میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۸
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی جشنواره نواحی:
موسیقی نواحی عامل پیوند ایرانیان است
موسیقی نواحی عامل پیوند ایرانیان است
 
آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه پنجشنبه ۲۶ آبان ماه برگزار شد.
به گزارش فارس، این مراسم با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامرضا منتظری نماینده مجلس شورای اسلامی، سیدمجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی، محمد رعیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان و جمعی از مسئولان فرهنگی هنری استان، هنرمندان، اصحاب رسانه و مخاطبان شامگاه پنجشنبه ۲۶ آبان ماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم گروه قزلباش از رامیان به سرپرستی محمد نعیمی اجرایی را روی صحنه بردند و سپس محمد رعیت(مدیر کل ارشاد استان گلستان) پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی گفت: این افتخار داشتیم که در پانزدهمین جشنواره‌ موسیقی نواحی، میزبان هنرمندان اقوام باشیم. اقوامی از ایران امروز و اقوامی از پهنه ایران تاریخی. گوش جان مردم استان گلستان، با نغمه‌های موزون اقوام ایرانی، بیگانه نیست. از جای جای استان گلستان، موسیقی دلنواز وحدت و همدلی اقوام شنیده می‌شود و ما شکرگذار این نعمتیم. او‌ ادامه داد: موسیقی اقوام و نواحی ایران بزرگ، یک ظرفیت عظیم فرهنگی است که هنوز هزاران حرف نگفته و رمز و راز در دل مانده دارد و این رسالتی ایجاد می‌کند برای اهل تحقیق و ‍ پژوهش ... موسیقی اقوام و نواحی ایران، هنوز می‌تواند نغمه‌ی زندگی مردم باشد. در شادی‌ها ، شادی بیافریند و در غم ها غمگینمان کند. این رسالتی ایجاد می‌کند برای مدیران دستگاه‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ای که بیشتر به این موسیقی توجه کنند و نگذارند که این موسیقی در صندوق سینه‌ی خنیاگران و پیران چنگی دیارمان به فراموشی سپرده شود.
رعیت در پایان سخنانش نیز گفت: امید است در آینده بر تعداد گروه‌ها و کیفیت آثار افزوده شود و بازهم شاهد نغمه‌پردازی هنرمندان موسیقی نواحی و اقوام ایران زمین باشیم. حضور مهمانان عزیز ، خاصه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه و مدیران و هنرمندان حاضر در این جلسه را ارج نهاده و صفای قدمتان را گلباران می‌کنیم. موسیقی اقوام ایران اسلامی ، گوارای وجودتان باد.
سپس محمدعلی مرآتی (دبیر جشنواره) در گزارشی از روند برگزاری جشنواره توضیح داد: مفتخرم به عنوان عضو کوچک خاندان بزرگ موسیقایی کشور ایران، اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را در گرگان اعلام نمایم. موسیقی در خالص‌ترین وجوه خود، یکی از شئون رفتاری انسان بشمار می‌رود و شکل‌گیری این پدیده فرهنگی بدون مقوله انسان‌شناسانه میسر نیست. موسیقی اقوام رنگانگ ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و چیزی جز رفتار خالص انسانی نیست. هنرمندان موسیقی نواحی ایران از شریف‌ترین، مهربان‌ترین و محبوب‌ترین اعضای یک پیکرِ قامت استوار ایران کهن و عزیز همه ما هستند.
دبیر جشنواره همچنین گفت: جشنواره پانزدهم با حضور بیست استان در یک فراخوان عمومی و دعوت از حدود ۱۰۰ موسیقیدان حرفه‌ای و پیشکسوت، کار خود را، ۲۳ آبان در تالار زیبای فخرالدین اسعدگرگانی آغاز کرد. این هنرمندان به همت شورای محترم سیاستگذاری و هیات محترم انتخاب آثار و گروه‌های جشنواره پانزدهم، انتخاب شده‌اند. اکثر موسیقیدانان این جشنواره، نوادر روزگار ما هستند و به نوعی تجلی هویت فرهنگ بزرگ ایران که مقدمشان را مبارک و قدمشان را بر چشم می‌گذاریم.
وی افزود: شاید بتوانم این ادعا را داشته باشم حضور حداکثری پیشکسوتان اقوام ایرانی یکی از خصوصیت‌های بارز جشنواره پانزدهم است. در بخش بین‌الملل شاهد حضور چهار کشور ترکیه، تاجیکستان، ازبکستان و افغانستان بودیم که دست تک تک این همسایگان را به مهر و دوستی می‌فشاریم. بخش پژوهش جشنواره نیز با دعوت از ۱۰ پژوهشگر برجسته متخصص موسیقایی اقوام با موضوع اصلی جشنواره در ابعاد مختلف در کارگاه‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه و تحلیل این رویداد پژوهشی در ماه‌های آینده در کتاب جشنواره منعکس خواهد شد.
در ادامه مراسم طالب‌جان تیموراف هنرمند مطرح ازبکستان روی صحنه حاضر شد و قطعاتی را اجرا کرد.
علی محمد زنگانه (استاندار گلستان) نیز دربخش دیگری از این مراسم، ضمن قدردانی از انتخاب استان گلستان برای میزبانی جشنواره پانزدهم موسیقی نواحی ایران در سخنانی کوتاه اعلام کرد: بنده از طرف مردم شریف و هنرمندان عزیز استان گلستان آمادگی این استان را برای تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی نواحی در استان گلستان را اعلام می‌کنم.
