میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۹
 
 
اعتراضات به نتایج انتخابات پارلمانی می رود تا عراق را به دوران بحران باز گرداند
پاسخگویی مسئولان و خویشتن داری مردم راه نجات عراق
پاسخگویی مسئولان و خویشتن داری مردم راه نجات عراق
 
در پی اعتراض گروه‌های سیاسی و احزاب مختلف به نتایج اعلام انتخابات اخیر و طرح ادعاهایی در خصوص دستکاری شدن این نتایج، مناطق مختلف عراق شاهد اعتراض‌های خیابانی و بستن برخی محورهای مواصلاتی در چند استان است.
معترضان در بغداد از آغاز اعتصاب بازار از دیروز در مقابل کلیه ورودی‌های منطقه سبز بغداد خبر دادند. خبرنگار «موازین نیوز» با انتشار این خبر نوشته که اعتصاب باز مقابل ورودی‌های منطقه سبز از دیروز آغاز شده است.
منابع امنیتی همچنین اعلام کردند نیروهای حفظ قانون و یگان ویژه در کلیه مناطق نزدیک به منطقه سبز در مرکز بغداد مستقرند و این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که قرار است تظاهرات بزرگ طرفداران ائتلاف الفتح در میدان «الطابقین» در منطقه الجادریه در محکومیت عملکرد کمیساریای انتخابات و اعتراض به نتایج انتخابات آغاز شود.
برخی منابع عراقی با اعلام بسته شدن منطقه سبز بغداد از سوی نیروهای امنیتی می‌گویند که معترضان با شعارهایی مانند «نه به تقلب» خواستار بازشماری مجدد و دستی آرای صندوق‌های رأی هستند. کاربران شبکه‌های اجتماعی همچنین تصاویری از معترضان در شهر محمودیه واقع در جنوب پایتخت منتشر کردند. تظاهرات کنندگان در محمودیه نیز بر ضرورت بازگرداندن حق به صاحبان اصلی آن تاکید و تقلب در انتخابات اخیر را محکوم کردند.
به نوشته «موازین نیوز» در استان دیالی نیز، صدها معترض، برخی از جاده‌های اصلی در استان دیالی را در اعتراض به نتایج اعلامی انتخابات اخیر بستند. بنا بر این گزارش جاده‌های دیالی-المقدادیه، جاده مواصلاتی به بعقوبه، جاده بغداد - الخالص، جاده بعقوبه- خانقین مسدود شده است.خبرنگار شبکه «العهد» نیز طی گزارشی از آمدن صدها نفر از ساکنان منطقه «سفوان» در جنوب بصره به خیابان و نافرمانی مدنی و اعتراض به نتایج اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات خبر داد.شبکه آفاق نیز تصاویری از حضور معترضان به نتایج انتخابات پنجم پارلمان عراق در بابل منتشر کرد. در این تصاویر معترضان با سر دادن شعارهای ضد صهیونیستی، مداخله ایادی اسرائیل و دستکاری در نتایج انتخابات اخیر را محکوم کردند.«حسن سالم» عضو ائتلاف الفتح، در گفت‌وگو با شبکه «العهد» تصریح کرد که در این انتخابات صددرصد تقلب شده است و با این تقلب شوک و نامیدی به مردم عراق وارد آمد.
«محمد البخاری» نامزد مستقل در انتخابات اخیر پارلمانی در عراق نیز گفت که نشانه‌هایی از دخالت خارجی در این انتخابات از جمله آمریکا و ایادی آن وجود دارد.«محمد جبار مناتی» نامزد «حرکة حقوق» نیز گفت که نتایج اعلامی کمیساریای عالی انتخابات غیرقابل قبول و کاملا مردود است. کمیساریا باید شکست خود در اداره انتخابات اخیر را اعلام کند.«علی فضل‌الله» سخنگوی حرکة حقوق نیز گفت که کمیساریای عالی و مستقل انتخابات دیگر دارای صلاحیت نیست و حتی مردم عراق را به سخره گرفته است. شواهد قانع‌کننده‌ای برای اثبات حصول تقلب و دستکاری در نتایج انتخابات پارلمانی وجود دارد. ملت عراق پیام عدم متقاعد شدن به نتایج اعلامی را ارسال کنند. حرکة حقوق نیز به نتایج اعلامی کمیساریا اعتراض می‌کنند و کمیساریا باید در نتایج اعلامی تجدیدنظر کند.
«عالیه نصیف» عضو ائتلاف دولة القانون نیز با اشاره به این‌که خطرناک‌ترین امری که کشورهای دموکرات را تهدید می‌کند، دخالت در امر انتخابات است و این امر پیامدهای خطرناکی برای امنیت و ثبات کشور دارد، گفت که نتایج اولیه اعلامی برای بسیاری از گروه‌های سیاسی غافلگیر‌کننده و البته غیرمنطقی بود. به همین دلیل در این نتایج تردیدهایی وارد شد. ضمن این‌که دلایل قانع‌کننده‌ای از سوی این گروه‌های سیاسی که دارای پایگاه‌های مردمی سازمان‌دهی شده در کشور هستند، در رد نتایج اعلامی وجود داشت. کمیساریای عالی و مستقل انتخابات عراق، اعلام کرد که شمار شکایات ارجاع شده در خصوص انتخابات پارلمانی که روز دهم اکتبر (۱۸ مهر جاری)، برگزار شد، متجاوز از هزار مورد است.در همین حال گردانهای سید الشهداء عراق از تشدید فشار و اعتراضات مردمی در مخالفت با نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام خبر داد و این نتایج را دستکاری شده، دانست.کاظم الفرطوسی سخنگوی گردانهای سیدالشهداء اعلام کرد: کتائب سیدالشهداء در چارچوب بیت شیعی مخالف نتایج انتخابات عمل می کند و به شکایت از راههای قانونی روی می آورد یا اینکه به فشار مردمی از طریق تظاهرات روی خواهد آورد.مسئول امنیتی در گردانهای «حزب‌الله» گفت که انتخابات پارلمانی در این کشور، بزرگترین عملیات کلاهبرداری و فریب ملت عراق بود.«ابوعلی العسکری» مسئول امنیتی در گردانهای «حزب‌الله» عراق به شدت به انتخابات پارلمانی این کشور حمله کرد.العسکری در صفحه توئیتر خود، تأکید کرد که این انتخابات، «بزرگترین عملیات کلاهبرداری و فریب ملت عراق بود و مقاومت نیز نظر خود را درباره آن گفت».
العسکری ادامه داد: «اولا، باید [مصطفی] الکاظمی [نخست وزیر عراق] به خاطر اقداماتش که آخرین مورد آن، خیانت بزرگ است، محاکمه شود؛ [خیانتی] که با همدستی دشمنان برای تقلب در انتخابات صورت گرفت».در این میان الکاظمی نخست‌وزیر عراق در واکنش به اعتراض‌ها به نتیجه اعلامی انتخابات تاکید کرد، انتخابات سالم و شفاف برگزار شده و همه باید اختلافات حزبی و شخصی را رها کنند.در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق که نسخه‌ای از آن در وبگاه «الفرات نیوز» منتشر شد، آمده است که الکاظمی با شرکت در جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در منطقه الاعظمیه بغداد گفت: ما امروز، این‌جا در میان خانواده و عزیزانمان ایستاده ایم تا با آن‌ها میلاد پیامبر اکرم را در شهر عزیز الاعظمیه جشن بگیریم».
کد مطلب: 120081
 
Share/Save/Bookmark