میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۴
 
 
علی‌رغم برخی پیش‌بینی‌ها؛
کنترل سنا در دست دموکرات‌ها باقی ماند
کنترل سنا در دست دموکرات‌ها باقی ماند
 
با پیروزی سناتور دموکرات در «نوادا»، دموکرات‌ها موفق شدند با به دست آوردن ۵۰ کرسی، همچنان کنترل سنا را در دست خود حفظ کنند.
به گزارش فارس، با پیروزی «کاترین کورتز ماستو» سناتور ایالت نوادا در مقابل رقیب جمهوری‌ خواه وی «آدام لاکسالت»، دموکرات‌ها ۵۰ کرسی سنا را در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره به دست آوردند و کنترل سنا در دست حزب «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا باقی ماند.روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در این خصوص گزارش کرد که سناتور کاترین کورتز ماستو با اختلاف اندک، رقیب جمهوری‌خواه خود آدام کاکسالت را شکست داد و دموکرات‌ها حتی قبل از دور دوم انتخابات «جورجیا» در تاریخ ششم دسامبر (۱۵ آذر ماه) توانستند، ۵۰ کرسی سنا را به دست آورند و کنترل این مجلس از کنگره را در دستان خود حفظ کنند.
طبق این گزارش، با این حال با گذشت چند روز از روز انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که پیش‌بینی می‌شد که به دلیل ضعف عملکرد بایدن، جمهوری‌خواهان قدرت را در کنگره به دست خواهند آورد،‌هنوز سرنوشت مجلس نمایندگان آمریکا قطعی نشده است. با اینحال آن‌طور که در این گزارش آمده است،‌ جمهوری‌خواهان همچنان شانس پیروزی در مجلس نمایندگان آمریکا را دارند اما اکثریت آن‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا در مقایسه با دموکرات‌ها چندان بالا نخواهد بود.
گزارش‌ها حاکی از آن است که هم‌اکنون با پیروزی سناتور کورتز، و رأی تعیین کننده «کامالا هریس» معاون بایدن، دموکرات‌ها موفق می‌شوند با اختلاف اندک، همچنان اکثریت کرسی‌های سنا را حفظ کنند.
طبق گزارش شبکه «بی بی سی»، پیروزی دموکرات‌ها در سنا به رئیس‌جمهور آمریکا این امکان را می‌دهد که طی دو سال آینده، قاضی‌های مورد انتخاب خود را در دادگاه فدرال منصوب کند.
رسانه‌های غربی با این حال گزارش می‌دهند که پیروزی جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا حتی با اختلاف اندک هم همچنان می‌تواند برای رئیس‌جمهور دموکرات ایالات متحده آمریکا دردسرساز شود.
بایدن با اینحال با ابراز رضایتمندی از نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، پنجشنبه هفته گذشته در یک نشست خبری خطاب به جمهوری‌خواهان گفت: «موج قرمز بزرگ (اصطلاحی که جمهوری‌خواهان درباره پیروزی احتمالی خود به‌کار می‌بردند) رخ نداد». وی توضیح داد: «روز خوبی برای دموکراسی و روز خوبی برای آمریکا بود. البته رأی‌دهندگان در انتخابات شفاف گفتند که مستأصل شده‌اند، من این را درک می‌کنم».

افول ترامپ؟
این در حالی است که بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید که جمعه منتشر شد، جمهوری‌خواهان و مستقل‌های متمایل به آن‌ها، ران دی‌سانتیس فرماندار فلوریدا را به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق این کشور برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سال ۲۰۲۴ ترجیح می‌دهند. به گزارش وبگاه خبری «هیل» وابسته به کنگره آمریکا، در نظرسنجی انجام شده توسط موسسه یوگاو، ۴۲ درصد جمهوری‌خواهان و مستقل‌های متمایل به آن‌ها گفتند دیستانتیس را به ترامپ برای نامزدی در سال ۲۰۲۴ ترجیح می‌دهند. فقط ۳۵ درصد گفتند ترامپ را به دی‌سانتیس ترجیح می‌دهند.
طبق این گزارش، آن دسته از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی که خود را جمهوری‌خواهان راسخ می‌دانند، احتمال بیشتری داشت که نامزد سومی را (۴۵ درصد) به ترامپ بجای فرماندار فلوریدا که در انتخابات میان‌دوره‌ای توانست بار دیگر صاحب این سمت شود، ترجیح دهند. چهل و سه درصد جمهوری‌خواهان راسخ گفتند که دی‌سانتیس را ترجیح می‌دهند.
در عین حال، دی‌سانتیس در بین رای‌دهندگان متمایل به جمهوری‌خواهان حمایت بیشتری کسب کرد و ۴۵ درصد از افراد این گروه نامزدی وی را در مقابل ۲۱ درصد حمایت از نامزدی ترامپ، ترجیح دادند.
با این حال، ۳۸ درصد پاسخ‌دهندگانی که خود را جمهوری‌خواهان نه چندان راسخ توصیف کردند، گفتند دی‌سانتیس را ترجیح می‌دهند، در مقابل ۳۱ درصد از افراد این گروه همین نظر را درباره ترامپ داشتند.
این نتایج بعد از یک هفته تنش بین ترامپ و دی‌سانتیس پس پیروزی قاطع وی در فرمانداری فلوریدا منتشر شده است. دی‌سانتیس در کنار ترامپ به عنوان نامزد اصلی بالقوه برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات سال ۲۰۲۴ در نظر گرفته می‌شود.
ترامپ سه‌شنبه تهدید کرد اطلاعات خصوص درباره رقیب اصلی بالقوه‌اش را که «خیلی جذاب نخواهد بود»، اگر وی تصمیم بگیرد با او رقابت کند، به اشتراک خواهد گذاشت. ترامپ گفت: فکر می‌کنم اگر نامزد شود، خیلی بد به خود آسیب خواهد زد. من بیشتر از هر کسی، افراد دیگر، شاید همسرش درباره او می‌دانم. در حالی که جمهوری‌خواهان خود را برای موج قرمز بزرگ آماده کرده بودند، با پیروزی «کاترین کورتز ماستو» سناتور ایالت نوادا در مقابل رقیب جمهوری‌‌خواه وی «آدام لاکسالت»، دموکرات‌ها ۵۰ کرسی سنا را در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره به دست آوردند و کنترل سنا در دست حزب جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا باقی ماند.
پیش‌تر وبگاه «آکسیوس» در گزارشی به وضعیت نامزدهای تحت حمایت ترامپ در انتخابات جاری آمریکا در ایالت‌های کلیدی و رقابتی پرداخت و گزارش داد آن‌ها وضعیت خوبی در جدول شمارش آرای این ایالت‌ها ندارند.
با این‌حال،‌ جمهوری‌خواهان همچنان شانس پیروزی در مجلس نمایندگان آمریکا را دارند اما در آنجا هم اکثریت آن‌ها در مقایسه با دموکرات‌ها چندان بالا نخواهد بود. طبق تحلیل‌ها، پیروزی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا حتی با اختلاف اندک هم همچنان می‌تواند برای رئیس‌جمهور دموکرات ایالات متحده آمریکا دردسرساز شود. بایدن پیش از این با ابراز رضایتمندی از نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، در یک نشست خبری خطاب به جمهوری‌خواهان گفت: «موج قرمز بزرگ (اصطلاحی که جمهوری‌خواهان درباره پیروزی احتمالی خود به‌کار می‌بردند) رخ نداد».
کد مطلب: 124357
 
Share/Save/Bookmark