میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
 
 
فتنه کامالا
کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا در حالی اخیرا راهی فیلیپین شده است که...
کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا در حالی اخیرا راهی فیلیپین شده است که ادعای ابتدایی این سفر را توسعه مناسبات میان دو کشور تشکیل می‌دهد. یک مقام آمریکایی پیش از سفر هریس به خبرنگاران گفت «هریس در سخنانی بر ضرورت رعایت حقوق بین المللی، تجارت قانونی بلامانع و آزادی تردد دریایی» تأکید خواهد کرد.
این ادعای به ظاهر دوستانه در حالی مطرح شده است که در اقدامی نادر هریس از جزیره‌ای دیدار داشته که در آب‌هایی قرار داد که چین مدعی مالکیت آن است.هریس بلندمرتبه‌ترین مقام آمریکایی است که به جزیره پورتوپرنسس در غرب استان پالاوان سفر کرده است. این جزیره نزدیکترین جزیره به مجمع الجزایر اسپراتلی، در آب‌های جنوبی چین است که موضوع دعوا درگیری بین پکن و همسایگانش است. چین مدعی حاکمیت بر تقریبا کل این دریاست و حکم دادگاه بین المللی داوری را مبنی بر اینکه این ادعا‌ها هیچ پایه و اساس قضایی ندارد، نادیده گرفته است.
فیلیپین و همچنین ویتنام، مالزی و برونئی مدعی مالکیت برخی مناطق مورد مناقشه در دریای جنوبی چین هستند و همین موضوع سبب اختلافات شدید شده است. در سخنانی تحریک آمیز معاون رئیس جمهور آمریکا گفت حمله به نیرو‌های مسلح، کشتی‌های دولتی یا هواپیما‌های فیلیپین در دریای جنوبی چین، تعهد ما را در خصوص دفاع متقابل در پی خواهد داشت. این تعهد تزلزل ناپذیر ما در قبال فیلیپین است.
نکته مهم آنکه در دوران ریاست جمهوری رودریگو دوترته رئیس جمهور سابق فیلیپین، که روابط نزدیکی با پکن داشت، روابط بین فیلیپین و آمریکا پرتنش بود اما با تغییرات صورت گرفته در ساختار قدرت این کشور روابط با تغییراتی همراه شده است بگونه‌ای که برخی حتی ساختار جدید را کودتای آمریکا دانسته اند. این سفر بحران ساز زمانی بیشتر نمود می‌یابد که پیشتر نیز سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و برخی دیگر مقامات آمریکایی به تایوان، سبب برافروخته شدن خشم چین و آغاز مانورهای نظامی گسترده در تنگه تایوان شده بود. همین امر همچنان باعث بحران در روابط پکن و واشنگتن شده است و ترس از حمله احتمالی چین به تایوان وجود دارد.
به هر حال آنچه در سفر هریس باید مورد توجه قرار گیرد آن است که این سفر فتنه‌ای دیگر بوده است که با اهداف ضد چینی و بحران ساز در شرق آسیا صورت گرفته است.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 124447
 
Share/Save/Bookmark