میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
 
 
راهکار تحقق اهداف نقشه راه تامین مالی زنجیره‌ای
هدایت اعتبارات به کشاورزی، شاه‌کلید حل مشکلات کشور
نقشه راه تامین مالی زنجیره‌ای در حالی راهکاری برای حل مشکلات کشور است که هدایت اعتبارات بانک‌ها و منابع مالی به بخش کشاورزی اصلی‌ترین مولفه برای تحقق این مهم است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشت قراردادی زمینه‌ساز تحقق الگوی کشت است، با اشاره به برنامه دولت برای کشت قراردادی در سطح ۲ میلیون هکتار در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، گفت: برای تامین نهاده‌های این ۲ میلیون هکتار به ۳۸ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
جواد ساداتی نژاد در مراسم رونمایی از نقشه راه تامین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی با تاکید بر کشاورزی قراردادی، اظهارداشت: مدت زیادی نیست که با بانک‌ها ارتباط دارم اما می‌دانم که بانک‌ها خیلی پول و تسهیلات نمی‌دهند اما در ظرف ۲۴ ساعت ۱۵ هزار میلیارد تومان پول بابت خرید تضمینی گندم پرداخت شد که این یک مقدار عجیب است.وی افزود: در بخش کشاورزی نیازمند رشد هستیم که لازمه آن یک حکمرانی خوب است و یکی از اصول حکمرانی خوب پیاده‌سازی الگوی کشت است. آب یک کالای استراتژیک است و در قوانین برنامه دوم تا ششم همواره بر پیاده‌سازی الگوی کشت تاکید شده است اما همچنان بسیاری از محصولات صادراتی کشور محصولات آب بر است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر الگوی کشت و تولید محصولات استراتژیک به جای محصولات آب‌بر، گفت: یکی از ابزارهای تحقق الگوی کشت کشت قردادی است زیرا این هدف با دستور به نتیجه نمی‌رسد. در این باره یکی از این ابزارها حوزه قیمت گذاری بود و مجلس سازوکاری را در نظر گرفت تا به این واسطه مرغوبیت محصول را هم افزایش دهیم. موضوع دیگر حمایت از کشاورز است و کشاورزی قراردادی عملاٌ به دنبال آن است که این چالش برطرف شود و حکمرانی خوب در کشاورزی محقق شود که نقطه محوری این امر نیز شبکه بانکی است. وی با بیان اینکه این اقدام موجب امنیت غذایی و خودکفایی می‌شود، افزود: این امنیت غذایی نگاهی امیدوارکننده است که از سوی بانک مرکزی و شبکه بانکی به آیندگان و مردم کشور ارائه می شود و نقش شبکه بانکی در آن بی‌بدیل است و تقاضای من از مدیران شبکه بانکی آن است که برای امری مهم که به صلاح نسل آینده کشور است حداکثر تلاش خود را به کار گیرند تا کشاورزی ما به سمت هرچه اقتصادی‌تر شدن حرکت کند.ساداتی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر بانک مرکزی گام اصلی و مهم را برداشته است، گفت: این بانک نقشه راه لازم را تدوین کرده است و در حال حاضر این طرح در اختیار شبکه بانکی است که پای کار باشد.
وی با اشاره به شروع زراعی از ۱۵ شهریور ماه، تصریح کرد: برای خودکفایی گندم سه کار تعریف کردیم که اول قیمت محصولات کشاورزی اصلاح شد و دوم کود را با ۴۵ درصد قیمت کمتر به کشاورز تحویل دادیم زیرا به‌دلیل کاهش شدید تزریق کود به زمین‌ها بهره‌وری و برداشت محصول کاهش یافت.
ساداتی نژاد ادامه داد: سومین کاری که برای خودکفایی گندم انجام می‌دهیم کشاورزی قراردادی است که در سال گذشته برای ۲۵۰ هزار هکتار زمین انجام شد. همچنین برای برنج ۴۵ هزار هکتار کشت قراردادی انجام دادیم ولی امسال سطح زیر کشت قراردادی را به ۲ میلیون هکتار افزایش خواهیم داد و این نیازمند ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است. وی گفت: ۳۸ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان از ۱۵ شهریور برای کشت قراردادی باید اختصاص بدهیم تا کود، بذر و سم مورد نیاز کشاورز تامین شود.وی در حوزه تولید گندم با تاکید بر اینکه هیچ وقت نباید تولید گندم به زیر سطح خودکفایی برسد، گفت: امیدواریم امسال ۷.۵ میلیون تن گندم تولید کنیم و این رقم در سال آینده به ۹ میلیون تن افزایش یابد؛ باوجود تداوم خشکسالی میزان تولید گندم را از ۴.۵ میلیون تن به ۷.۵ میلیون تن رساندیم و این نشان می‌دهد می‌توانیم نوسانات آبی را مدیریت کنیم. از سوی دیگر معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تامین مالی زنجیره‌ای تولید از بهمن پارسال در بخش صنعت انجام شده است، گفت: براساس مصوبه دولت امسال باید ۲۰ درصد از کل تسهیلات در قالب سرمایه در گردش پرداخت شود.
