میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
لاوروف چه می‌خواهد
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیروز در حالی با همتای بحرینی خود دیدار کرد که...
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیروز در حالی با همتای بحرینی خود دیدار کرد که امروز در ریاض با وزرای شورای همکاری همکاری خلیج فارس شامل عربستان، قطر، بحرین، امارات، کویت و عمان دیدار می‌کند.
حال این سوال مطرح است که هدف لاوروف از این سفر چیست و چرا در شرایط کنونی مسکو به دنبال توسعه مناسبات با شورا می‌باشد؟ آنچه این روزها به کانون اصلی دلایل تحرکات نظامی و سیاسی کشورهای غربی مبدل شده است مسئله جنگ اوکراین می‌باشد. در یک سوی معادله اروپا و آمریکا به دنبال یافتن منابعی جایگزین به جای روسیه برای تامین نفت و گاز می‌باشند که توسعه روابط با کشورهای عربی نفت خیز بخشی از این رویکرد است و از سوی دیگر دیگر روسیه به دنبال خنثی سازی سیاست تحریم غرب و متقاعد کردن تولید کنندگان نفت به خودداری از افزایش تولید می‌باشد.
بر این اساس بخشی از سفر لاوروف برگرفته از جنگ اوکراین و تقابل‌های میان غرب و روسیه می‌باشد. نکته دیگر آن است که مسکو تلاش دارد تا در کنار مدیریت جنگ اوکراین سایر ابعاد سیاست خارجی اش را نیز اجرایی سازد. غرب آسیا از محورهای مهم این سیاست است که در قالب روابط با ایران، کشورهای عربی، معادلات سوریه و فلسطین اجرا می‌شود. این امر زمانی بیشتر نمود می‌یابد که لاوروف در بحرین به ایران پرداخت و اضافه کرد که ابتکار جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای امنیت منطقه همچنان مطرح است و ما این سند را به‌روز کرده‌ایم. این رویکرد نشان می‌دهد که مسکو به دنبال تغییر در موازنه نظامی یک جانبه گرایانه آمریکا در منطقه است و سعی دارد تا همگرایی منطقه‌ای را مولفه‌ای برای رسیدن به امنیت پایدار قرار داده و در عین حال از این مولفه برای مقابله با تحرکات غرب علیه خویش بهره گیرد. در این میان سوق دادن کشورهای عربی به روابط با سوریه و دست برداشتن از حمایت از تروریسم از دیگر ابعاد سفر لاوروف به منطقه و حضور در نشست شورای همکاری خلیج فارس است. در این میان کشورهای عربی نیز که نگاهی بدبینانه به حمایت‌های امریکا یافته‌اند رویکرد به روسیه را مولفه‌ای برای یافتن متحدان جدید می‌دانند هر چند که به دلیل وابستگی به تسلیحات غربی همچنان در مدار غرب حضوری اجباری را ادامه می‌دهند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122764
 
Share/Save/Bookmark