میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۱۹
 
 
بازگشت به صمد
گروه ورزشي – زدنك زمان، توشاك، سنول گونش، برونو متسو و... نام‌هاي دهان پركني هستند.
نام‌هايي كه تا همين چند وقت پيش قرار بود روي نيمكت تيم استقلال بنشينند. نام‌هايي كه با اعتقاد مديرعامل استقلال به گزينه خارجي هر روز نامشان در رسانه‌ها مطرح مي‌شد و ناگهان نام صمد مرفاوي از قوطي بيرون مي‌آيد. اين يعني يك شوك وحشتناك به هواداران استقلال.
از همان هفته‌هاي اولي كه قلعه نويي در سالن كنفرانس مطبوعاتي ورزشگاه آزادي بار سفرش را بست خيلي‌ها تقريبا مطمئن بودند كه (تنها) گزينه مديرعامل اين تيم دستيار اول قلعه نويي است. هرچند مطرح شدن نام‌هاي مربيان بزرگ خارجي باعث شد تا خيلي‌ها به شك بيفتند. بعد هم كه مجيد جلالي و پرويز مظلومي به گزينه‌هاي خارجي اضافه شدند تا خيلي‌ها با توجه به عدم تمديد قرارداد مظلومي با مس او را مربي فصل آينده استقلال بدانند. سرمربي فصل قبل مس هم در مصاحبه‌هايش با حالتي شبيه به خوف و رجا خودش را يكي از شانس‌هاي سرمربيگري استقلال در ليگ نهم مي دانست.
اما وقتي خبري از مذاكره نشد، پرويز خان هم چمدان‌هايش را مجددا براي بازگشت به كرمان بست تا دوباره شانس صمد روندي صعودي را طي كند.
به اين ترتيب دستيار قلعه نويي كه قرار بود بدون او در استقلال نماند، به جاي او ماند.
چرا صمد؟
این تصمیم بسیاری از هواداران استقلال را شوکه کرد.در واقع اکثر آنها تا آخرین لحظه امیدوار بودند که این خبر حقیقت نداشته باشد.
متاسفانه بايد بپذيريم كه اکثریت بالای 95 درصدی آنها دوست نداشتند بار دیگر این مربی را روی نیمکت استقلال ببینند. ازقهرمانی استقلال در سال 85 و حذف ناباورانه در آسیا به دلیل ارسال نشدن لیست گرفته تا باخت این تیم در داربی پس از 4 سال دلایلی کافی برای هواداران استقلال است تا مثل گذشته از کادر فنی حمایت نکنند.
این در حالی است که کارشناسان هم به این انتخاب انتقاد کرده اند،برای این جمع حتی تماشای بازی‌های استقلال با قلعه نویی و شیوه 2-5-3 از مد افتاده اش جذابیتی نداشت چه رسد به صمد که دستیار بی رنگ و بوی امیر بوده است.اما انگار تاریخ دوباره برای استقلال تکرار می شود. آنها بعد از قهرمانی در دوره پنجم لیگ هم به گزینه صمد رسیده بودند.این بار قصد مدیران استقلال این بوده که با تلفیق یک مربی خارجی و ایرانی دهان منتقدان را ببندند. این در حالی است که اریش روته مولر مربی تیم ملی که قطبی حاضر به همکاری با او نبوده در آشفته بازار مدیریتی استقلال به این تیم دولتی تحمیل شده تا بی سرصدا مدت قراردادش را درایران سپری کند.
به كام مديرعامل
اما برای واعظ آشتیانی که با کنار گذاشتن مربی تیم قهرمان، ریسک بزرگی را متحمل شده آوردن مربی متوسطی مثل مرفاوی فواید خودش را دارد. اول اینکه او می تواند در کنار این مربی نظرات شخصی اش را( مثل تشکیل کمیته نظارت بر نتایج تیم)، پیش ببرد. ظاهرا او در جمع دوستانش گفته دوست دارد این بار با کاری سیستماتیک استقلال را قهرمان کند و به دنبال فردی بوده که سیستم پذیر باشد! او در نهایت مربی ای را روی نیمکت نشاند که مثل سال گذشته در فضای سرشار از بی اعتمادی کارش را آغاز خواهد کرد...
قطعا آشتیانی پیش ازانتساب مرفاوی به این سمت به این مسئله فکر کرده،که کمترین خواسته هواداران استقلال در فصل آینده صعود استقلال در آسیا و کسب حداقل یک قهرمانی در لیگ یا حذفی است.اما آیا با سر طلایی سابق استقلال خواسته‌ها برآورده می شود یا اینکه باید خیلی زودتر ازحد تصور منتظر شعارهایی مثل«حیا کن،رها کن» برای مدیرعامل وکادر فنی منتخب او باشیم که سابقه درخشانی درفوتبال ندارد؟!
