داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۳۹
 
 
با عمليات موفقيت آميز آزادي گروگان‌ها سپاه سرنوشت سياه اشرار سيستان را نوشت
اميرتوحيد فاضل – بامداد پنجشنبه گذشته زماني كه مرداني مسلح و نقاب‌زده راه را بر يك دستگاه اتوبوس مسافربري در مسير چابهار – زاهدان بستند، سايه وحشت بر سر مسافران اين اتوبوس سايه‌ افكند.
اين وحشت بلافاصله با پخش خبر مربوط به گروگانگيري پنج نفر از مسافران اين اتوبوس در استان سيستان و بلوچستان و پس از آن سراسر كشور گسترش يافت. در نخستين واكنش رسمي جلال سياح معاون امنيتي و انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان با تاييد وقوع گروگان‌گيري در محور چابهار به زاهدان گفت: سارقان مسلح حادثه راه‌بندي محور چابهار به زاهدان از مرزها خارج نشده‌اند. اين حادثه روز پنجشنبه در مسير چابهار به زاهدان در نزديکي شهرستان سرباز اتفاق افتاده است.
وي در تشريح اين حادثه، گفت: سارقان مسلح جلوي يک دستگاه اتوبوس را گرفته و پنج سرباز و يک کارمند بانک را گروگان گرفتند. سياح با اعلام به اينكه به احتمال زياد اين گروگان‌گيري با هدف اخاذي انجام شده است، افزود: اين موضوع با جديت کامل توسط نيروهاي امنيتي در حال پيگيري است.

نگاه‌ها به سمت پسمانده‌هاي گروهك ريگي
با توجه به تاثيرپذيري مردم منطقه از جنايت‌هاي چندساله نيروهاي جند‌الشيطان به سركردگي عبدالمالك ريگي در منطقه، نخستين نگاه‌ها به سمت اين جنايتكاران رفت و سوالي مطرح شد كه آيا پسماندهاي گروهك‌ فوق پس از اعدام ريگي و برادرش آنقدر توان دارند كه در داخل كشور ماجراجويي‌ كنند؟
نخستين خبر در اين رابطه را يك رسانه‌ غيرآشنا به نام بي‌باك منتشر و سايت خبري تابناك آن را به صورت گسترده منعكس كرد.
بر اساس اين خبر " گروهک ریگی رسما مسئولیت این حرکت تروریستی را بعهده گرفت و ادعا كرد پس از ربودن نیروهای نظامی جمهوری اسلامی توسط عوامل مزدور خویش، آنها را به پایگاههای خود واقع در کوهستانهای بلوچستان انتقال داده است." به گزارش اين سايت، گروهك تروریستی جندالشيطان همچنین اعلام کرد: فیلم افراد دستگیر شده را بزودی از شبکه های بین المللی پخش خواهد کرد. اين گروهك هدف از این ربایش سربازان ايراني را آزادی نیروهای خود معرفی کرد و ابراز داشت: تنها راه آزادی افراد دستگیر شده ، آزادی بدون قید و شرط اعضای این گروهک توسط مسئولین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

دفاع مجدد BBC از تروريست‌ها
پس از پخش سراسري اخبار اين گروگانگيري همانگونه كه انتظار مي‌رفت برخي رسانه‌هاي غربي وارد ميدان شده و با استفاده از خبر فوق مدعي شدند كه گروهك‌تروريسي ريگي بر خلاف اظهار نظرهاي مسئولان ايراني متلاشي نشده و آنقدر توان دارد كه در داخل خاك ايران اقدام به ربايش سربازان كشورمان كند.

