میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۱
 
 
روسیه ادعاهای اوکراین را رد کرد
کی‌یف نعل وارونه زد
سرگئی آکسیونوف، رهبر شبه‌جزیره کریمه ادعاهای دولت اوکراین در خصوص کشته شدن مربی‌های نظامی ایران بر اثر حمله کی‌یف را تکذیب کرد در حالی که اوکراین گرفتار در بازی غرب همچنان به ادعاهای واهی علیه ایران ادامه می‌دهد.
اوکراین که در ماه‌های گذشته در بازی آمریکا و ناتو جنگی خانمان سوز را با روسیه اغاز کرده است که جز ویرانی و از دست دادن ۱۵ درصد اراضی، دستاوردی برای آن نداشته است، چندی است که گرفتاری تازه‌ای در بازی غرب پیدا کرده و ان ادعاهای ساختگی در باب پهپادهای ایرای در حمایت از روسیه است. در حالی که بارها این ادعا از سوی ایران و مسکو رد شده است اما همچنان اوکراین در بازی طراحی شده غرب گرفتار است و با حقیقت امر یعنی بی اساس بودن و فریبکاری غرب کنار نیامده است.
در واکنش به این ادعاها «آلکسی دانیلوف»، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین که پنجشنبه منتشر شد، ادعاهایی علیه ایران در شبه‌جزیره کریمه مطرح کرد اما او در این باره هیچ سندی ارائه نکرد.این ادعا ماه گذشته میلادی در رسانه‌های صهیونیستی منتشر شد و دانیلوف صرفاً بر اساس این گزارش‌ها اظهارنظر کرد.آکسیونوف در واکنش به این ادعا روز جمعه در پیامی در تلگرام این اظهارات را «کاملا یاوه‌گویی» خواند و افزود: این قصه‌پردازی‌ها صرفاً از سوی کی‌یف ایجاد می‌شود به احتمال زیاد مخاطب آنها غربی است که با خوشحالی به آنها گوش می‌کنند.او افزود: هر چه جایگاه رژیم کی‌یف متزلزل‌تر می‌شود خیال بافی‌های آنها هم بیشتر می‌شود.
به‌نظر می‌رسد حال که با توافق دو کشور مقرر شده طرف اوکراینی در جلسه مشترک آتی مستندات خود را جمع‌آوری و ارائه کند، کی‌یف که دستان خود را از ارائه مستندات خالی می‌بیند، در اقدامی پیش‌دستانه سعی کرده با فرار به جلو و دادن آدرس غلط، فضا را به سمت دیگری سوق دهد. دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، مدعی کشته شدن شماری از مستشاران ایرانی در شبه‌جزیره کریمه شد.او با تکرار ادعاهای غیر مستند و اثبات ‌نشده، گفته؛ نیروهای ایرانی برای کمک به نظامیان روسیه به‌منظور به‌کارگیری پهپادهای شاهد-۱۳۶ در کریمه حضور دارند و شماری از آنها در این منطقه جان خود را از دست داده‌اند!
بررسی‌های «نورنیوز» نشان می‌دهد که این ادعا نیز مانند ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی توسط روسیه در جنگ اوکراین کذب بوده و عاری از حقیقت است.اوکراین پیشتر نیز پس از طرح ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی، وقتی با واکنش ایران مبنی بر تشکیل جلسه مشترک برای صحت‌سنجی این ادعا مواجه شد، ابتدا در یک نوبت و تنها ساعتی پیش از آغاز نشست، جلسه را لغو کرد و در نشست بعدی نیز نتوانست هیچ‌گونه مدرکی در این خصوص ارائه کند.
به‌نظر می‌رسد حال که با توافق دو کشور مقرر شده طرف اوکراینی در جلسه مشترک آتی مستندات خود را جمع‌آوری و ارائه کند، کی‌یف که دستان خود را از ارائه مستندات خالی می‌بیند، در اقدامی پیش‌دستانه سعی کرده با فرار به جلو و ارایه آدرس غلط، فضا را به سمت دیگری سوق دهد.جمهوری اسلامی ایران از ابتدای وقوع جنگ در اوکراین سیاست خود را به صراحت «بی‌طرفی مثبت» اعلام کرده و ضمن اعلام آمادگی برای کمک به حل بحران موجود از مسیرهای دیپلماتیک، هر نوع اقدامی را که موجب تشدید درگیری و تداوم خونریزی شود را تایید و حمایت نمی‌کند.
با پیگیری مستمر جمهوری اسلامی ایران اخیرا جلسه کارشناسی میان دو کشور برگزار شد لیکن طرف اوکراینی هیچ‌گونه سند قابل دفاعی برای اثبات ادعاهای مطرح شده به همراه نداشت. «اولِگ نیکولِنکو» سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین در گفتگو با سی‌ان‌ان از برگزاری جلسه کارشناسان نظامی ایران و اوکراین در خصوص ادعای مطرح شده از سوی کی‌یف پیرامون استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران خبر داده است.
او بدون اشاره به جزییات این جلسه گفته است: «طرف اوکراینی به اقدامات سخت‌گیرانه خود به منظور جلوگیری از استفاده روسیه از سلاح‌های ایرانی در جنگ علیه اوکراین ادامه خواهد داد.»به دنبال ادعای کی‌یف در خصوص استفاده روسیه از پهپادهای ایران در درگیری‌های اوکراین، ایران درخواست نشست کارشناسی مشترک با مقامات اوکراین را مطرح کرد تا این ادعاها با ارائه مدارک مستند بررسی شود.
چند هفته قبل و با وجود موافقت دو کشور برای برگزاری نشست کارشناسی در لهستان، طرف اوکراینی ساعتی قبل از برگزاری جلسه اعلام کرد که در نشست شرکت نخواهد کرد!
با پیگیری مستمر جمهوری اسلامی ایران اخیرا جلسه کارشناسی میان دو کشور برگزار شد لیکن طرف اوکراینی هیچ‌گونه سند قابل دفاعی برای اثبات ادعاهای مطرح شده به همراه نداشت.با توافق دو کشور مقرر شد که طرف اوکراینی در جلسه مشترک آتی مستندات خود را در خصوص ادعای مطرح شده، برای بررسی کارشناسی جمع‌آوری و ارائه کند.مقامات آمریکایی و اوکراینی پیشتر نیز بدون ارائه هیچ‌گونه مدرکی گفته بودند که روسیه در جنگ علیه اوکراین از صدها پهپادی که از ایران دریافت کرده استفاده می‌کند.
کد مطلب: 124483
 
Share/Save/Bookmark