ظریف:

گفتگوی خوبی با بشار اسد داشتم

28 فروردين 1398 ساعت 1:36


وزیر خارجه ایران با اشاره به این که گفتگوی خوبی با بشار اسد داشتم، با ابراز نگرانی از اوضاع ادلب گفت: در سفر به ترکیه با مقامات این کشور درباره وضعیت ادلب گفتگو خواهد کرد.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای دیدار و گفتگو با مقامات سوریه به دمشق سفر کرده بود،‌ پس از دیدار با ولید معلم همتای سوری خود در جمع خبرنگاران به سوالات آن‌ها پاسخ داد.
ظریف در پاسخ به سوالی درباره موضوع مورد بحث در دیدارش با بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: ما گفتگوهای بسیار خوبی با رئیس جمهور بشار اسد داشتیم. ما هم در زمینه مسائل منطقه و هم در خصوص نحوه تداوم مذاکرات در چهارچوب روند آستانه و نیز همکاری‌های دوجانبه بین ایران و سوریه گفتگو کردیم. ما همیشه در کنار مردم سوریه بوده‌ایم و به همکاری با مردم و دولت سوریه ادامه خواهیم داد تا شرایط اقتصادی را هم در اینجا (سوریه) و هم در ایران بهبود بخشیم. در واقع من فکر می‌کنم ما قادریم از طریق همکاری با یکدیگر وضعیت زندگی مردم دو کشور را بهبود دهیم. ما همچنین باید در عرصه‌های مختلف بین‌المللی از جمله در زمینه روند آستانه با یکدیگر همکاری کنیم. ما در خصوص گام‌های بعدی در خصوص وضعیت سیاسی سوریه و راهکارهای سیاسی در سوریه بحث و تبادل نظر کردیم.
وی افزود: تصمیمات خوبی در دو کشور برای [گسترش] همکاری دوجانبه بین بخش خصوصی و بخش دولتی دو کشور در حوزه اقتصادی اتخاذ شده است. در مورد ترانزیت بین ایران، عراق و سوریه بحث‌های خوبی در سفر جناب آقای دکتر روحانی به عراق و سفر جناب آقای عادل عبدالمهدی به ایران صورت گرفت. امیدواریم که این اقدامات در جهت کمک به صلح و امنیت منطقه و [تأمین] منافع مردم منطقه به ویژه مردم ایران و عراق و سوریه باشد.
وزیر خارجه کشورمان همچنین درباره اوضاع ادلب نیز گفت: ما درباره وضعیت ادلب نگرانی جدی داریم، و حتما هم ما و هم ترکیه و روسیه موظفیم تعهداتی که در مورد ادلب شده و یکی از مهمترین آنها خلع سلاح گروه‌های تروریستی و خارج کردن آنها از ادلب می‌باشد را اجرا کنیم. گروه تروریستی النصره برای مردم ادلب و مردم مناطق اطراف آنها به ویژه عرب‌ها تهدیدی جدی به شمار می‌روند و همه ما در گروه آستانه موظفیم در این زمینه با جدیت کار را دنبال کنیم و من هم در سفر به ترکیه حتما در این زمینه صحبت خواهم کرد. تسنیم


کد مطلب: 108509

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcawan6o49nwm1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir