میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۷
 
 
دیداری نه چندان دوستانه
نشست گروه ۲۰ در حالی برگزار شد که یکی از نکات مطرح در آن دیدار میان روسای جمهور چین و امریکا بود...
نشست گروه ۲۰ در حالی برگزار شد که یکی از نکات مطرح در آن دیدار میان روسای جمهور چین و امریکا بود. جو بایدن و شی جین‌پینگ، روسای جمهور آمریکا و چین در نخستین دیدار پس از به قدرت رسیدن بایدن، در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در جزیره بالی کشور اندونزی با یکدیگر ملاقات کردند. در این دیدار بایدن گفته است که پکن و واشنگتن باید بر اختلافات خود غلبه کنند. وی همچنین نسبت به برقراری گفتمانی صریح و صادقانه با همتای چینی خود، ابراز امیدواری کرده است. نکته قابل توجه آنکه این ادعاها در حالی مطرح شده است که رئیس جمهور آمریکا پیش از این ملاقات، مدعی شده بود تا قاطعانه با چین رقابت و در عین حال از بن‌بست سیاسی اجتناب کند.
در همین حال پینگ رئیس جمهور چین نیز در این دیدار عنوان کرده است که امروز در این دیدار، آماده‌ام تا درباره مسائل مهم راهبردی در روابط چین و آمریکا و همچنین مسائل منطقه‌ای و جهانی، به طور صادقانه و مفصل تبادل نظر داشته باشیم. مشتاقانه در انتظار همکاری مشترک‌مان در جهت بازگرداندن روابط دوجانبه به مسیر توسعه سالم هستم تا از این طریق منافع مردم دو کشور تامین شود.
این کلمات به ظاهر دوستانه میان طرفین در حالی رد و بدل شده است که نگاهی به رفتار عملی طرفین ابهامات بسیاری را در ان ایجاد می‌کند از یک سو آمریکا همچنان به تسلیح کردن تایوان ادامه می‌دهد و از سوی دیگر چین نیز بر روابط با ایران و روسیه و توسعه اقتصاد جهانی خویش تاکید دارد. آمریکا همچنان چین را بزرگترین تهدید راهبردی خود می‌داند و پکن نیز طرح آمریکا را چند پاره سازی چین واحد عنوان می‌کند. این دیدگاه‌ها چنان است که حتی برخی از اژه جنگ سرد در روابط دو کشور یاد می‌کنند. بر این اساس نشست مذکور را می‌توان دیداری نه چندان دوستانه دانست که صرفا با لبخندهای دیپلماتیک همراه بوده و در عمل رویکرد تقابلی میان طرفین ادامه دارد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 124366
 
Share/Save/Bookmark