اجرای موسیقی بلوچستان با هنرنمایی استاد خداداد شکل‌زهی و گروه همراه بخش دیگری از برنامه‌ بود.
محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی) با تاکید بر سیاست‌های دولت مردمی مبنی بر تحقق عدالت فرهنگی گفت: فرهنگ و هنر کشور در شاخه های مختلف در همه پهنای سرزمینی استعدادهای بزرگ و شگرفی دارد، بطوری که هر منطقه و بخشی از ایران سرافزار، پیشینه گرانبها در حوزه موسیقی دارد و همه نقاط ایران آکنده از استعدادهای بزرگی هنری است که در جشنواره‌هایی چون جشنواره موسیقی نواحی امکان ظهور پیدا می کنند.
وی با بیان اینکه جشنواره موسیقی نواحی یکی از مهمترین عوامل پیوند فرهنگی ایران عزیز به شمار می‌رود، گفت: شعر و موسیقی از جمله یادگاران ارزشمند سرزمین کهن ایران است که هم اینکه مناطق مختلف ایران عزیز را به هم متصل می کند بلکه در خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان از عوامل اصلی همگرایی منطقه محسوب می‌شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه موسیقی یکی از مهمترین نمادهای پیوستگی فرهنگی در داخل و خارج از کشور است، تصریح کرد: وزارت فرهنگ در دوره جدید بر ترویج و گسترش موسیقی نواحی و اقوام ایرانی تاکید ویژه دارد و در قالب سفرهای استانی نهایت تلاش خود را می کنیم که با پیشکسوتان این حوزه از نزدیک دیدار و گفتگو داشته باشیم تا با شنیدن نقطه نظرات و دغدغه های اهالی موسیقی نواحی، فضای رشد و بالندگی برای گسترش این حوزه را بیش از گذشته فراهم کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برپایی باشکوه برنامه های هفته کتاب در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ هزار برنامه متنوع همزمان با هفته کتاب در سراسر کشور اجرا شد و مردم در اقصی نقاط کشور همانند همیشه با شور و نشاط در همه فعالیت های فرهنگی هنری حاضر شدند زیرا ذات مردم یک ذات فرهنگی به پشتوانه پیشینه درخشان فرهنگی است.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی است، خاطر نشان کرد: بیش از ۴۳ سال در عرصه های مختلف فرهنگی یک دوره جدید از شکوفایی را در میهن عزیزمان تجربه کرده ایم و فرهنگ و هنر متعالی برخاسته از روحیه انقلابی دینی کشور ما را به کشوری برجسته و نمونه در منطقه تبدیل کرده است.
وی افزود: دشمنان و بدخواهان نمی توانند این شکوفایی و رونق را در کشور ببینند و با پاشیدن بذر ناامیدی در میان مردم به دنبال شکاف و واگرایی در جامعه ایرانی هستند. دشمن، خواب های شومی برای ملت ایران دیده است و نهایت تلاش خود را انجام می دهد تا صفوف منسجم ملت را دچار اخلال کند زیرا تحمل تماشای شادی های مردم ایران را ندارند بر همین اساس با همه مزدورانشان تلاش می کنند خواب های پریشان خود را در مورد مردم ایران تحقق بخشند. اما به یاری خداوند در هر فتنه با شکست مفتضحانه ای مواجه می شوند. اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: مردم ایران اتحاد و انسجام ملی را به آسانی به دست نیاورده اند که این وحدت در مقابل تروریسم رسانه ای شبکه‌های صهیونیستی و غربی از هم گسیخته شود.
وی گفت: در این روزها که مدافعان امنیت در راه پاسداری از کشور به مقام رفیع شهادت نائل می شوند اطمینان داریم که مسیر متعالی و رشد سرزمین مان بدون وقفه ادامه پیدا خواهد کرد و به قله تمدن نوین اسلامی خواهد رسید.
تقدیر از پیشکسوتان و فعالان موسیقی استان گلستان بخش پایانی این برنامه بود که بر اساس آن هوشنگ جاوید(پژوهشگر موسیقی نواحی و آئینی)، سید احمد حسینی(بانی ثبت موسیقی کتول)، سید نظام موسوی (پیشکسوت موسیقی)، حاجی محمد ایری (احیاگر سازهای ترکمن)، محمد نعیمی (نوازنده و خواننده موسیقی قزلباش) و محمدرضا برزگر (پژوهشگر) مورد تقدیر گرفتند.
همچنین محمد رعیت با اعلام خبر خوش برای مردم گرگان گفت: اولین خبر خوش بنده این است که جناب وزیر هدیه هنرمندان تقدیر شده را دوبرابر کرد و موضوع مهم دیگر اینکه قرار است، نشان استاد محمدرضا لطفی در حوزه موسیقی ایجاد و اهدا شود و جناب وزیر با این طرح موافقت کردند.
پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران تا روز جمعه ۲۷ آبان در دو بخش «اجرای صحنه‌ای» و «نشست های پژوهشی» ادامه داشت.
کد مطلب: 124401
 
Share/Save/Bookmark