میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۶
 
 
گروسی همزمان با سفر به تهران ادعاهای گذشته را تکرار کرد
زیاده‌خواهی مدیر کل با گزارش‌های مغرضانه
زیاده‌خواهی مدیر کل با گزارش‌های مغرضانه
 
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که گزارش های مغرضانه‌اش تاثیرات منفی بسیاری بر همکاری ایران با آژانس داشته است، در خصوص سفرش به تهران گفت امیدوار است نتیجه این سفر ایجاد کانال گفت‌وگوی مستقیم برای ازسرگیری فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری این نهاد در ایران باشد.
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توییتی درباره سفرش به تهران توضیحاتی ارائه داد.وی در این خصوص نوشت: به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سؤالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال ثمربخش و مشارکتی گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس بتواند فعالیت‌های راستی آزمایی ضروری را در این کشور از سر بگیرد.
«سعید خطیب‌زاده» سخنگوزی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر اقدام منفی صورت گیرد و قطعنامه‌ای صادر شود و تاثیر آن بر مذاکرات وین گفت: امشب سفر گروسی را به تهران داریم. همواره سعی شده روابط ایران و آژانس فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه‌های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: همواره به آژانس توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند. در چارچوب تحولات و براساس شرایط تصمیم لازم را اتخاذ می‌کنیم.
گروسی قرار است روز سه‌شنبه با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه دیدار کند. سفر گروسی به تهران در آستانه نشست شورای حکام که قرار است روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر (سوم آذر ماه) به مدت سه روز در وین برگزار شود، صورت می‌گیرد. پایگاه خبری آکسیوس پیش‌تر گزارش داد که بعید است شورای حکام آژانس در جلسه آذرماه خود قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند. این پایگاه خبری گزارش داده بود انگلیس فعالانه آمریکا، فرانسه، و آلمان را برای انتقاد از ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت فشار قرار داده، اما با توجه به اقدام ایران در اعلام بازگشت به مذاکرات وین، بعید است چنین اقدامی اتفاق بیفتد.
در آستانه سفر گروسی، به گزارش روزنامه آمریکایی، مقام‌های این کشور به رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند حملات به تأسیسات هسته‌ای ایران «غیرسازنده» بوده و سبب تسریع برنامه هسته‌ای ایران شده است.روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت در ۲۰ ماه گذشته عوامل اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، دانشمند ارشد هسته‌ای ایران را ترور کرده و انفجارهای بزرگی را در چهار تأسیسات هسته‌ای و موشکی ایران به راه انداختند به این امید که سانتریفیوژهای تولیدکننده سوخت هسته‌ای را فلج کنند و روزی را به تاخیر بیاندازند که ایران ممکن است قادر به ساختن بمب باشد، اما مقامات اطلاعاتی آمریکا و بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایرانی‌ها بسرعت دوباره آن‌ها را احیا کرده‌اند – اغلب با نصب ماشین‌های جدیدتر که می‌توانند اورانیوم را با سرعتی بسیار بیشتر غنی‌سازی کنند. به نوشته روزنامه آمریکایی، زمانی که کارخانه‌ای که قطعات کلیدی سانتریفیوژ را می‌ساخت، در اواخر بهار دچار آنچه انفجاری فلج کننده به نظر می‌رسید، شد که بسیاری از موجودی قطعات و دوربین‌ها و حسگرهای نصب شده توسط بازرسان بین‌المللی را از بین برد، تولید تا اواخر تابستان از سر گرفته شد. یکی از مقامات بلندپایه آمریکایی آن را طرح «بازسازی بهتر» تهران خواند.
کد مطلب: 120577
 
Share/Save/Bookmark