میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۷
 
 
انتخابات ویژه
مردم عراق امروز برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوق‌های رای می‌روند. بر اساس گزارش‌های منتشره جمعیت عراق بنا بر آمار ارائه شده...
مردم عراق امروز برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوق‌های رای می‌روند. بر اساس گزارش‌های منتشره جمعیت عراق بنا بر آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل به ۴۰.۲ میلیون نفر می‌رسد که ۶۰ درصد آن پایین ۲۵ سال است. شمار واجدین شرایط رأی‌دهی به ۲۵ میلیون نفر می‌رسد که از این میزان بنا به اعلام کمیساریای عالی انتخابات عراق، ۲۳ میلیون نفر دارای کارت کارت شناسایی الکترونیکی هستند و در ۸۳ دایره انتخابات و ۸۲۷۳ صندوق رای تقسیم خواهند شد.نکته مهم در انتخابات عراق آن است که بر اساس ساختار پارلمانی حاکم بر این کشور، این انتخابات تعیین کننده دولت بعدی این کشور نیز خواهد بود.
در کنار این اهمیت، انتخابات کنونی از ابعاد دیگری نیز دارای اهمیت شده است و آن اینکه امروز عراق در وضعیت حساسی قرار دارد که محور آن را نیز اخراج نیروهای آمریکایی تشکیل می‌دهد. هر چند از دو سال پیش و در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس در تروریسم دولتی آمریکا، خواسته مردم و جمعی از پارلمان عراق بر اخراج نیروهای آمریکایی بوده اما مقاومت دولت عراق به نخست وزیری الکاظمی عملا این امر را با چالش مواجه کرده است. مسئله‌ای که پیامدهای بسیاری از جمله استمرار بحران امنیتی و تحرکات تروریست‌ها تحت حمایت آمریکا را به همراه داشته است. آمریکایی‌ها در این چارچوب حتی اقدام به بمبارات ارتش عراق و نیروهای بسیج مردمی حشد الشعبی کرده‌اند.
در همین حال سیاست‌های یک جانبه گرایانه آمریکا موجب شده تا عراق نتواند در سیاست خارجی چنانکه باید مستقل عمل نماید که کارشکنی آمریکا در روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این کشور نمودی از این رفتار است. آمریکایی‌ها به دنبال زمینه ساز برای توسعه نفوذ کشورهایی همچون سعودی، امارات و ترکیه در عراق هستند تا این کشور را از همکاری و حمایت‌های ایران، چین، روسیه و... محروم سازد. این روند از سوی برخی کشورهای اروپایی همچون انگلیس و فرانسه نیز دنبال می شود که سفر مکرون رئیس جمهور فرانسه به عراق در این چارچوب قابل طرح است. جالب توجه آنکه سناریوی غرب برای عراق تجزیه و چند پاره سازی این کشور است که راهکار مقابله با آن نیز ایجاد پارلمان و دولتی قوی است. در همین حال نباید فراموش کرد که عراق با بحران اقتصادی و فساد مواجه است که راه مقابله با آن از پارلمان و دولتی قوی می‌گذرد. با توجه به آنچه ذکر شد انتخابات امروز عراق دارای اهمیتی بسیار است چنانکه مراجع عالیقدر عراق نیز خواستار مشارکت مردم عراق در انتخابات برای تحقق اصل تشکیل دولتی مقتدر و مقابله کننده با اشغالگران و فاسدان شده‌اند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 119948
 
Share/Save/Bookmark