میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۸
 
 
دغدغه این کجا دغدغه آن کجا!
دغدغه این کجا دغدغه آن کجا!
 
دغدغه اقتصاد و بازار و معیشت مردم در این دولت با دغدغه دولت‌های گذشته به ویژه دولت پیشین بسیار تفاوت دارد.
رئیس دولت قبلی در خودرو ضد گلوله با شیشه‌های دودی مردم را نظاره می‌کرد، یا روز شنبه از خواب که بیدار می‌شد با خبر می‌گشت که بنزین گران شده است! اما رئیس این دولت رو در رو با مردم ارتباط برقرار می‌کند، سخنان آنها را می‌شنود حتی اگر در سخنان مردم تندی هم باشد هیچ نمی‌گوید که اصل حکومت اسلامی که بر اساس آموزه‌های حکومت علوی است همین است.
تفاوت را می‌توان به خوبی احساس کرد و مردم نیز آن را درک کرده‌اند. دولت مردم به ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی تلاش دارد تا از فشارها بکاهد و اوضاع اقتصادی را بهبود بخشیده و رونق دهد اما میراث بجا مانده از دولت پیشین آنقدر تیره و تار است که کار را دشوار کرده با این وجود در همین چند ماه گذشته اقداماتی انجام شده،‌همچون بسیج برای واکسینه کردن مردم کشور که همگان تفاوت آن را با دولت تدبیر و امید درک می‌کنند.
دولت واقعاً دغدغه دارد، دغدغه‌ای که باعث گشته تا روزهای جمعه که در دولت پیشین به تفریح می‌گذشت،‌ در این دولت به کار و سفر استانی بگذرد تا از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شود.
رئیس جمهور روز گذشته نیز بار دیگر بر حل مشکلات معیشتی مردم تأکید کرد و گفت: مردم باید درباره تأمین معیشت و سفره خود احساس امنیت کنند و بی‌ثباتی در بازار چه ریشه در کم‌کاری بدنه دولت داشته باشد و چه ناشی از سوءاستفاده فرصت‌طلبان، باید پیگیری جدی و فوری شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت با تبریک ایام ولادت نبی مکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) و نیز هفته وحدت گفت: پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت ایشان، رمز وحدت در عالم اسلام و جامعه بشری هستند.
وی وحدت در جهان اسلام را راهبرد جمهوری اسلامی ایران و تفرقه را راهبرد دشمن توصیف کرد و گفت: هر فردی دانسته یا نادانسته اقدامی برخلاف وحدت انجام دهد، در زمین دشمن بازی کرده است.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم وحدت در بین آحاد ملت مسلمان ایران از اقوام و مذاهب مختلف حفظ شود، گفت: این موضوع برای جمهوری اسلامی نه تاکتیک بلکه یک راهبرد است. البته این به معنای یکی شدن همه اقوام و مذاهب و افکار و گویش‌ها نیست، بلکه به معنای پرهیز از تفرقه‌افکنی و نگاه واحد به هدف راهبردی جمهوری اسلامی یعنی پیشرفت است.
رئیسی در ادامه با تأکید بر ضرورت تدارک اماکن استقرار موقت کسانی که برای کارهای ضروری مثل درمان به شهرهای بزرگ از جمله تهران سفر می‌کنند اما سرپناهی ندارند، گفت: این مردم بندگان خدا و مستضعفان واقعی هستند که نه توان مالی دارند و نه زبانی برای بیان آن، و باید برای آنان سرپناه مناسب در نظر گرفته شود.
وی در ادامه با قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: امروز بنده و سرکار خانم خزعلی در جایگاه اجرایی نشسته‌ایم و دیگر ارائه پیشنهاد و توصیه از سوی ما پذیرفته نیست.
رئیس‌جمهور افزود: معاونت امور زنان و خانواده با مشورت فرهیختگان و صاحب‌نظران برای حل مشکلات این حوزه به ویژه آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، راهکارهای اجرایی و عملیاتی ارائه کند.
رئیسی در ادامه با قدردانی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تأمین نهاده‌های دامی گفت: لازم است در این زمینه اطلاع‌رسانی مناسبی به ویژه به دامداران صورت گیرد.
وی با تأکید بر اینکه وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، و دادگستری بیش از گذشته به قیمت کالاها حساسیت داشته باشند، گفت: مردم باید درباره تأمین معیشت و سفره خود احساس امنیت کنند و بی‌ثباتی در بازار چه ریشه در کم‌کاری بدنه دولت داشته باشد و چه ناشی از سوءاستفاده فرصت‌طلبان، باید پیگیری جدی و فوری شود.
رئیس‌جمهور همچنین از وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه به دلیل اینکه برای دومین ماه متوالی زمینه پرداخت حقوق و تأمین هزینه‌های جاری دولت را بدون استقراض از بانک مرکزی فراهم کردند، قدردانی کرد و گفت: امیدوارم این رویه ادامه یابد تا گرفتار آنچه پیشینیان به آن مبتلا شدند نشویم و با استقراض از بانک مرکزی، باعث افزایش پایه پولی و نرخ تورم نشویم.
کد مطلب: 120108
 
Share/Save/Bookmark