میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
بحرانی که باید دیده شود
جهان دوشنبه با اندوهی بزرگ مواجه شد آنجا که زلزله ۷و هشت دهم در مقیاس ریشتر ترکیه و سوریه را لرزاند...
جهان دوشنبه با اندوهی بزرگ مواجه شد آنجا که زلزله ۷و هشت دهم در مقیاس ریشتر ترکیه و سوریه را لرزاند که متاسفانه هزاران کشته و زخمی با انبوهی از ویرانی را بر جای گذاشت. نکته قابل توجه در قبال این زلزله آن است که سوریه به دلیل یک دهه جنگ با تروریسم تحمیلی و متحدان انها که شامل دهها کشور بویژه آمریکا و متحدانش است در وضعیت نامطلوب اقتصادی قرار دارد و قطعا زلزله با این ابعاد تاثیرات منفی بسیاری برای مردم و دولت این کشور خواهد داشت چنانکه این شدت زلزله در هر کشور دیگری نیز می‌امد خسارت‌های انسانی و مالی گسترده‌ای را بر جای می‌گذارد. با توجه به این حقایق امروز مسئولیت جامعه جهانی ارسال کمک‌های بشر دوستانه گسترده بدون هیچ پیشرتی به سوریه است. کمک‌های که باید در اختیار دولت این کشور به ریاست بشار اسد قرار گیرد و کشورها و نهادهای بین‌المللی خود را با طرح‌ها و برنامه‌های امدادی دولت سوریه هماهنگ سازند چرا که برخلاف ادعای غربی‌ها دولت اسد با رای اکثریت مردم انتخاب و دارای مشروعیت قانونی است چنانکه بسیاری از کشورهای عربی حتی امارات و بحرین و... که زمانی در ردیف اول حامیان تروریست‌ها علیه سوریه بودند امروز به دنبال توسعه روابط با دولت اسد هستند.
نکته مهم آن است که تحریم‌های اعمالی علیه سوریه از جمله تحریم‌های آمریکایی موسوم به سزار مانعی بزرگ بر سر حل مشکلات اقتصادی سوریه و زندگی روزمره مردم این کشور است لذا آنچه در شرایط کنونی باید مورد توجه قرار گیرد مسئولیت جامعه جهانی برای شکستن این تحریم‌هاست. بر اساس منشور ملل متحد و کنوانسیون‌های حقوق بشری و اقدامات بشر دوستانه، حوادثی همچون سیل و زلزله آن هم با این تلفات سنگین، برهم زننده هرگونه تحریمی است و کشورها و بویژه نهادهای جهانی موظف به امدادرسانی و همراهی با دولت کشور آسیب دیده از این حوادث است. بر این اساس در مقطع کنونی تحریم‌های غرب علیه سوریه بی معنا و فاقد هرگونه وجهات قانونی است و سازمان ملل و مدعیان حقوق بشر باید برای شکستن این تحریم‌ها به آمریکا و اروپا فشار وارد کرده تا شرایط برای امداد رسانی و در مرحله بعدی بازسازی کامل مناطق ویران شده به سرعت صوت گیرد.
آنچه از سوی مدعیان حقوق بشر غربی در قبال زلزله سوریه و ترکیه مشاهده می‌شود نوعی دوگانگی و تضاد رفتاری است چنانکه این کشورها از یک سو با صدور بیانیه‌هایی مدعی آمادگی برای کمک رسانی به ترکیه شده‌اند در حالی که در برابر فاجعه روی داده در سوریه که به دلیل شرایط تحریم و جنگ بسیار سخت تر از ترکیه است سکوت کرده و از کوچکترین اقدامی در این زمینه خودداری کرده اند.
اینکه غرب بخواهد یک فاجعه انسانی را تبدیل به ابزاری سیاسی برای امتیازگیری و تشدید فشار بر دولت و مردم سوریه نماید بعد دیگری از ماهیت ضد بشری غرب را اشکار می‌سازد و پرده از حقوق بشر دورغین آنها بر می‌دارد. رویکردی که خود ضرورت اجماع جهانی در برابر یک جانبه گرایی غرب و تحقق چند جانبه گرایی جهانی را بیش از پیش آشکار می‌کند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 125185
 
Share/Save/Bookmark