میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۴
 
 
در چارچوب مقابله روسیه با تحرکات غرب در اوکراین مطرح شد
همه گزینه‌های روی میز پوتین
همه گزینه‌های روی میز پوتین
 
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه معتقد است که مسکو برای پاسخ گفتن به تحرکات ناتو و گسترش این ائتلاف نظامی غربی به سمت شرق، گزینه‌های مختلفی دارد.
در حالی که تنش‌ها در روابط روسیه با آمریکا و دیگر کشورهای غربی ادامه دارد، ولادیمیر پوتین بر توان پاسخگویی مسکو به تحرکات ناتو تاکید کرد.ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در بخشی از مصاحبه با شبکه تلویزیونی «روسیا ۱» درباره گسترش ناتو به سمت شرق صحبت کرد.
به گفته رئیس‌جمهور روسیه، این کشور گزینه‌های مختلفی برای پاسخ گفتن به گسترش ناتو به سمت شرق و مرزهای روسیه در اختیار دارد.ولادیمیر پوتین گفت: «این (پاسخ‌ها) می‌تواند بسیار متنوع‌ باشد. این بستگی به پیشنهاداتی دارد که کارشناسان نظامی ما به من خواهند داد».به گفته رئیس‌جمهور روسیه، مسکو پیش از این به واشنگتن و ناتو پیشنهادات خودش درباره ضمانت‌های امنیتی استراتژیک را ارائه داده بود تا یک نتیجه دیپلماتیک حاصل شود. همچنین «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درخصوص عواقب سیاسی و نظامی عضویت فنلاند و سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هشدار داد.زاخاروا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تلاش مداوم ناتو برای کشاندن این کشورها به داخل حلقه منافع و سیاست‌های فرصت‌طلبانه خود، از نظر روسیه دور نمانده است».این دیپلمات روس افزود: «کاملاً واضح است که عضو شدن فنلاند و سوئد در ناتو عواقب جدی نظامی و سیاسی خواهد داشت که پاسخ متناسب طرف روسی را به‌دنبال خواهد داشت».در این میان یک منبع رسانه‌ای انگلیس، از استقرار ناوچه و تحرکات لندن برای رصد کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه در دریای شمال خبر داد. منابع مطلع ضمن اشاره به اختلاف نظر برلین با واشنگتن درباره احتمال حمله مسکو به اوکراین، گفتند مشاور سیاست خارجی صدراعظم آلمان قرار است با معاون رئیس ستاد ریاست‌جمهوری روسیه دیدار کند. نکته قابل توجه آنکه در میدان شرق ستیزی این بار کانادا در جبهه ضد چین قرار گرفته است چنانکه نخست‌وزیر کانادا با درخواست از کشورهای غربی برای تشکیل یک جبهه متحد علیه چین، پکن را به بازی دادن این کشورها در حوزه اقتصادی متهم کرد.«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا گفت کشورهای غربی باید یک جبهه متحد در برابر چین داشته باشند تا مانع از سوءاستفاده پکن از منافع تجاری برای بازی‌دادن آنها علیه یکدیگر شوند.ترودو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «گلوبال» اظهار داشت که کشورهای غربی در حالی که برای دستیابی به فرصت‌های اقتصادی در چین رقابت می‌کنند، توسط این کشور بازی داده شده‌اند.به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مصاحبه، وی ادعا کرد: «ما در حال رقابت بوده‌ایم و چین هر از گاهی هوشمندانه با ما در بازار آزاد و رقابتی بازی می‌کند».
کد مطلب: 121017
 
Share/Save/Bookmark