میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
اهداف یک سفر دوره‌ای
تمیم امیر قطر سفری دوره‌ای را آغاز کرده است. این سفر از جمهوری اسلامی ایران آغاز و...
تمیم امیر قطر سفری دوره‌ای را آغاز کرده است. این سفر از جمهوری اسلامی ایران آغاز و سپس به ترکیه و از آنجا راهی اروپا شده است. تمیم بن حمد آل ثانی در آغاز سفر اروپایی خود به چندین کشور، وارد شهر لیوبلیانا پایتخت اسلوونی شد. سفر اروپایی امیر قطر شامل کشورهای اسپانیا، آلمان، انگلیس، فرانسه و همچنین سوئیس برای شرکت در مجمع اقتصادی داووس از ۲۲ تا ۲۶ ماه می خواهد بود. حال این سوال مطرح است که دف وی از این سفر‌ها چیست؟
بخشی از اهداف سفر تمیم را می توان را برگرفته از اقدامات وی برای برگزاری مسابقات جام جهانی دانست. قطر در حالی در ابان ماه میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است که به دلیل جمعیت کم و وسعت سرزمینی پایین با چالش‌هایی برای برگزاری مسابقات مواجه است. بر این اساس تمیم تلاش دارد تا از ظرفیت‌های کشورهایی همچون ایران و ترکیه در این عرصه برخوردار شود. در همین حال محور دیگر سفرهای دوره‌ای وی را مسئله میانجی گری برای بحران اوکراین و مذراکرات ایران و ۱+۴ تشکیل می دهد.
قطر در سالهای اخیر تلاش کرده تا از سیاست واسطه بودن برای رسیدن به موقعیت منطقه‌ای و جهانی بهره گیرد که تا حدودی نیز در این امر موفق بوده است. بر این اساس با توجه به مسائلی همچون پرونده جنگ اوکراین و مذاکرات ایران و ۱+۴ این سناریو مطرح است که وی تلاش می کند تا بعد دیگری از این میانجی گری را اجرایی سازد. این امر زمانی بیشتر اهمیت می یابد که رقابتی شدید میان قطر و امارات در این عرصه وجود دارد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که قطر در قالب سیاست قدرت نرم سعی دارد تا اهداف خود را در منطقه و جهان محقق سازد لذا بازیگری در تحولات افغانستان، اوکراین و مذاکرات هسته‌ای در جمع سیاست‌های آن قرار دارد البته باید در نظر داشت که سفر اروپایی تمیم به معنای ایفای نقش آن در تامین نیازهای انرژی اروپا نخواهد بود چنانکه در ابتدای نشست اوپک گازی نیز سران این کشور رسما اعلام کردند که جایگزینی برای گاز روسیه وجود ندارد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122584
 
Share/Save/Bookmark