میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۵
 
 
نسل کشی مسلمانان بوسنی ‌و هرزگوین ۲۷ ساله شد
کشتار سربرنیتسا و جنایتی که غرب هرگز پاسخگوی آن نشد
کشتار سربرنیتسا و جنایتی که غرب هرگز پاسخگوی آن نشد
 
مراسم خاکسپاری ۵۰ قربانی دیگر نسل‌کشی سربرنیتسا دیروز مصادف با بیست‌وهفتمین سالگرد آن برگزار شد در حالی که کشورهای غربی در قالب ناتو و نیروهای سازمان ملل تاکنون پاسخگوی جنایتی که رقم زدند نیستند.
در ماه‌های اخیر اروپا و آمریکا با ادعای بشر دوستی در حالی میزبان اوکراینی‌ها چشم آبی مو بلوند شده‌اند که همین کشورها ۲۷ سال پیش هزاران مسلمان بوسنیایی را صرفا به جرم مسلمان بودن در برابر صرب‌ها تنها رها کرده و زمینه ساز قتل عام آنها شدند و تا به امروز نیز هرگز پاسخگوی این جنایت نبوده‌اند. امروز آنها به جای پاسخگویی و عذرخواهی برآنند تا با شبیه سازی آن، جنگ اوکراین را به آن زمان نسبت داده و روسیه را صربها معرفی نمایند و خود را ناجی اوکراین برای تکرار نشدن آن نسل کشی معرفی نمایند.
در ادامه درد و رنج مسلمانان بوسنی، جسد ۵۰ قربانی دیگر نسل کشی سربرنیتسا که در ژوئیه ۱۹۹۵ در شرق بوسنی و هرزگوین رخ داده، شناسایی شده و دیروز طی مراسمی به خاک سپرده شدند.
مراسم گرامیداشت یاد قربانیان نسل‌کشی سربرنیتسا که بزرگترین فاجعه انسانی اروپا پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود، نیز برگزار شد.جوان‌ترین قربانی که به خاک سپرده ‌شد، سلیم مصطفیچ ۱۶ ساله و مسن‌ترین آنها نیز حسین کردزیچ ۵۹ ساله است.به این ترتیب شمار قربانیان دفن شده نسل‌کشی سربرنیتسا به ۶ هزار و ۷۲۱ نفر افزایش می‌یابد.غیرنظامیان بوسنی، پس از اشغال شهر سربرنیتسا توسط صرب‌ها به فرماندهی ژنرال راتکو ملادیچ در ۱۱ ژوئیه ۱۹۹۵، درحالی به نیروهای هلندی وابسته به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل پناه آورده بودند که توسط سربازان هلند به صرب‌ها تحویل داده شدند.ملادیچ در اظهارات خود در آستانه عید صربها گفته بود که این شهر را به ملت صرب هدیه می‌کنم. در نهایت زمان آن فرا رسید که از ترک‌ها (اصطلاحی که برای مسلمانان آن منطقه استفاده می‌شود) در این سرزمین انتقام بگیریم.ملادیچ به دلیل کشتار بیش از ۸ هزار بوسنیایی مسلمان در سربرنیتسا در ۱۱ جولای ۱۹۹۵ از سوی دادگاه بین‌المللی جرایم جنگی لاهه به حبس ابد محکوم شد.در این کشتار بیش از ۸ هزار و ۳۷۲ بوسنیایی کشته شدند، بسیاری از زنان و کودکان از خانه‌هایشان آواره شدند.در پی سقوط سربرنیتسا بخشی از جمعیت مسلمان شهر به سربازان هلندی که در کارخانه قدیمی باتری سازی در مقابل مزار شهدای کنونی واقع شده پناه برده و بخشی دیگر نیز به منطقه تحت کنترل سربازان بوسنیایی که راه جنگلی بود، می‌گریزند.
