میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۰
 
 
تحلیلگر عراقی:
هر تغييري باید بر اساس قانون اساسی و در چارچوب تفاهم گروه های سیاسی انجام گیرد
عراق و فضای سیاسی آن این روزها دچار تنش و بی‌ثباتی است اگرچه شرایط سیاسی عراق بیش از یک سال است که در چنین وضعیتی به سر می برد اما در روزهای گذشته با تحصن طرفداران مقتدا صدر شرایط دشوار تر شد.


علی فاهم تحلیلگر و فعال رسانه ای عراق در گفتگو با روزنامه سیاست روز با اشاره به تحولات روزهای گذشته عراق گفت: آنچه بدیهی است همه چیز باید بر اساس قانون اساسی و احترام به اجماع ملی و با توافق تمامی گروه های سیاسی انجام گیرد.

علی فاهم درباره رفتار مقتدا صدر و با انتقاد از چنین رویکردهایی تاکید کرد که آنچه در فضای سیاسی عراق در سایه رفتارهای ناسنجیده و متناقض صدر رخ می دهد به نفع منافع ملی عراق و مردم این کشور نیست.
وی افزود فضای کنونی عراق نیازمند آرامش و ثبات سیاسی است به ویژه اینکه اهمیت نقشه منطقه عراق و نیز ایفای نقش جهانی آن در شرایط کنونی بیش از گذشته افزایش یافته است.
این تحلیلگر عراقی افزود: چارچوب هماهنگی شیعی در تحولات گذشته عراق با درایت و انعطاف بسیار بالایی برخورد کرده است و حتی از بسیاری از خواسته های خود عقب‌نشینی کرد تا وحدت و همگرایی عراق مورد آسیب قرار نگیرد.
وی ادامه داد جریان ها و احزاب دلسوز عراق به خوبی می دانند که عدم وحدت و اختلاف بین بیت شیعی تنها به نفع آمریکا و رژیم صهیونیستی است و از سویی به احیای داعش و فعالیت گروه‌های تروریستی در عراق منجر می شود.
علی فاهم ادامه داد امروز باید تمامی جریان‌های سیاسی، منافع ملی و اسلامی را بر منافع حزبی و جریانی ترجیح دهند و این آزمون بسیار مهمی برای احزاب و جریان‌هایی است که خود را دلسوز عراق و شیعه می‌دانند.
این تحلیلگر عراقی افزود که عراق عمق عربی و اسلامی موضوع فلسطین است و بی دولتی و ادامه خلاء سیاسی در این کشور به نفع رژیم صهیونیستی است که تلاش می‌کند عراق را نیز وارد فرایند عادی سازی روابط کند.
** سمیه خمارباقی
کد مطلب: 123457
 
Share/Save/Bookmark