میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
دوپينگ كشتي را بارانداز كرد
دوپينگ كشتي را بارانداز كرد
 
سه‌شنبه خبری نقل محافل کشتی شد که سر و صدای زیادی به پا کرد.مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش دوپینگ دو چهره سرشناس کشتی فرنگی که هر دو از شانس های مسلم کسب مدال طلای جهان و المپیک به شمار می آمدند، اسفبار بود.

نامه‌اي محرمانه از آژانس جهاني ضد دوپينگ «وادا» به فدراسيون كشتي و فدراسيون پزشكي - ورزشي ايران رسيد كه طي آن اعلام شد دو نمونه A كشتي‌گيران ايراني مثبت است.
از گوشه و كنار اسامي اين دو كشتي‌گير به خارج درز كرد كه شنيدن نام اين دو كه سابقه قهرماني داشته و از شانس‌هاي مدال طلاي ايران در المپيك لندن هم به حساب مي‌آمدند، جامعه كشتي و ورزش ايران را به بهت فرو برد.
داستان از اينجا شروع شد كه حدود ۴۰ روز پيش ماموران «وادا» به طور سر زده وارد ايران شدند و از ورزشكاران شاخص چند رشته از جمله كشتي تست دوپينگ گرفتند. اين نمونه گيري در هيچ مسابقه‌اي انجام نشد، بلكه نمونه گيري خارج از مسابقه و در اردوي تيم ملي گرفته شد، حميد سوريان هم از جمله فرنگي كاراني بود كه تست دوپينگ داد، نتيجه‌ تست سوريان منفي بود، اما دو كشتي‌گير سرشناس ديگر متهم به استفاده از مواد ممنوعه شده‌اند.
تا زماني كه حكم قطعي در مورد كشتي‌گيران دوپينگي صادر نشود، اسامي آن‌ها اعلام نخواهد شد، اما با دعوت قاسم رضايي، كشتي‌گير ۹۶ كيلوگرمي به اردوي تيم ملي، خيلي چيزها عيان مي‌شوند.
رضايي كه مدال برنز جهان در سال ۲۰۰۷ را در كارنامه دارد، المپيك پكن آخرين ميدانش به همراه تيم ملي بود. رضايي پس از كنار ماندن از تيم ملي قصد داشت براي كشور آذربايجان كشتي بگيرد كه فدراسيون كشتي به او رضايت نامه نداد، ولي حالا با مشكلي كه براي كشتي ايران به وجود آمده است، رضايي پس از سه سال به تيم ملي نزديك شده و به جمع اردونشينان مي‌پيوندد.
خيلي ها معتقد بودند و هستند كه تيم ملي فعلي كشتي فرنگي ، بهترين تيم ايران در تاريخ است و همه كارشناسان ايران را شانس اول قهرماني در مسابقات جهاني استانبول مي‌دانستند،اما با مساله رخ داده، اوضاع پيچيده شده است، شايد تيم محمد بنا بتواند بدون اين دو مهره شاخص باز هم مدعي قهرماني جهان باشد، اما جمع كردن اين تيم و ساختن كشتي‌گيران از لحاظ روحي كار دشواري به نظر مي‌رسد. بايد ديد محمد بنا مي‌تواند تيمش را در اين ۴۵ روزه تا مسابقات جهاني دوباره جمع كند؟ به هر حال در آستانه از دست دادن دو مهره بزرگ كشتي فرنگي هستيم؛ دو مهره‌اي كه هر كدام از آن‌ها را شانس مدال طلاي المپيك مي‌دانستيم، اما حالا اين آرزوها و روياها برباد رفته به نظر مي‌رسند.

