میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۱
 
 
رئیسی در اجلاس سران سازمان اکو:
پروژه انتقال آب به ایران در دستور کار سازمان «اکو» قرار گیرد
پروژه انتقال آب به ایران در دستور کار سازمان «اکو» قرار گیرد
 
رئیس‌جمهور گفت: علاقه‌مند هستیم پروژه‌های انتقال آب به کشورهای متقاضی از جمله جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سازمان اکو قرار گیرد.
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور روز گذشته در پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) که به میزبانی ترکمنستان برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، اولویت ویژه‌ای برای همکاری و مشارکت اقتصادی با کشورهای آسیایی به خصوص همسایگان خود در آسیای جنوبی، آسیای غربی، آسیای میانه و قفقاز قائل است.
رئیسی عنوان کرد: ضرورت نقش و جایگاه سازمان‌های منطقه‌ای به عنوان تسهیل کننده روابط دوجانبه و چندجانبه مورد توجه و اهتمام ما است که یکی از نمونه‌های واضح آن سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو است.
وی تاکید کرد: مجموعه اکو علاوه بر بهره‌مندی از ویژگی‌های مادی قدرت همچون جمعیت نیم میلیاردی، مالکیت یک سوم منابع انرژی جهان و موقعیت بی‌نظیر ارتباطی میان اروپا با چین، روسیه، خلیج فارس، اقیانوس هند و همچنین نیروی انسانی جوان و پرتوان، که هویتی ممتاز به نام اسلام دارد، را داراست،
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما فقط همسایگانی قانونمند نیستیم بلکه میراث‌دار و در عین حال دارنده هویت اصیل منبعث از فرهنگ اسلامی هستیم که قادر است آینده بشریت را در درخشان‌ترین حالت رهبری کند، گفت: فرهنگ اسلامی می‌تواند بالندگی و نشاط معنوی را به کالبد همکاری‌های همه‌جانبه میان ما تزریق کند.
رئیس‌جمهور بیان کرد: بسیاری از گشایش‌های اقتصادی در اکو، به ارتقای تجارت درون منطقه مرتبط است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد نقش بیشتری را در آزادسازی‌های تجاری در منطقه اکو ایفا کند و مایل هستیم همه کشورهای عضو، بر اساس زمانبندی که متناسب با اقتصاد ملی آنها است در آزاد سازی‌های تجاری اکو چه در قالب موافقتنامه پوتا و چه در قالب مذاکرات تجارت آزاد حضور داشته باشند. جمهوری اسلامی ایران آماده است با اعطای تعرفه‌های ترجیحی مناسب در چارچوب اکو در حصول این هدف مهم سهم داشته باشد.
وی افزود: بنادر ایران در شمال و جنوب میزبان‌های بی‌بدیل همکاری، رفاه و برادری در منطقه هستند. تکمیل اقدامات ناتمامی مانند ایجاد بازار منطقه‌ای برق اکو و کنسرسیوم شرکت‌های تجاری اکو و عملیاتی شدن مرکز انرژی‌های پاک اکو و سازوکار همکاری صنایع پالایشی اکو باید در اولویت قرار گیرد.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران علاوه بر جدیت در این حوزه‌ها آماده است برنامه‌های آموزشی حوزه نفت و گاز برای کشورهای عضو اکو را توسعه دهد، گفت: همچنین علاقه مند هستیم پروژه‌های انتقال آب به کشورهای متقاضی از جمله جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سازمان اکو قرار گیرد. وی اضافه کرد: این آمادگی وجود دارد تا جمهوری اسلامی ایران نقطه کانونی این همکاری‌ها در سازمان اکو باشد تا به این سازمان کمک کند تا اجلاس سالانه‌ای در خصوص امنیت سایبری و آموزش مجازی در سطح حرفه‌ای میان کشورهای عضو برگزار نماید.
