میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
استان به استان در میان مردم
استان به استان در میان مردم
 
سفرهای استانی را اکثر رؤسای جمهوری کشور در زمان ریاست می‌رفتند اما کیفیت و کمیت آنها متفاوت است.
زمانی یک رئیس جمهور سفر استانی پر تعداد می‌رفت که این بخش همان کمیت است، اما کیفیت آن ضعیف بود، اما رئیس جمهور دیگر به سفر استانی نمی‌رفت یا به یکی دو استان سفر می‌کرد که این نیز نه کیفیت داشت نه کمیت، پر تعداد بودن سفر استانی مهم نیست، اهمیت اینگونه سفرهای استانی بر کیفیت آن است.
قطعاً مردم همه استان‌های کشور با مشکلات زیادی در زمینه اقتصادی،‌عمرانی، پروژه‌های نیمه کاره،‌اقداماتی که باید انجام شود اما بر زمین مانده،‌ فقر و بسیاری مشکلات دیگر درگیر هستند که نیاز به رسیدگی دارد و این وظیفه رئیس جمهور و دولت مستقر است که باید به آنها رسیدگی کند.
هر چند از دولت و دولت‌های گذشته به خاطر ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها همراه با بی‌توجهی، مشکلاتی بجا مانده که به دولت کنونی رسیده است، اما این دولت در عمل نشان داده که در تلاش است تا مشکلات را تا جایی که می‌تواند حل کند.
برخی نسبت به سفرهای استانی سید ابراهیم رئیسی انتقاد دارند برخی دیگر این اقدام را بجا و درست می‌دانند. اما نظر غالب بر ادامه سفرهای استانی برای در جریان قرار گرفتن دولت و رئیس جمهور از عمق مشکلات استان‌ها است و چه بسا آنهایی که مخالفت می‌کنند برای این است که نمی‌خواهند دولت و شخص رئیس جمهور از نزدیک با مشکلات آشنا شود.
مردم از این سفرهای استانی امید می‌گیرند و دولت نیز با اجرای وعده‌هایی که می‌دهد این امیدهای از دست رفته را زنده می‌کند. مردم خواهان سفر استانی رئیس جمهور و اعضای دولت هستند و همین خواسته است که احساس وظیفه را برای دولت مردم افزایش می‌دهد. در این دولت هم باید کیفیت سفر و هم کمیت آن اهمیت داشته باشد.
در همین زمینه چند تن از نمایندگان مجلس اظهار نظر کرده‌اند.

سفرهای استانی مدیران را بدون کانالیزه شدن در جریان مسائل قرار می‌دهد
نماینده مردم میناب در مجلس گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سفرهای استانی رئیس جمهور ارتباط مستقیم مسئولان ارشد با مردم است و این سفرها باعث می‌شود تا مدیران ارشد اجرایی کشور به دور از کانالیزه شدن موضوعات در جریان مسائل و مشکلات کشور قرار گیرند.
حسین رئیسی در این زمینه به فارس، گفت: اولین دستاورد این سفرها ارتباط مستقیم مدیران ارشد اجرایی کشور با مردم است.
وی افزود: جدا از ثمرات اقتصادی، عمرانی و ... که این سفرها دارد مهم‌ترین دستاورد سفرهای استانی ارتباط نزدیک مدیران ارشد کشور با مردم است که موجب امیدآفرینی در جامعه می‌شود.
نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: علاوه بر این سفرهای استانی باعث می‌شود مدیران ارشد اجرایی کشور به دور از کانالیزه شدن موضوعات به صورت مستقیم در جریان مسائل و مشکلات کشور و مردم قرار گیرند و از این طریق بتوانند تصمیمات بهتری برای رفع مشکلات مردم اتخاذ کنند.
رئیسی خاطرنشان کرد: برای بهتر شدن نتایج سفرهای استانی رئیس جمهور باید پیش از انجام هر سفر یک گروه کارشناسی در استان مستقر شوند و مشکلات را شناسایی و دسته‌بندی کنند.
وی افزود: علاوه براین تصمیمات اتخاذ شده در سفرهای استانی باید در چارچوب اسناد مالی دولت باشد و در قالب همان بودجه‌ای که برای استان‌ها تخصیص یافته برنامه‌ریزی‌ها برای رفع مشکلات مردم انجام شود.