با كدام معيار
بايد بپرسيم معيارهاي كادر مديريتي استقلال براي گزينش مرفاوي چيست؟ صمد، يك مرتبه قبل از اين استقلال قهرمان شده در ليگ پنجم را تحويل گرفت و البته نتوانست كار چنداني از پيش ببرد. اگرچه آبي‌پوشان در ليگ ششم با رهبري مرفاوي تا هفته‌هاي واپسين نيز شانس قهرماني داشتند، اما به اذعان دوست و دشمن تيم او چنان نمايش مايوس كننده‌‌اي ارائه مي‌‌داد كه اگر اوت‌هاي بلند عليزاده نبود، شايد در انتهاي فصل استقلال جايي بسيار پايين‌تر از پله چهارم بيتوته مي‌كرد. بازي ملال‌آور استقلال مرفاوي، هيچگاه نتوانست تماشاگر زيادي را به استاديوم بكشاند. آخرين داربي برنده‌دار تهران نيز به شكست او در برابر پيروزي دنيزلي مربوط مي‌شود و البته كه همين شرايط باعث تغيير مديريت در آخرين هفته‌هاي ليگ ششم شد. آيا كسي در استقلال، سوداي تكرار آن روزها را درسر دارد؟!
او نمي‌تواند اول باشد
‌از نقطه نظر شخصيتي نيز با صمد مرفاوي «مسئله» داريم. او دقيقا نقطه مقابل امير قلعه‌نويي است. حتي اگر فرض بگيريم كه موضوع رد شدن اسم قلعه‌نويي به عنوان سرمربي استقلال در دوران مرفاوي براي بازي‌هاي آسيايي يك «شايعه بي‌اساس» بوده است، همين كه او بلافاصله بعد از پايان ليگ ششم پذيرفت كه نفر دوم شود و ابتدا زير دست حجازي و بعد به عنوان دستيار جلالي در استقلال تهران و اهواز كار كند، خودش به اندازه كافي نشان مي‌دهد كه صمد نمي‌خواهد و نمي‌تواند «نفراول» باشد. براي او كه هنوز هم از نابساماني‌هاي ستاره‌ها در تمرينات تيمي‌اش داستان‌هاي زيادي نقل مي‌شود، نمي‌توان آينده چندان جالبي در استقلال متصور بود؛ به ويژه اينكه باز هم از بخت بدش، تيم پس از قلعه‌نويي به دستش رسيده است!
دور تسلسل
و باز هم حكايت رنج‌آور حلقه بسته آدم‌هاي اين فوتبال! اينكه صمد مي‌آيد و قلعه‌نويي مي‌رود و باز هم صمد جايش را مي‌گيرد تا روزي ديگر قلعه‌نويي بازگردد...
حكايت منحصر به فرد فوتبال ما و يكي از ريشه‌هاي ناكامي اين رشته ورزشي است. اگر آنها كه قرار است بازگردند، آدم‌هاي توانمندي بودند چرا رفتند و اگر رفتند، با چه استدلال و برهاني قرار است برگردند؟ اينكه نمي‌توانيم از همه «خوب‌ها» تا آخرين لحظه استفاده بهينه بكنيم و البته اينكه به ندرت جسارت ميدان دادن به تازه‌نفس‌ها را پيدا مي‌كنيم، درد بزرگي است كه امروز سوءتاثيرش را همه‌جا نشان مي‌دهد. امروز صمد برمي‌گردد، اما كيست كه نداند به همين زودي‌ها بايد شاهد بازگشت چندين‌باره قلعه‌نويي به اقليم آبي باشيم؟!

اسامی کادر جدید باشگاه استقلال
اسامی کادر فنی:
سرمربی: صمد مرفاوی
مربی و مشاور فنی مدیرعامل: اریش روته مولر
مدیر تیم: غلامحسین مظلومی
انتخاب مربیان و دستیاران سرمربی تیم استقلال طی روزهای آینده توسط صمد مرفاوی صورت می گیرد.
اعضای کمیته فنی:
حسن امین بخش ( رئیس کمیته )، مسعود معینی، غلامحسین مظلومی، صمد مرفاوی، دکتر روته مولر
لازم به ذکر است که احتمال اضافه شدن یک عضو به جمع اعضای کمیته فنی وجود دارد.
رئیس کمیته پشتیبانی:‌هادی مباشری
کمیته پیشکسوتان: جواد قراب
رئیس آکادمی باشگاه استقلال:مسعود معینی
مشاوران جدید مدیرعامل:دکتر عباس منتظری ، علی رضا منصوریان، علی امیری
کادر پزشکی:
روانپزشک : دکتر عباس منتظری
فیزیوتراپ : امیر نوروزی
پزشک عمومی : دکتر کاوه ستوده
کد مطلب: 17020
 
Share/Save/Bookmark