میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۵
 
 
فاجعه انسانی در افغانستان، سوریه، یمن و غزه جان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند
جان باختن کودکان در تروریسم اقتصادی آمریکا
جان باختن کودکان در تروریسم اقتصادی آمریکا
 
آمریکا با ادعای حمایت از حقوق بشر در حلی کنفرانس دموکراسی را برگزار می‌کند که تروریسم اقتصادی این کشور ،میلیون ها نفر از جمله میلیون‌ها کودک در افغانستان، سوریه، یمن و غزه را به کام برگ برده است.
سیاست تحریمی و اقتصادی آمریکا علیه سایر کشورها که در چارچوب تروریسم اقتصادی صورت می‌گیرد می رود تا فاجعه‌ای انسانی را رقم زند چنانکه پس از گذشت چند ماه از خروج آمریکا از افغانستان و عدم تعهد پذیری آن در قبال بحران اقتصادی این کشور که با مصادره دارایی‌های افغانستان نیز همراه بوده یک مقام سازمان ملل با ابراز نگرانی از وضعیت سوءتغذیه در میان کودکان افغان، خواستار کمک‌های فوری به مردم افغانستان شد.
«پراوران مهات» مسئول ارتباطات یونیسف در دیدار از بیمارستان اندراگاندی کابل از تمامی نهاد‌های حامی خواست تا کمک‌ها در بخش سوء تغذیه و بیماری کودکان را افزایش دهند.وی در پیامی در توئیتری نوشت: یونیسف تخمین می‌کند که بدون اقدام‌های فوری، امسال بیش از یک میلیون کودک با سوء تغذیه شدید روبرو خواهند شد. برای این، ما از کشور‌های مختلف، شرکا و اداره‌های امدادرسانی درخواست داریم تا به صورت فوری به کودکان افغان کمک کنند.پیش از این کمیته نجات کودکان هفته گذشته در یک گزارش هشدار داد که اگر به افغانستان کمک‌های فوری صورت نگیرد، حدود ۱۴ میلیون کودک در این کشور با خطر سوء تغذیه مواجه می‌شوند. این در حالی است که آمریکا به بهانه تغییر رفتار طالبان ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور را بلوکه کرده است.
در بعد دیگری از تروریسم اقتصادی آمریکا که البته با همراهی رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد یک نهاد حقوق بشری اعلام کرد که بیش از نیمی از مردم غزه که بسیاری از آنها را کودکان تشکیل می‌دهند به دلیل محاصره اقتصادی ۱۶ ساله تحمیل شده از جانب رژیم صهیونیستی، از فقر شدید رنج می‌برند. نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت نوار غزه به دلیل محاصره و محدودیت‌های تحمیل شده رژیم صهیونیستی از ۲۰۰۶، به زیر خط فقر کشیده‌ شده‌اند.بر اساس این گزارش اوضاع از نظر خدمات درمانی و بهداشتی نیز در نوار غزه در حالت وخیمی قرار دارد به گونه‌ای که منجر به کاهش ۶۶ درصدی خدمات درمانی شده است.
در همین حال در بعد دیگری از تروریسم اقتصادی آمریکا که با مشارکت سعودی و امارات صورت می‌گیرد، سازمان جهانی بهداشت، در حساب خود در توئیتر نوشت: ۱۶,۲ میلیون یمنی از مجموع ۳۰ میلیون نفر جمعیت این کشور از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.این سازمان توضیح داد که «سه چهارم کودکان یمنی یعنی ۷۵ درصد آنها دچار سوء تغذیه مزمن هستند.کشور یمن حدود ۷ سال است که در جنگی نابرابر از سوی ائتلاف سعودی ـ آمریکایی ـ اماراتی گرفتار شده است و این جنگ تا کنون به جان باختن بیش از ۲۳۳ هزار یمنی منجر شده است. همچنین بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ۸۰ درصد مردم این کشور که بالغ بر ۳۰ میلیون نفر هستند، در بدترین بحران انسانی جهان به‌سر می‌برند.
در همین حال در سوریه نیز اقدامات بحران ساز آمریکا همچنان قربانی می‌گیرد چنانکه «بشار الجعفری» گفت: تروریسم اقتصادی شهروندان سوری را هدف قرار می‌دهد. اقدامات قهری حق شهروندان سوریه‌ای برای زندگی، بهداشت، آموزش و توسعه در همه اشکال آن را نقض می‌کند.ایمن سوزان، دیگر معاون وزیر امور خارجه سوریه نیز ماه گذشته تاکید کرده بود که سوریه درگیر مشکلات اقتصادی است و این نتیجه جنگ اقتصادی علیه سوریه و تحریم‌های یکجانبه آمریکا است.
کد مطلب: 121459
 
Share/Save/Bookmark