سفرهای استانی موجب اتخاذ بهترین تصمیمات برای رفع مشکلات مردم می شود
نماینده مردم آمل در مجلس نیز با بیان اینکه مردم بهترین قضاوت را در مورد عملکرد مدیران دولت فعلی و دولت قبل می‌کنند، گفت: سفرهای استانی باعث می‌شود تا دولتمردان ضمن آشنایی با مشکلات مردم، بهترین تصمیمات را برای رفع مشکلات اتخاذ کنند.
رضا حاجی پور با اشاره به سفرهای استانی رئیس جمهور و هیات دولت گفت: سفرهای استانی باعث می‌شود تا دولتمردان به طور دقیق با مشکلات مردم آشنا شوند.
وی افزود: این آشنایی با مشکلات مردم سبب می‌شود تا آنها دقیق‌ترین تصمیمات را برای رفع مشکلات مردم بگیرند که البته بازخورد این تصمیمات به زودی مشخص خواهد شد.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سفرهای استانی دولت می‌تواند تأثیر مهمی در حل مشکلات در حوزه کشاورزی،‌ صنعت و ... داشته باشد و دولت را برای تدابیر لازم برای رفع این مشکلات کمک کند.
حاجی پور خاطرنشان کرد: از سوی دیگر حضور مسئولان اجرایی در استان‌های مختلف موجب ایجاد امید در میان مردم می‌شود و گفت‌وشنود با مردم و شنیدن مشکلات امید را در دلشان زنده می‌کند.
وی در پایان با اشاره به عملکرد مدیران در دولت فعلی و دولت قبل گفت: مردم بهترین قضاوت را در مورد عملکرد مدیران دولت فعلی و دولت قبلی می‌کنند.

سفرهای استانی رئیسی باید ادامه یابد
نماینده ادوار مجلس نیز با بیان اینکه سفرهای استانی و آشنایی رئیس‌جمهور با مسائل هر استان و رسیدگی به کار آنها مثبت است، گفت: در این سفرها نباید وعده‌هایی به مردم داده شود که قابل تحقق نباشد.
حجت‌الاسلام حسین به مهر، در رابطه با ارزیابی خود از سفرهای استانی رئیس‌جمهور دولت سیزدهم، اظهار داشت: سفرهای استانی در گذشته هم انجام می شد اما سفرهای آقای رئیسی از روزهای اول با شتاب بیشتری آغاز شده است که می‌تواند مثبت باشد.
وی افزود: در این سفرها نقدهای فراوانی در خصوص عدم تحقق وعده‌ها و مطالبات مردم وجود دارد، در صورت عدم تحقق وعده‌های دولت، مردم به مرور سرخورده می‌شوند اما نفس این سفرها، آشنایی رئیس‌جمهور و دولت با مسائل کلان هر استان، مثبت است.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه بسیاری از وعده‌های خارج از توان دولت نباید به مردم داده شود، گفت: طبق توصیه‌های مقام معظم رهبری یا باید وعده‌ای داده نشود یا وعده‌های عملی و قابل پیگیری داده شود و اگر این دقت وجود داشته باشد، ارتباط با مردم این امیدواری را ایجاد می‌کند که شخصی در دولت حرف آنها را می‌شنود و به وعده‌های خود عمل می‌کند.
سبحانی‌نیا ضمن مثبت ارزیابی کردن سفرهای استانی رئیس جمهور تصریح کرد: حداقل دور اول سفرهای استانی باید با همین شتاب ادامه یابد تا تصویر روشنی از مسائل کشور و ظرفیت‌های استانی در ذهن رئیس‌جمهور و دولت تثبیت شود.
وی اضافه کرد: مردم انتظار دارند رئیس جمهور یک دور به استانها سفر کرده و با مسئولین، مردم، نخبگان استان دیدار و به دغدغه‌های آن‌ها توجه کند.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رئیس جمهور و اعضای کابینه از ظرفیت‌های دولت با خبر هستند، بیان کرد: امروز شرایط و توان اقتصادی و حتی سهمیه هر استان در بودجه سالانه روشن است. در شرایط موجود آنچه توان انجام آن را داریم مشخص است و لازم است برای توسعه هر استان وعده‌هایی که عملیاتی هستند داده شود. پرداختن به پروژهای جدید و در نهایت متوقف ماندن آنها با هزینه‌های بالا، منطقی نیست.
سبحانی نیا خاطرنشان کرد: ممکن است در هر استانی گره‌هایی باشد که در طول زمان پیچیدگی‌هایی پیدا کرده است و با تمهیداتی قابل رفع و رجوع باشد، که پس از نصب استانداران و مدیران جدید می‌تواند مورد مطالبه جدی قرار گیرد.
وی در پایان تاکید کرد: شاید مطالبه از مدیران سابق که احتمال جابجایی آنها وجود دارد عملی نباشد زیرا یک ماه دیگر ممکن است جابجا شوند اما بعد از تثبیت مدیران دولت سیزدهم، این مطالبات و پیگیری جدی و عملیاتی آنها قابل تحقق و مورد انتظار خواهد بود.
کد مطلب: 120144
 
Share/Save/Bookmark