رئیسی اضافه کرد: همچنین ایده ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک اکو که در نشست صندوق‌های ثروت ملی کشورهای عضو که از سوی ایران نیز مطرح شده است را راهگشا می‌دانیم و در اینجا اعلام می‌کنم به منظور تمهید مقدمات تخصیص این صندوق در اکو، ایران سهم خود را در اختیار پروژه‌های تحت پوشش این صندوق قرار خواهد داد.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از گسترش تعاملات فرهنگی به خصوص همکاری‌های بین دانشگاهی در راستای بهره‌مندی از ظرفیت نخبگان و توسعه دیپلماسی علمی حمایت می‌کند، گفت: همچنین از هر پیشنهادی که منجر به گسترش تمهیدات و ساز و کارهای همکاری در اکو و همه اعضا شود حمایت می‌کنیم و آمادگی کامل داریم تأسیس پلیس اکو و ایجاد ساز و کار همکاری‌های قضایی اکو در اسرع وقت نهایی شود و مرکز مبارزه با فساد و همکاری‌های آمبودزمان مستقر در تهران نیز به سرعت عملیاتی گردد.
رئیسی ادامه داد: تغییر اقلیم یک مبحث جهانی با تبعات فراگیر است که کلیه کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه را تحت تاثیر قرار داده است و وضعیت فعلی حاصل عملکرد کشورهای صنعتی و توسعه یافته در طول دو قرن اخیر است که با تخریب منابع طبیعی و استفاده بی رویه از منابع زیرزمینی و معادن و با افزایش حرارت کره زمین، زندگی بشر را به مخاطره جدی انداخته است.
رئیس جمهور خطاب به رئیس اجلاس، تصریح کرد: جمهوری اسلامی بر این باور است که مدیریت منطقه باید توسط خود کشورهای منطقه انجام گیرد. پایان گرفتن خصومت‌ها در منطقه قفقاز نوید دهنده ثبات و آغازگر فصل جدید توسعه و همگرایی منطقه‌ای است و وظیفه همه ما است تا در این جهت کار کنیم. مشارکت و همراهی کشورهای عضو اکو با حوزه قفقاز در این مرحله می‌تواند به تعمیق و ارتقای نقش این سازمان کمک کند.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط جدید منطقه قفقاز، معتقد هستیم احیای مسیرهای سنتی و تسهیل جابجایی کالا و مسافر در منطقه پس از سه دهه به رشد و توسعه منطقه اکو کمک خواهد کرد. بر این اعتقاد هستیم هر گونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه نه تنها به ثبات و امنیت منطقه کمک نمی‌کند بلکه زمینه تنش‌های بیشتر را فراهم خواهد کرد.
رئیس‌جمهور همکاری میان کشورهای حوزه قفقاز بر پایه احترام متقابل، حفظ تمامیت ارضی کشورها و قواعد بین‌المللی را تضمین کننده صلح و ثبات و انسجام بیشتر و توسعه کشورهای منطقه دانست و تاکید کرد: ثبات در منطقه قفقاز و همچنین شرایط برای شکل گیری همکاری‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، مانند ایجاد کریدور بین خلیج فارس - دریای سیاه را فراهم ساخته است که موجب تسهیل تجارت و مراودات اقتصادی اعضای اکو با سایر کشورها خواهد شد.
رئیسی خطاب به اعضای حاضر در جلسه گفت: آقایان محترم! حمایت جمهوری اسلامی ایران از سازمان اکو در فعالیت‌های آن بدون قید و شرط است. تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران کوچکترین خللی در اراده جمهوری اسلامی ایران در سیاست تعامل حداکثری با همسایگان و منطقه ایجاد نمی‌کند. ایالات متحده آمریکا با خروج غیرقانونی از برجام و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه و استمرار سیاست ظلم حداکثری نشان داد که منافعش با منافع جمعی منطقه ما سازگار نیست.
وی ادامه داد: منفعت منطقه ما همکاری‌های سودمند و برادری ملت‌های منطقه است. جمهوری اسلامی ایران آماده است تمام ظرفیت خود را برای تحقق این هدف انسانی و اسلامی به کار بندد.
کد مطلب: 120658
 
Share/Save/Bookmark