میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۳
 
 
مرحله نهایی انتخابات پارلمانی لبنان برگزار شد
برتری مقاومت پای صندوق‌های رای
برتری مقاومت پای صندوق‌های رای
 
نگاهی به فهرست‌های انتخابات کنونی لبنان نشان می‌دهد که نکته برجسته این دور از انتخابات، اتحاد قوای هشت مارس یا همان حامیان مقاومت در مقابل پراکندگی رقیب است در حالی که اقبال مردمی به مقاومت چنان است که در صورت تقلب نشدن در انتخابات، جریان مقاومت می تواند نتایج قابل توجهی را کسب نماید.
انتخابات لبنان دیروز در حالی برگزار شد که طراحی دشمنان برای تعویف آن با شکست همراه شد و در گام بعدی مردم با حضور پای صندوق‌های رای اعتماد خود را به مقاومت برای مشارکت گسترده نشان دادند و در نهایت نیز نظر سنجی‌ها و آمارها نشان می‌دهد که در صورت برگزاری درست انتخابات این جریان مقاومت است که اکثریت را می‌تواند کسب نماید.
طبق اعلام قبلی، درهای حوزه‌های رأی‌گیری دیروز به روی رأی‌دهندگان لبنانی باز شد تا نمایندگان منتخب خود را انتخاب کنند.در این دوره از انتخابات پارلمانی لبنان ۷۱۸ نفر در قالب ۱۰۳ لیست یا فهرست برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت می‌کنند.شبکه «الجزیره» به همین بهانه نگاهی به لیست‌های انتخاباتی شرکت‌کننده در انتخابات پرداخت و اعلام کرد، کارشناسان، لیست‌های رقیب در انتخابات لبنان را به سه گروه تقسیم می‌کنند:اول؛ لیست‌های ائتلاف ۸ مارس شامل حزب‌الله، امل، «التیار الوطنی الحر» (جریان آزاد ملی) و «تیار المرده» با متحدانش.
دوم؛ لیست‌های ائتلاف ۱۴ مارس، گروه رقیب حزب‌الله که در این دوره بدون جریان المستقبل (سعد الحریری رئیس المستقبل انتخابات را تحریم کرد) در انتخابات شرکت کرده است. این لیست شامل حزب «التقدمی الاشتراکی» (به ریاست ولید جنبلاط) و حزب «القوات اللبنانیه» (به ریاست سمیر جعجع) و متحدانش هستند. همچنین لیست‌های مورد حمایت نخست‌وزیر اسبق «فواد سنیوره» نیز در همین گروه قرار می‌گیرد و شامل حوزه انتخاباتی «الشمال الثانیه» (طرابلس، المنیه و الضنیه) به نام «لبنان لنا» و دیگری «بیروت الثانیه» به نام «بیروت تواجه» هستند.سوم؛ لیست‌های نشأت گرفته از جامعه مدتی است که خود را «التغییریه» نامیده‌اند و برخاسته از اعتراض‌های گسترده در ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۹- به خاطر افزایش مالیات لبنان- هستند.
اول؛ گروه‌های جامعه مدنی سنتی موجود قبل از اعتراضات ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ که برخی ازآنها در انتخابات ۲۰۱۸ نیز شرکت کردند و از گروه معروف به «بیروت مدینتی» و «لوطنی» هستند. برخی از آنها نیز در انتخابات ۲۰۱۸ ضمن ائتلاف «کلنا وطنی» که در آن زمان نه لیست را تشکیل می‌داد، در انتخابات نامزد شدند. از اسامی معروف که در انتخابات فعلی شرکت دارند دبیرکل جنبش «مواطنون و مواطنات فی دوله» یعنی «شربل نحاس» و نماینده مستعفی «پولا یعقوبیان» هستند.