اما هر دو گروه سرنوشت مشابهی را تجربه می‌کنند. راه جنگلی به دلیل قتل‌عام‌های گسترده‌ای که در آن رخ داده، در میان مردم به نام « مسیر مرگ» شناخته می‌شود، راهی که هزاران نفر اسیر دام سربازان صربستانی شده و جان خود را از دست دادند.مردمی که به سربازان هلندی پناه برده بودند، شب اول در محل کارخانه قدیمی اسکان می‌یابند اما سربازان صربستانی که برای بازرسی به آنجا می‌روند خودسرانه اقدام به بازداشت برخی از مردان می‌کنند.
روز بعد سربازان صربستانی که بیرون از اردوگاه منتظر بودند، از بین خانواده‌هایی که مشغول سوار شدن به اتوبوس بودند، مردان را جدا کرده و به قتل رساندند، سپس در گورهای دسته جمعی دفن کردند. این در حالیست که زنان و کودکان این قربانیان سال‌‌ها دور از خانه‌های خود در تبعید به سر بردند. در این میان سازمان ملل و ناتو اقدامی برای نجات مسلمانان انجام نداده و رسما در این نسل کشی مشارکت کردند. دیوان بین‌المللی دادگستری ( لاهه) در سال ۲۰۰۷ براساس شواهد و مدارک دادگاه بین‌المللی کیفری یوگسلاوی سابق با صدور حکمی، حوادثی که در سربرنیتسا و حومه آن رخ داد را «نسل‌کشی» اعلام کرد. جالب توجه آنکه امروز نیز مقامات اروپایی به جای مسئولیت پذیری در این زمینه به دنبال سوء استفاده از نسل کشی مسلمانان برای توجیه جنگ اوکراین هستند. مقام‌های اتحادیه اروپا در بیست و هفتمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا گفتند، جنگ اوکراین برای اروپا یادآور نسل کشی سربرنیستا و خاطرات وحشتناک جنگ دهه ۹۰ میلادی بالکان غربی است.جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و الویه وارهلی، کمیسیونر اروپایی در امور توسعه و مجاورت در بیانیه‌ای مشترک گفتند: اروپا آنچه را که در سربرنیتسا رخ داد و ناتوانایی ما برای جلوگیری و توقف این نسل کشی را فراموش نکرده است. آنها جنگ اوکراین را اقدامی برای تکرار نشدن آن فاجعه عنوان کرده‌اند.
دادگاه بین‌ المللی کیفری «یوگسلاوی سابق» در لاهه هلند، ژنرال راتکو ملادیچ را به جرم قتل هزاران غیرنظامی بوسنیایی مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم کرد.این دادگاه همچنین رادوان کاراجیچ، رهبر پیشین صرب‌های بوسنی را به اتهام ۱۰ جنایت جداگانه از جمله کشتار جمعی به ۴۰ سال زندان محکوم کرده بود.رادیسلاو کرستیج، یکی از ژنرال‌های سابق صرب به جرم نسل‌کشی به ۳۵ سال، یدویه باژوویچ به ۱۵ سال، دراگو نیکولیچ به ۳۵ سال، لیبومیر بوروژانین به ۱۷ سال، وینکو پاندوریجی به ۱۳ سال، رادیوژه میلتیج به ۱۹ سال، میلان گورو به ۵ سال، ویادین پوپویچ و لیوبیسا بئارا نیز به حبس ابد محکوم شدند.همچنین میلوراد تربیچ به جرم قتل‌عام بالغ بر هزار غیرنظامی در ۱۳ جولای ۱۹۹۵ از سوی دادگاه بوسنی هرزگووین به ۳۰ سال حبس محکوم شد. در جریان پرونده های سربرنیتسا که در دادگاه های مختلف بررسی شد، ۴۵ صرب در مجموع به ۶۹۹ سال حبس محکوم شدند.اسلوبودان میلوسویچ، رئیس جمهور یوگسلاوی سابق نیز به نسل کشی محکوم شد اما در حالی که پرونده وی در دادگاه بین‌ المللی کیفری «یوگسلاوی سابق» در لاهه هلند در جریان بود، و می خواست که علیه مقامات آن زمان آمریکا یعنی بیل کلینتون شهادت دهد در زندان جان باخت!.
کد مطلب: 123196
 
Share/Save/Bookmark