وی همچنین نسبت به وقوع احتمالی فاجعه هسته‌ای در نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» هشدار داد.
در ادامه پیامدهای اقتصادی جنگ اوکراین وینفرید کرچمن،، نخست وزیر ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان که عضو «حزب سبز» این کشور است در مصاحبه ای از شهروندان آلمان خواست در بحران انرژی آینده این کشور و به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی به جای آنکه مرتب دوش بگیرند خودشان را با حوله تمیز کنند.
کد مطلب: 123673
 
Share/Save/Bookmark