مهدی نیازی در مراسم رونمایی از نقشه راه تامین مالی زنجیره ای در بخش کشاورزی‌ با بیان اینکه اجرای الگوی کشت قراردادی و تامین مالی زنجیره‌ای تولید موجب اثربخشی اعطای تسهیلات بانکی خواهد شد، اظهار داشت: قبل از اجرای الگوی کشن در حوزه صنعت اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) اجرایی شد اما از سال گذشته و پس از ابلاغ چند مصوبه از سوی دولت وزارت صمت باتوجه به نیاز شدید بنگاه‌ها به تامین مالی در این حوزه ورود کرد.
وی افزود: در همین راستا با ۱۲ بانک تفاهم‌نامه همکاری امضا شد و امسال هم با ۵ بانک دیگر تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره‌ای تولید امضا می‌شود. براساس این تفاهم‌نامه و مقررات مرتبط با آن تامین مالی مبتنی بر فاکتور الکترونیک که زیرساخت‌های آن در سامانه جامع تجارت فراهم شده است، انجام می‌شود.
معاون هماهنگی و امور کسب و کار وزیر صمت، تصریح کرد: هم‌اکنون زمینه‌های لازم برای ورود بانک‌ها به این حوزه فراهم شده است و مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای همه بانک‌ها لازم‌الاجراست. این ۱۲ بانک که تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره‌ای تولید را امضا کرده‌اند باید در قالب سامانه‌ها فعالیت کنند و باید تغییراتی در برخی سامانه‌های مرتبط با بانک مرکزی انجام شود و باتوجه به مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت باید تا سه ماه آینده این اصلاحات انجام شود.نیازی با اشاره به افزایش استقبال فعالان اقتصادی از تامین مالی زنجیره‌ای، اظهارداشت: تا الان ۷ هزار فاکتور به ارزش ۱۱ هزار میلیارد تومان در سامانه قرار گرفته و استعلام شده است؛ تا الان با تلاش بانک‌ها و با حمایت جدی بانک مرکزی برای زنجیره‌های حوزه صنعت حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تامین مالی را سازماندهی کرده‌ایم که شبکه بانکی در این ساختار پرداخت تسهیلات را انجام داد.وی با اشاره به مصوبه دولت برای افزایش سهم تامین مالی زنجیره‌ای تولید به ۲۰ درصد کل تسهیلات اعطایی در سال جاری، گفت: مقرر شده است که امسال ۷۰ درصد تسهیلات سرمایه‌در گردش براساس فاکتور الکترونیک پرداخت شود.
در همین حال رئیس کل بانک مرکزی بیان اینکه توسعه کشاورزی قراردادی نیازمند تعامل فرابخشی است، گفت: اقدامات بانک مرکزی در تامین مالی زنجیره‌ای هم در بخش تولید و هم در بخش کشاورزی در جهت هدایت صحیح و هدفمند اعتبارات بانکی است.
علی صالح آبادی در مراسم رونمایی از نقشه راه «تامین مالی زنجیره‌ای در بخش کشاورزی» با تاکید بر کشاورزی قراردادی با تمجید از این اقدام، اظهار داشت: با این روش اتفاق خوبی که می‌افتد این است که از یک نظام سنتی به یک نظام مدرن حرکت می‌کنیم. وی افزود: از نظر ما خیلی مهم اس که این تامین مالی برای بخش خصوصی است، زیرا بخش کشاورزی یکی از خصوصی‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از نگاه بانک مرکزی و سیستم بانکی نتیجه تامین مالی زنجیره‌ای بخش کشاورزی در قالب کشت قراردادی، تامین مالی هدفمند است که این یک دستاورد مهم برای بخش نظام بانکی و بخش کشاورزی است.وی با بیان اینکه موفقیت کشت قراردادی نیازمند تعامل فرابخشی است، تصریح کرد: برای توسعه کشاورزی قراردادی، آقای ابوالحسنی قائم مقام بانک مرکزی موضورع را در حوزه نظام بانکی دنبال خواهند کرد.
کد مطلب: 123439
 
Share/Save/Bookmark