نخسين بارقه‌هاي اميد، دو گروگان آزاد شدند
بر اساس اين گزارش، عصر روز جمعه و درحالي كه رسانه‌هاي خبري يا تعطيل بوده و يا در حال صفحه‌بندي بودند يك نمابر از وزارت كشور دريافت كردند كه خبر از برگزاري نشست خبري علي عبداللهي معاون امنيتي و انتظامي وزارت كشور در ساعت 8 صبح روز شنبه (روز گذشته) مي‌داد. خبرنگاران در تماس‌هاي اوليه متوجه شدند كه موضوع مصاحبه اين مسئول، گروگانگيري‌هاي اخير است.
معاون امنيتي وزير كشور نيز كه بي‌تابي خبرنگاران را مي‌ديد آنها را منتظر نگذاشت و بلافاصله با اعلام خبر آزادي دو گروگان از مجموع گروگان‌ها اظهار داشت: با تلاش نیروهای سپاه پاسداران دو تن از سربازانی که چند روز گذشته در منطقه سرباز استان سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند.
وي گفت: این گروگان گیری زمانی اتفاق افتاد که اتوبوسی از سمت چابهار در حال حرکت به سمت زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان بوده است که در نیمه شب در حوالی شهر سرباز گروهی از اشرار جاده را با چوب و درخت مسدود می کنند و اتوبوس را متوقف کرده و 6 نفر را که 5 تن آنان سربازان پایگاه نیروی هوایی چابهار و یک نفر کارمند بانک مسکن زاهدان بوده است پیاده کرده و به گروگان
می‌گیرند. وی با تکذیب ادعای گروه جندالشيطان مبنی بر اینکه این گروگان ها مقامات بلندپایه نیروی هوایی بوده اند، افزود: این افراد سربازان عادی بوده اند .
وی ادامه داد: گروهی که دست به این گروگان گیری زده اند اشراری بوده اند که با گروگان گیری به دنبال اخاذی هستند و چون می خواهند معامله کنند احتمالا قول معامله این افراد را به گروه جندالشيطان داده اند تا با تحویل این گروگان ها به جندالشيطان از این فرصت استفاده کنند.
عبداللهی تاکید کرد: قطعا گروگان گیری از سوی افراد گروه جندالشيطان و ریگی نبوده است و گروگان گیران اشرار بوده اند. وی همچنین اعلام کرد: با انجام عملیاتی از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی شب گذشته دو تن از این گروگان ها که سربازان نیروی هوایی بودند آزاد شدند. اين مقام امنيتي توضيحات بيشتري از نحوه عمليات سپاه ارائه نكرد.

آيا گروگانگيران از گروهك ريگي بودند؟
اين درحالي است كه يكي از اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در خصوص جزييات اين گروگانگيري گفته است: گروگانگيري در مسير اتوبوسي كه از چابهار به سمت ايرانشهر در حركت بوده است اتفاق افتاد كه عده‌اي تروريست باقيمانده از گروهك ريگي دست به اين اقدام زدند. وي ادامه داد: اين تروريست‌ها بعد از متوقف كردن اتوبوس با راهزني اقدام به زورگيري كرده و اموال مسافران را به غارت برده‌اند و بعد از تفتيش مسافران، 5 سرباز و يك كارمند بانك را با خود به گروگان برده‌اند.
عضو كميسيون امنيت ملي مجلس افزود: اطلاعاتي كه به دست آمده حكايت از اين دارد كه گروگانگيرها هم اكنون در كوه‌هاي نيكشهر در جنوب ايرانشهر قرار دارند و نيروهاي امنيتي در تلاشند تا گروگان‌ها را آزاد كنند.
وي دليل گروگانگيري از طرف گروگانگيرها را ادعاي آنها مبني بر مفقود شدن يكي از افراد آنها ذكر كرد و اظهار داشت: آنها با اين ادعا كه يكي از افراد آنها توسط نيروي انتظامي دستگير شده است، دست به اين اقدام زده‌اند.
نماينده لردگان در مجلس، دليل اين اقدام باقيمانده گروهك ريگي را در راستاي اهداف قبلي آنها دانست و تصريح كرد: باقيمانده گروهك ريگي با حمايتي كه از جانب استكبار جهاني مي‌شوند به دنبال پروژه تفرقه‌افكني بين اهل تشيع و تسنن هستند و در صددند با ايجاد اضطراب،استرس و فشار رواني به اهداف خود برسند.
با اين وجود جلال سياح معاون امنيتي و انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان با رد ادعاي گروهك تروريستي جندالشيطان بيان كرد: گروهك تروريستي تا شب گذشته هيچ اطلاعي از اين حادثه نداشت و پس از پخش اخبار توسط برخي پايگاه‌هاي اطلاع رساني از امروز مدعي درگيري و گروگان‌گيري پنج افسر بلند پايه نيروي هوايي شد، در حالي كه اين ادعا كذب محض است.
او ادامه داد: افراد ربوده شده پنج سرباز وظيفه نيروي هوايي و يك كارمند بانك هستند كه اشرار و راهزنان محلي آنان را از ميان مسافران اتوبوس جدا كرده و به قصد اخاذي با خود برده‌اند. معاون امنيتي - انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان گفت: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده سركرده اشرار و راهزنان مسلح كه اين افراد را به گروگان گرفتند يكي از اشرار و قاچاقچيان با سابقه منطقه است كه سابقه شرارت، سرقت و قاچاق موادمخدر دارد. وي افزود: البته با توجه به سوابق گروهك تروريستي هر گاه اشرار و قاچاقچيان موادمخدر اقدام به راهزني و گروگانگيري مي‌كنند عوامل اين گروهك بلافاصله با آنان ارتباط برقرار و گروگان‌ها را خريداري مي‌كنند تا از اين طريق در راستاي اهداف گروهك از آنان بهره‌برداري كنند.
وي با اشاره به اينكه خريد گروگان از قاچاقچيان و اشرار توسط گروهك تروريستي سابقه دارد، گفت: به عنوان مثال چندي پيش كه قاچاقچيان موادمخدر يكي از بازاريان زاهدان را به قصد اخاذي ربوده بودند، گروهك تروريستي با پرداخت مبالغ زيادي پول، او را خريداري كرد.
سياح اظهار داشت: احتمال خريداري پنج سرباز و يك كارمند ربوده شده در جريان راهزني محور چابهار - زاهدان توسط گروهك تروريستي، از اشرار و راهزنان وجود داشت تا از آنان به نفع خود استفاه كنند كه به همين دليل نيروهاي امنيتي و انتظامي با جديت و قاطعيت در تلاش براي دستگيري آدم ربايان و آزادي گروگان‌ها تلاش كردند.
اما سردار محمد پاكپور فرمانده نيروي زميني سپاه تحليل ديگري ارائه كرده و با بيان اينكه ظاهرا گروگانگيرهاي سيستان از بقاياي گروهك ريگي بودند، گفت: تمامي گروگان‌هاي تحت اسارت اشرار در سيستان و بلوچستان توسط سپاه آزاد شدند.

