استاندار کرمانشاه:

۸۰۰ واحد مسکونی به دنبال زلزله تازه‌آباد نیازمند بهسازی هستند

5 مرداد 1397 ساعت 22:38


استاندار کرمانشاه گفت: ۸۰۰ واحد مسکونی شامل شهری و روستایی به دنبال زلزله تازه‌آباد نیازمند تعمیر هستند.
هوشنگ بازوند در گزارش وضعیت مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اظهار داشت: در زلزله ۵.۹ ریشتری که در منطقه تازه‌آباد رخ داد ۲۸۰ نفر مصدوم شدند که به‌ صورت سرپایی مداوا شدند.
وی با بیان اینکه در اثر زلزله ۵.۹ ریشتری بر ۱۰۱ خانه خسارت وارد شده است، افزود: ۸۰۰ واحد مسکونی نیازمند تعمیر است که از این تعداد ۶۰۰ خانه داخل شهری و ۲۰۰ خانه در روستا نیازمند تعمیر هستند.
معاون ‌بنیاد مسکن با بیان اینکه باید بازسازی این مناطق آسیب‌دیده باید تا قبل از آغاز فصل سرما باید بازسازی و تعمیر شوند، افزود: اکنون ۱۰۰۰ واحد در مناطق زلزله‌زده نیازمند ترمیم و بازسازی است.
استاندار کرمانشاه گفت: درصورتی که در مناطق زلزله‌زده نیازمند به ‌چادر یا کانکس شدند مدیریت بحران با صلاحیت خودشان می‌توانند اقلام مورد نیاز مناطق‌ زلزله‌زده را از طریق سازمان هلال‌احمر تامین کنند.
بازوند درخصوص آسیب به مناطق دامی در مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه گفت: معاون اول رئیس‌جمهور۲۰۰ میلیون تومان برای بازسازی جایگاه دامی در مناطق زلزله‌زده ابلاغ کرده ‌است. وی با بیان اینکه بانک‌ها به‌میزان سه میلیون تومان وام بلاعوض به دارندگان دام در مناطق زلزله‌زده اختصاص خواهد یافت، افزود: یکی از مشکلات دادن وام این است که متقاضیان وام باید دو نفر ضامن داشته باشند.
بازوند گفت: با توجه به اینکه ۱.۵ میلیارد به صنعت اشتغال روستایی و عشایری اختصاص داده شده است و باید بانک‌ها سفته ‌زنجیره‌ای را به ‌جای ضامن کارمندی قبول کنند. وی با بیان اینکه که انجام این کار در دستور کار اصلاح شده قرار بگیرد، افزود: متاسفانه از اجرا شدن سفته زنجیره‌ای به‌جای ضامن یانکی امتناع می‌کنند.
بازوند با اشاره به اینکه درخصوص سفته بانکی بعضی از بانک‌ها به‌صورت سلیقه‌ای کار می‌کنند گفت: استان‌ها باید در جلسات مقرر شده بانک‌ها را متقاعد کنند افراد سه نفر به سه نفر ضامن همدیگر شوند.
وی افزود: هفته آینده با ورود معاون اول رئیس‌جمهور به مناطق زلزله‌زده ۴۵۰۰ واحد افتتاح خواهد شد.
بازوند با بیان اینکه ساخت‌وسازهای انجام شده در مناطق زلزله‌زده با وقوع زلزله‌زده ۵.۹ ریشتری فقط یک مورد تخریبی داشت، افزود: این ساخت‌وسازها براساس اصول فنی ساخته شده‌اند.
وی با بیان اینکه از هفته آینده به خصوص در مناطق روستایی کار آواربرداری انجام می‌شود و به ساکنین این مناطق توصیه می‌شود که در صورت وجود مصالح بازیافتنی و قابل استفاده قبل از آغاز آواربرداری این اقلام را جدا کنند، افزود: با داشتن ۱۱۰ واحد بازسازی شده باید تا قبل از رسیدن فصل سرما کار آواربرداری ۲۰۰ واحد در منطقه به ‌پایان برسد.


کد مطلب: 105359

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcammn6o49nwe1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir