میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۹
 
 
آخرین سفر
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دیروز در سرزمین‌های اشغالی با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار کرد...
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دیروز در سرزمین‌های اشغالی با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار کرد. این دیدار در حالی صورت گرفته است که در عرصه سیاسی آلمان دو رویداد مهم رخ داده است از یک سو مرکل روزهای پایانی صدر اعظمی‌اش بر آلمان را سپری می‌کند و رسما از قدرت کناره گیری کرده است و از سوی دیگر ائتلاف تحت رهبری وی جای خود را به سوسیال دموکرات‌ها داده است.
با توجه به این شرایط این سوال مطرح است که مرکل چرا راهی اراضی اشغالی شده و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ بخشی از اهداف این سفر را می‌توان در چارچوب نگاه فردی مرکل نسبت به رژیم صهیونیستی دانست چنانکه وی در طول ۱۶ سال صدر اعظمی همواره بر حمایت از این رژیم تاکید داشته و حتی زمینه ساز تسلیح این رژیم به زیر دریایی و تسلیحات پیشرفته شده است در همین حال آلمان در جمع کشورهایی قرار دارد که در چارچوب خوشایند صهیونیست‌ها اقدام به ممنوعیت فعالیت شبکه‌های رسانه‌ای مقاومت همچون الاقصی و المنار کرده و حتی حزب‌الله را در جمع گروه‌های تروریستی قرار داده است. نکته دیگر آنکه با توجه به نفوذ لابی صهیونیستی در ساختار سیاسی آلمان و نیز شکست سنگین هم حزبی‌های مرکل در انتخابات، این سناریو مطرح است که مرکل با این سفر به دنبال جلب حمایت لابی صهیونیستی است تا شاید با این حربه بتواند جایگاهی در عرصه سیاست داشته و خود را برای انتخابات‌های آینده آماده سازد. در همین حال این سناریو نیز مطرح است که با توجه به شرایط جاری بر اروپا آلمان به دنبال بهره گیری از توسعه مناسبات با رژیم صهیونیستی برای تقویت موقعیت خویش در اتحادیه اروپا باشد.
اکنون انگلیس به دلیل بحران سوخت و نابسامانی‌های اقتصادی در وضعیت بحرانی است، فرانسه نیز پس از رسوایی برهم خوردن توافقش با استرالیا به دلیل توافق ناگهانی انگلیس و آمریکا برای ساخت زیر دریایی هسته‌ای برای استرالیا عملا دیگر با چالش‌های بسیاری برای ایفای نقش فعال در اتحادیه اروپا مواجه شده است. با توجه به این شرایط آلمان تلاش دارد تا خود را به کانون تحولات اتحادیه اروپا مبدل سازد. ایفای نقش در روند آنچه صلح خاورمیانه میان فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی نامیده می‌شود که آلمان در پرونده اسرا نقشی قابل توجه ایفا می‌کند و نیز بهره گیری از حمایت‌های لابی صهیونیستی در اروپا ، در این چارچوب می‌تواند مطرح باشد. البته این مسئله را نیز نباید نادیده گرفت که احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و ۱+۴ طی هفته‌های آتی وجود دارد و آلمان تلاش دارد تا به پیگیری مطالبات صهیونیست‌ها در قبال این مذاکرات به سران این رژیم اطمینان خاطر دهد. به هر تقدیر این سفر با هر هدفی که صورت گرفته باشد یک نکته در آن آشکار است و آن اینکه مرکل پس از ۱۶ سال صدراعظمی در حالی از قدرت کناره‌گیری می‌کند که همچنان خود را دوست وفادار قاتلان و نسل کشانی می‌داند که دستشان به خون هزاران فلسطینی از جمله صدها کودک بی‌گناه آغشته است و این همان ماهیت نظام سرمایه‌داری است که در آن جان انسان‌ها بی مقدار می‌شوند و تکه تکه شدن کودکان برای آن اهمیتی ندارد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 119966
 
Share/Save/Bookmark