دوم؛ قوای جامعه مدنی که پس از اعتراضات ۱۷ اکتبر شکل گرفته‌اند، در گروه‌های زیاد و متفرقی هستند و هماهنگی ندارند. این گروه شامل شخصیت‌های جدیدی است که برای بار اول در انتخابات شرکت می‌کنند. موضوع قابل توجه آن است که در حوزه‌هایی که جناح‌بندی سیاسی میان لیست‌های ۸ و ۱۴ مارس شدیدتر است لیست‌های این گروه برای رقابت نیز بیشتر دیده می‌شود.سوم؛ گروه‌هایی که حضور منظم آنها در بیشتر حوزه‌های انتخاباتی دیده می‎شود از جمله گروه «مواطنون و مواطنات فی دوله» که ذکر شد.بر اساس این گزارش، همچنین باید به جنبش «سوا لبنان» که «بهاء الحریری» برادر سعد الحریری تأسیس کرد و شعار «دعم قوی تغییر» را برای خود انتخاب کرده، اشاره کرد. بهاء الحریری مستقیما نامزد نشده اما پلاکاردهای سوا لبنان خیابان‌های زیادی در این کشور را پر کرده است. این جنبش از دو لیست «لتبقی بیروت» در حوزه «بیروت الثانیه» و لیست «النهوض بعکار» در حوزه «شمال الاولی» و اشخاص زیاد دیگر در لیست‌های دیگر حمایت مالی، سیاسی و لجستیک می‌کند.
الجزیره افزود، شاید اصل اساسی در ائتلاف‌ها که درواقع لیست‌های انتخاباتی منعکس‌کننده آن است وحدت صفوف قوای هشت مارس باشد. اینها هسته اصلی متحدان حزب‌الله را تشکیل می‌دهند و در مقدمه آنها متحد اصلی یعنی حزب «امل» و دو متحده مسیحی یعنی جریان آزاد ملی و جریان المرده قرار دارند. همچنین باید به ائتلاف‌های مستقیم و غیرمستقیم حزب‌الله با شخصیت‌ها و طرف‌های سنی مانند جمعیت «المشاریع الاسلامیه» (الاحباش) و دو نماینده «فیصل کرامی» و «جهاد الصمد» اشاره کرد.الجزیره تأکید کرد، عقب‎نشینی جریان المستقبل از شرکت در انتخابات به مثابه یک بیطرفی مثبت به نفع قوای ۱۴ مارس نبود بلکه در سایه دشمنی شدید میان حزب القوات اللبنانیه با طرف‌های دیگر سنی -که برخلاف خواست القوات برای عدم شرکت در انتخابات ، شرکت کرده‌اند بویژه فواد السنیوره- این بیطرفی منفی بود.
در این میان هم عدنان حسن منصور وزیر خارجه پیشین لبنان با بیان این‌که فضای انتخابات لبنان مثبت و منسجم با خط مقاومت است، گفت که با اعلام نتایج، شکست تلاشهای طرف‌های خارجی علیه مقاومت، عیان خواهد شد. در این میان عضو فراکسیون پارلمانی «الوفاء للمقاومة» تأکید کرد که چنانچه مانورهای رژیم صهیونیستی، انتخابات لبنان را هدف قرار دهد، مقاومت در کمین آن خواهد بود.عضو شورای مرکزی حزب‌الله پیش‌بینی کرد که گروه‌های حامی مقاومت اکثریت آراء را در انتخابات پارلمانی کسب کنند.«بلال اللقیس» عضو شورای مرکزی حزب‌الله گفت، طرف‌های آمریکایی، سعودی و فرانسوی به شکلی بی سابقه در انتخابات لبنان مداخله می‌کنند و مبالغی هنگفت به رسانه‌ها برای حمله به مقاومت و متحدان آنها می‌دهند.
شیخ «محمد یزبک» رئیس هیأت شرعی حزب‌الله نیز پس از انداختن رأی خود به صندوق، به حامیان مقاومت وعده پیروزی داد. شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز ضمن دعوت مجدد از همه مردم به شرکت در انتخابات امروز، تاکید کرد: نتیجه انتخابات را هرچه که باشد، می‌پذیریم.
کد مطلب: 122566
 
Share/Save/Bookmark