میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۸
 
 
تلاش ایران برای برقراری ثبات در افغانستان
دستیار وزیر امور خارجه با اشاره به طرح‌های متعدد برای برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان در توئیتی نوشت: فقط توافق ملی برای دولتی فراگیر است که صلح و ثبات را در این کشور مستقر می‌کند.

«سید رسول موسوی» دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه در توئیتی با اشاره به طرح‌های متعدد برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان نوشت: (روند دوحه)، (فرمت مسکو)، ( ۲+۶)، (تروئیکا+) (اجلاس همسایگان)، ( سازوکار شانگهای)، (نشست EU برای AF)( چهارجانبه )، (گفت‌وگوهای افغان‌ها) و طرح‌های متعدد دیگر در جستجوی صلح، ثبات و امنیت برای افغانستان.
وی یادآور شد: ولی فقط توافق ملی برای دولتی فراگیر است که صلح و ثبات را در این کشور مستقر می‌سازد.
در همین حال سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل روز چهارشنبه میزبان سفیران کشورهای همسایه افغانستان که قرار است در نشستی با محوریت افغانستان در تهران برگزار شود بود.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل اعلام کرد در این نشست علاوه بر سفیران کشورهای همسایه ،نماینده ویژه سازمان ملل متحد در کابل و معاون دفتر اتحادیه اروپا نیز حضور داشتند .دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه چندی پیش از برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران در آینده نزدیک خبر داد.
«سید رسول موسوی» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: تحرک دیپلماتیک قابل توجهی برای درک تحولات افغانستان و تاثیرگذاری بر آینده آن وجود دارد. کشورهای مختلف در سازوکارهای مختلف دیپلماسی خود را پیش می‌برند. وی با تاکید بر اینکه آینده افغانستان در همکاری‌های منطقه‌ای و با همسایگان است، اظهار داشت: به زودی نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان در تهران برگزار می‌شود.
در همین حال حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در اجلاس امروز مسکو در ارتباط با موضوع افغانستان شرکت کرده است.براساس این گزارش کاظمی قمی اوایل هفته جاری از سوی رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان انتخاب شد.کاظمی قمی چند سال پیش سفیر ایران در عراق بود. بر اساس این گزارش وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، نمایندگان ۱۰ کشور و هیات عالی رتبه‌ای از طالبان افغانستان قرار است در نشست مسکو درباره افغانستان که روز چهارشنبه برگزار می‌شود، شرکت داشته باشند.وزارت امور خارجه روسیه در ادامه این بیانیه خود آورده است: نمایندگان ۱۰ کشور منطقه‌ای و هیاتی بلندپایه از طالبان افغانستان قرار است در این نشست شرکت کنند.
همچنین قرار است تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بروز بحران بشری در افغانستان مدنظر قرار گرفته شوند. یک بیانیه مشترک نیز قرار است پس از این نشست منتشر شود. هفته آینده نیز جمهوری اسلامی میزبان نشستی برای حل برحان افغانستان با حضور کشورهای همسایه است.
کد مطلب: 120117
 
Share/Save/Bookmark