میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۲
 
 
او برای چه سفر کرد
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که به مناسبت سالگرد جنگ اوکراین قرار بوده به لهستان سفر نماید و...
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که به مناسبت سالگرد جنگ اوکراین قرار بوده به لهستان سفر نماید و حتی کاخ سفید از در دستور کار نبودن سفر به اوکراین خبر داده بود به ناگاه وارد کی یف شد و با زلنسکی رئیس جمهور این کشور دیدار کرد. آنچه در باب سفر بایدن به کی یف از سوی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود اعلام حمایت سراسری از اوکراین در جنگ با روسیه است چنانکه کاملا هریس معاون وی نیز پیش از این در نشست امنیتی مونیخ بر حمایت بی امان از کی یف تاکید کرده بود. این ادعای به ظاهر حمایتی از سوی آمریکایی‌ها در حالی مطرح می‌شود که نگاهی بر وضعیت داخلی آمریکا و تحولات جنگ اوکراین حقایقی ورای این ادعا را نشان می‌دهد. در عرصه داخلی بایدن با موجی از اعتراض‌ها و بحران‌ها مواجه است بگونه‌ای که حتی احتمال برکناری وی از قدرت نیز دور از ذهن نمی‌باشد.
رسوایی اخیر بایدن در باب بالن‌های تحقیقاتی چین که برای انهدام این بالن‌های ۱۲ دلاری موشک‌های ۴۰۰ هزار دلاری را به کار گرفته بر این چالشها افزوده است. بایدن با سفر به اوکراین به دنبال انحراف افکار عمومی از بحران‌های داخلی است تا شاید همچنان بر این مسند باقی بماند. نکته دیگر آنکه جنگ اوکراین و محقق نشدن وعده‌های آمریکا در پیروزی سریع بر روسیه پس از خروج مفتضحانه از افغانستان بسیاری از متحدان آمریکا را به دوری از آن سوق داده است که رویکرد کشورهای عربی به توسعه روابط با روسیه و چین نمودی از آن است. بایدن با سفر به اوکراین بر آن است تا تعهد خود به متحدان را به نمایش گذارد تا شاید از موج کاسته شدن از متحدانش جلوگیری نماید. این مسئله برای آمریکا که سعی دارد تا در لوای نام حمایت تایوان را به تقابل با چین سوق دهده دارای اهمیت بسیار می باشد.
نکته پایانی آنکه آمریکا در حالی به دنبال طولانی سازی جنگ حداقل تا پایان تابستان سال آینده است که کشورهای اروپایی به خلف وعده‌های اقتصادی آمریکا از جمله فروش ۴ چهار برابر قیمت انرژی به اروپا و نیز اجرای تعرفه‌ها و مشوق‌های اقتصادی برای سرمایه گذاران که عملا شرکت‌ها را از قاره سبز به آمریکا منتقل می‌سازد در کنار هزینه‌های سنگین جنگ بر اقتصاد این کشورها، موجب دوری نسبی اروپایی‌ها از واشنگتن شده است.
در این شرایط بایدن با سفر به کی یف سعی دارد تا با ژست حمایتی، اروپایی‌ها را به ادامه حضور در جنگ و تسلیح اوکراین برای آنچه ویرانی روسیه می‌نامد سوق دهد در حالی که همزمان سعی دارد تا اروپا را همچنان در اشتباه محاسباتی تقابل با ایران و چین به عنوان ضلع‌های دیگر ساختار جدید نظام بین‌الملل در کنار روسیه گرفتار نگاه دارد.

نویسنده: مهسا شاه محمدی
کد مطلب: 125284
 
Share/Save/Bookmark