توطئه‌ها را جدي بگيريم
۵سال پیش ورزش دوستان ایرانی که به شنیدن اخبار حاکی از یکه تازی وزنه برداران ایرانی در میادین بین المللی عادت کرده بودند، خبری را شنیدند که هضم آن برایشان کمی دشوار بود! دوپینگی بودن ۹ وزنه بردار ایرانی و محرومیت دسته جمعی آنها به قدری عجیب بود که تنها می توانست حکم یک شایعه بی اساس را داشته باشد؛ اما طی چند روز صحت و سقم خبر مذکور تایید و وزنه برداری ایران به یکباره از وجود ستاره هایش تهی شد.
حضور سر زده ماموران خارجی وادا در تمرینات تیم ملی وزنه برداری و گرفتن سه نمونه آزمایش قبل از آغاز مسابقات جهانی دومنیکن این شایعه را ورد زبان ها کرد که یک مسئول ایرانی، با اطلاع دقیق از زمان مصرف دارو توسط وزنه برداران حاضر در اردو، ماموران وادا را دعوت به حضور  سر زده در تمرینات کرده و موجبات زمین گیر شدن ورزش افتخار آفرینی چون وزنه برداری را فراهم آورده است.
حالا اما هیچکس به خبرچینان داخلی مظنون نیست و روس بودن ماموران وادا و ارسال نمونه آزمایش کشتی گیران به شهر مسکو کمی عجیب به نظر می رسد.از آنجا که چهره های شاخص کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی مسکو و جام جایزه بزرگ باکو موفق به شکست سنگین "اصلان بک خوشتوف" قهرمان روس المپیک پکن شده اند و شیوه غلبه آنها بر قهرمان یادشده، در اصلاح کشتی گیران باعث بی حیثیت شدن روس‌ها شده است، می توان این احتمال را در نظر گرفت که با گزارش و مشورت کارشناسان کشتی روسیه، اسامی "ب.ق" و "ا.ع" در فهرست وادا قرار گرفته و زمان آزمایش گرفتن از آنها هم طوری بوده که در صورت مثبت اعلام شدن نمونه نفرات یاد شده، شانس حضور در المپیک را از دست بدهند.
شايد كشتي‌گيران واقعا دوپينگ نكرده‌اند و اين مساله توطئه خارجي‌ها باشد، رقباي ما مي‌خواهند كه اگر دو طلاي المپيك بگيريم، قهرمان مي‌شويم و مي خواستند با اين كار جلوي كشتي ايران را بگيرند. آن‌ها به خوبي مي دانستند كدام كشتي‌گيران شانس مدال طلاي ايران در المپيك هستند، البته اين موضوع را هم نمي‌شود ۱۰۰ درصد تاييد كرد و تنها مي‌شود گفت احتمال آن‌ها وجود دارد.
با این وجود به نظر می رسد که طی ماه های آتی باز هم سر و کله ماموران وادا در اردوهای تیم ملی کشتی ایران پیدا شود و همچون وزنه برداران که سه بار قبل از مسابقات جهانی نمونه آزمایش خود را تحویل وادا دادند، فرنگی کاران مجبور به انجام چنین کاری شوند.
از همین رو لازم است یک تیم ویژه مسئول رسیدگی به نوع مصرف مکمل ها توسط کشتی گیران باشند تا از بروز اتفاقات اینچنینی جلوگیری به عمل آید؛ چرا که برخی از مواد دارویی از جمله آنتی هیستامین ها جزو مواد ممنوعه به شمار می آیند و می توانند خطر آفرین باشند.

بنا: طلاي المپيك را فداي پاكي در كشتي مي‌كنم
سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي پس از دوپينگ دو فرنگي‌كار ايران گفت: اگر قرار است قهرماني ما در جهان آلوده باشد، بهتر است كه نباشد.
محمد بنا درباره حضور دو كشتي‌گير دوپينگي در اردوي تيم فرنگي گفت: من هم نمي‌دانم چطور شد اين شرايط به وجود آمد. بايد منتظر بمانيم تا نتيجه قطعي آزمايش‌ها مشخص شود و هنوز به طوركامل چيزي مشخص نيست، اما اگر دارويي خارج از قانون وادا مصرف شده باشد، بايد پاسخگو باشند.
وي ادامه داد: هيچ چيزي مهم‌تر از پاكي در ورزش به خصوص كشتي نيست. اگر قرار است قهرماني ما در جهان آلوده باشد، بهتر است كه نباشد. حتي مدال طلاي المپيك را فداي پاكي در كشتي مي‌كنم. خوشحاليم كه در ايران اين موضوع در اردوها توسط كميته ضد دوپينگ و فدراسيون انجام مي‌شود. اين موضوع نشان مي‌دهد كه مديريت فدراسيون كشتي و كادر فني به دنبال سلامتي است و اگر غير از اين بود، راه فرار زياد بود.
دارنده نشان نقره جهان در سال ۱۹۸۳ با بيان اينكه دوپينگ اين دو نفر براي خود من هم غيرقابل باور است تصريح كرد: از شناختي كه روي اين دو نفر داشتم هنوز باورم نمي‌شود كه دوپينگ كرده باشند، اما با اين وجود هر مسئله‌اي كه پيش بيايد بايد تابع قانون و حقيقت باشيم؛ چون به جز پاكي دنبال چيز ديگري نيستيم.
بنا يادآور شد: كشتي فرنگي وابسته به يك يا دو نفر نيست هر چند كه قوي‌ترين نفراتش را هم از دست داده باشد. ۵ وزن ديگر داريم كه همه قدرتمند و شانس كسب مدال هستند. در اين اوزان هم اگر كسي را پيدا نكرديم، فكر مي‌كنيم از ابتدا كشتي‌گيري نداشته‌ايم.
سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي در پايان خاطرنشان كرد: هيچ تيمي كامل نيست. در حال حاضر مهدي علياري، داود گيل‌نيرنگ و قاسم رضايي در اردو هستند و خيالم از اين بابت راحت است. بعد از اينكه متوجه اين موضوع شديم رضايي بلافاصله دعوت شد و در كنار ساير ملي‌پوشان كار را ادامه داد. اگر قرار است تيم من با اين شرايط قهرمان شود، نباشد بهتر است.

کد مطلب: 141
 
Share/Save/Bookmark