میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۹
 
 
دادخواست بیماران پروانه‌ای علیه شرکت سوئدی رد شد
خردشدن استخوان‌های حقوق بشر زیر پای غرب بی‌بشر
خردشدن استخوان‌های حقوق بشر زیر پای غرب بی‌بشر
 
در رفتاری که مصداق بارز نقض حقوق بشر و قتل عام انسان است، دولت سوئد در اقدامی عجیب دادخواست وکیل بیماران پروانه‌ای ایرانی برای الزام شرکت سوئدی «مولنیکه» جهت ارسال پانسمان‌های مخصوص برای بیماران ایرانی را رد کرد.
سوئد از جمله کشورهایی است که مدعی حمایت از بشریت بوده و با این ادعا نیز حتی به پناه‌گاهی برای گروهک تروریستی منافقین مبدل شده و با استناد به ادعاهای واهی این گروهک تروریستی، حمید نوری شهروند ایرانی را بیش از هزار روز است که زندان انفرادی نگهداری نموده است. این مدعی حقوق بشر اما کارنامه‌ای سیاه در قبال بشیت دارد. تحریم‌های یکجانبه آمریکا، تاکنون خسارت جبران ناپذیری را در حوزه سلامت و بهداشت بر افراد مختلف از جمله بیماران پروانه‌ای وارد کرده به طوری که شرکت سوئدی «مونلیکه» با استناد به همین تحریم‌ها اقدام به قطع ارسال محصولات دارویی از جمله پانسمان‌های ضروری بیماران پروانه‌ای به شرکت‌های وارد کننده ایرانی کرده است.
در پی این اقدام، شرکت سوئدی، تعداد قابل توجهی از این بیماران به‌ویژه کودکانِ بیمار، جان خود را از دست داده و برخی دیگر نیز دچار آسیب‌های جدی جسمانی مانند قطع عضو شدند و عده‌ای نیز با درد و رنج ناشی از نبود پانسمان لازم زندگی را می‌گذرانند. ‌بر همین اساس، ایران در دو سطح داخلی و خارجی نسبت به احقاق حقوق بیماران پروانه‌ای و مجازات مسببان این رفتار خصمانه اقدام کرده است.در عرصه داخلی دستگاه قضایی، دادگاه رسیدگی علنی به پرونده دعوای حقوقی بیماران پروانه‌ای را علیه ۳۰ تن از اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله دولت آمریکا برگزار کرد.۲۹۵ نفر از خانواده کودکان پروانه‌ای در این دادگاه به استناد معاهدات داخلی و کنونسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی خواستار جبران خسارت‌های مادی و معنوی و اعمال مجازات‌های تنبیهی شدند.اما در عرصه بین المللی «مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران» در اردیبهشت ماه سال گذشته با هدف حمایت از قربانیان تحریم، از شرکت «مولنیکه» سوئد نزد «مرکز تماس ملی» به عنوان مرجع نظارتی بین‌المللی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، طرح دعوا کرد.
در شهریور گذشته و در ادامه رسیدگی به شکایت این مرکز، دیداری مجازی با مسئولان مرکز تماس ملی و مدیریت این نهاد برگزار شدکه در آن ضمن تبیین بیشتر شکایت، به ادعاها و پاسخ‌های دریافت شده از سوی شرکت «مونلیکه» نیز به طور مفصلی پاسخ داده شد.«مونلیکه» در پاسخ خود به شکایت مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران در جریان دادرسی به صراحت اعلام کرد: تا زمانی که تحریم‌های آمریکا برقرار است تصمیمی برای بازگشت به بازار ایران ندارد و حتی مایل و قادر به استفاده از مکانیسم معافیت اقلام بشردوستانه آمریکا نیز نیست زیرا تحریم‌های بانکی مانع از انجام تراکنش مالی برای استفاده از این معافیت است. این ادعا در حالی بوده که تحریم‌های دارویی در سراسر جهان ممنوع می‌باشد و هیچ کشور و شرکتی حق انجام چنین تحریمی را ندارد.
با وجود شکایت متقن مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران و پاسخ‌ مستحکم به ادعاهای شرکت سوئدی در آذر ماه گذشته، ‌ مرکز تماس ملی با کمال تعجب در حکمی اعلام کرد که تصمیم به عدم ادامه رسیدگی ماهوی به شکایت دارد و تنها از شرکت سوئدی درخواست کرد تا در موارد مشابه شفایت بیشتری به خرج دهد اما در اقدامی جدید نهاد ملی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی دولت پادشاهی سوئد نیز دادخواست وکیل بیماران پروانه‌ای ایران برای الزام شرکت سوئدی مولنیکه جهت دادن پانسمان‌های مخصوص به بیماران ایرانی را رد کرد.
رد درخواست وکیل بیماران پروانه‌ای توسط دولت سوئد در حالی صورت می‌گیرد که آلنا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره ارزیابی تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران در مصاحبه اختصاصی با هفته نامه فرانسوی لوپوئن اذعان کرد؛ تحریم‌های یکجانبه آمریکا منجر به مرگ ۱۵ بیمار پروانه‌ای به دلیل عدم دسترسی به پانسمان‌های مخصوص شده است. دولت سوئد در اقدامی عجیب دادخواست وکیل بیماران پروانه‌ای ایرانی برای الزام شرکت سوئدی «مولنیکه» جهت ارسال پانسمان‌های مخصوص برای بیماران ایرانی را رد کرد.
مونلیکه در پاسخ خود به شکایت مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران در جریان دادرسی اعلام کرد: تا زمانی که تحریم‌های آمریکا برقرار است تصمیمی برای بازگشت به بازار ایران ندارد و حتی مایل و قادر به استفاده از مکانیسم معافیت اقلام بشردوستانه آمریکا نیز نیست زیرا تحریم‌های بانکی مانع از انجام تراکنش مالی برای استفاده از این معافیت است.
کد مطلب: 123574
 
Share/Save/Bookmark