میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۵
 
 
عملیات موشکی و پهپادی یمنی‌ها در عمق خاک یمن
امارات نقره داغ شد
امارات نقره داغ شد
 
منابع رسانه ای از انفجار ۳ تانکر حامل نفت در منطقه «المصفح» در امارات و نیز وقوع آتش سوزی در بخشی از فرودگاه شهر «ابوظبی» و کشته و زخمی شدن ۹ نفر در حالی خبر دادند که «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن همزمان با وقوع انفجار در ابوظبی امارات اعلام کرد: در یک عملیات راهبردی عمق خاک امارات را هدف قرار دادیم.
«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن همزمان با وقوع انفجار در ابوظبی امارات اعلام کرد: در یک عملیات راهبردی عمق خاک امارات را هدف قرار دادیم.سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که طی ساعات آتی بیانیه مهمی را در خصوص جزئیات عملیات نظامی استراتژیک در عمق خاک امارات منتشر خواهد شد.
منابع رسانه‌ای از انفجار ۳ تانکر حامل نفت در منطقه «المصفح» در امارات خبر دادند. به دنبال وقوع انفجار مذکور آتش سوزی گسترده‌ای در منطقه المصفح و نیز در بخش‌هایی از فرودگاه ابوظبی به وقوع پیوسته است.المصفح یک منطقه صنعتی است که در جنوب غرب شهر «ابوظبی» امارات واقع شده است. پلیس ابوظبی ضمن تأیید خبر وقوع انفجار در منطقه المصفح گفته است: هنوز گزارشی در خصوص خسارت‌های احتمالی آتش سوزی در مصفح گزارش نشده است. وزیر اطلاع‌رسانی یمن هدف گرفته شدن یک منطقه صنعتی در ابوظبی را پیامی تنبیهی برای امارات توصیف کرد.«ضیف الله الشامی» در صفحه توییتر خود نوشت، پیام تنبیهی که قرار بود به امارات برسد، رسید.
وی ادامه داد، بوق‌های اجیر شده و سازمان‌هایی که از اموال کشورهای حاشیه فارس تغذیه می‌کنند از جمله سازمان ملل و شورای امنیت، شروع به محکوم کردن و قارقار کردن خواهند کرد «بنابراین نه قارقار کلاغ‌ها و نه وزوز مگس‌ها آزاردهنده نیست». روزنامه «الثوره» وابسته به صنعاء با انتشار کاریکاتوری به امارات عربی متحده درباره ادامه مداخلاتش در یمن و حمایت از شبه‌نظامیان هشدار داد.در این کاریکاتور نشان داده شده که شمارش معکوس برای هدف گرفتن برج خلیفه از بلندترین برج‌های جهان در امارات آغاز شده است.
در این میان یک کارشناس نظامی و راهبردی در یمن تأیید کرد که ایجاد پایگاه نظامی اماراتی در جزیره" عبدالکوری" در نزدیکی باب المندب در چارچوب پروژه بزرگ بین المللی برای کنترل کشتیرانی و بنادر دریایی یمن است."عبدالله الجفری" در گفت‌وگویی ویژه با شکبه تلویزیونی العالم اظهار داشت، امارات از حدود دو ماه پیش در جزیره عبدالکوری به صورت مخفیانه فعالیت می‌کند؛ در همین رابطه "شورای انتقالی" از نزدیک شدن قایق‌های ماهیگیری به این جزیره جلوگیری می‌کند.الجفری گفت که جزیره عبدالکوری کاملا اشغال‌شده است.این کارشناس نظامی تصریح کرد، جزیره عبدالکوری دومین جزیره بزرگ بعد از جزیره سقطری است که مساحتی بالغ بر ۱۳۳ کیلومتر مربع دارد و فاصله آن از جزیره سقطری ۱۲۰ کیلومتر است. جزیره یمنی عبدالکوری به دلیل واقع شدن در اقیانوس هند و در نزدیکی تنگه باب المندب و شاخ آفریقا، از موقعیت استراتژیک برخوردار است.
از سوی دیگر عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تصریح کرد که اگر ابوظبی از تجاوز به یمن دست برندارد، حملات دردناک‌تری را دریافت خواهد کرد.البخیتی در ادامه گفت که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در قبال امارات در مقایسه با سعودی‌ها، صبر بیشتری از خود نشان داده است و دلیل آن مردم امارات است که مخالف مشارکت سران این کشور در ائتلاف سعودی و تجاوز به یمن هستند و دشمن تاریخی یمن، سعودی‌ها هستند. پیش از تجاوز اخیر به یمن؛ دشمنی میان امارات و یمن وجود نداشت. از سوی دیگر امارات اعلام کرده بود که از تجاوز به یمن عقب‌نشینی خواهد کرد هرچند که این عقب‌نشینی کامل نبود و همچنان در مناطق جنوبی یمن حضور داشت. اکنون نیز شاهد نوعی تقسیم مناطق مختلف در یمن میان امارات و عربستان هستیم. عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله پیشتر نیز با هشدار به امارات متحده عربی گفته بود: «ما به امارات توصیه می‌کنیم به اقدامات تنش‌زای خود ادامه ندهد چون اگر این تنش ادامه پیدا کند، یمن مجبور به حمله به عمق خاک این کشور خواهد شد».لازم به ذکر است دیروز جنگنده‌های متجاوز سعودی مناطق مختلف در استان های «حجه» و «ضالع» یمن را بمباران کردند.
سلسله تجاوزات جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن همچنان ادامه دارد. سعودی‌ها مناطق مسکونی در نقاط مختلف یمن را هدف حملات خود قرار دادند.بر اساس این گزارش، جنگنده‌های عربستان سعودی مناطق مسکونی در استان حجه را بمباران کردند. این در حالی است که مناطق مسکونی در استان ضالع نیز هدف سنگین‌ترین حملات هوایی توسط سعودی‌ها قرار گرفت. در همین حال منابع یمنی از هدف قرار گرفتن یک هواپیمای باری نظامی متعلق به ارتش امارات در استان شبوه در جنوب یمن خبر داد.به گفته این منابع، در این حمله موشکی یک هواپیمای باری نظامی اماراتی ای نوع سی۱۳۰ جی هدف قرار گرفته شده و دیگر قادر به پرواز نیست.
کد مطلب: 121332
 
Share/Save/Bookmark