انتشار خبر آزادي گروگان‌ها در كمتر از60 ساعت
بر اساس اين گزارش، زماني كه خانواده هاي گروگان‌ها در التهاب بوده و به دنبال پاسخ اين سوال بودند كه آيا فرزندشان در ميان آزادشدگان هست و يا خبر، خبري در حدود ساعت 16 مبني بر آزادي تمام گروگان ها به غير از يك نفر منتشر شد.
در اين رابطه فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان گفت: نيروهاي امنيتي و انتظامي گروگان‌هاي محور چابهار ـ زاهدان را پس از دو روز درگيري با اشرار آزاد كردند.
غلامعلي نكويي به خبرگزاري فارس گفت: با وقوع اين حادثه تمام عوامل انتظامي و قرارگاه قدس سپاه در منطقه به حالت آماده‌باش در آمدند. وي افزود: نيروهاي انتظامي با شناسايي محورهاي احتمالي تردد اشرار براي خروج از كشور، آنان را در كمين خود گرفتار كردند. نكويي بيان كرد: با كمين نيروهاي امنيتي اشرار در دام ماموران گرفتار شدند و گروگان‌ها آزاد شدند. وي افزود: در اين درگيري يكي از گروگان‌ها شهيد، دو تا مجروح و سه نفر ديگر آزاد شدند.
فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان ياد آور شد: يكي از اشرار نيز طي اين درگيري به هلاكت رسيد.

اقتدار سپاه در برقراري امنيت
به هر حال چه گروگانگيران را پسمانده‌هاي گروهك ريگي بدانيم و يا خير، آنچه مهم است اقتدار سپاه در برقراري امنيت و برخورد قاطع با گروگانگيران طي مدت كمتر از 60 ساعت است. اهميت اين اقدام آنجا مشخص مي‌شود كه اكثر سرنخ‌هاي اطلاعاتي حاكي از آن بود كه گروگان‌ها به خارج از كشور منتقل شده‌اند. در اين رابطه روابط عمومي سپاه عصر ديروز به نقل از فرمانده نيروي زميني سپاه اعلام كرد: تمامي گروگان‌هاي تحت اسارت اشرار در سيستان و بلوچستان توسط سپاه آزاد شدند.
سردار محمد پاكپور اظهار داشت: رزمندگان قرارگاه قدس نيروي زميني سپاه طي عمليات پيچيده اطلاعاتي و كمين موفق، شش گروگاني كه به دست اشرار و گروهكي تروريستي در محور چابهار ـ زاهدان ربوده شده بودند، را آزاد كردند. پاكپور با اشاره به عمليات ويژه اطلاعاتي و برق آساي رزمندگان قرارگاه قدس در اين منطقه تصريح كرد: چندين سارق مسلح كه ظاهراً از بقاياي گروهك تروريستي و جنايتكار موسوم به ريگي بودند با هدف ايجاد رعب و وحشت، اخاذي و تفرقه انگيزي در منطقه، روز پنجشنبه 25 شهريورماه جاري در مسير چابهار به زاهدان و در نزديكي شهرستان سرباز يك دستگاه اتوبوس مسافربري را متوقف و تعداد 5 سرباز نيروي هوايي ارتش و يك كارمند بانك عامل را گروگان گرفتند و نيروي زميني سپاه با انجام عملياتي موفق به آزادي هر شش گروگان شد.
فرمانده نيروي زميني سپاه در پايان از به هلاكت رسيدن يكي از اشرار و زخمي شدن تعداد ديگر از آنان خبر داد.
کد مطلب: 49980
 
Share/Save/Bookmark