رئیس قوه قضاییه:

کسانی که باید پاسخگوی این شرایط باشند، اپوزیسیون شده‌اند

6 شهريور 1397 ساعت 7:55


رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بزرگترین عاملان شرایط فعلی که امروز باید پاسخگو باشند چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته اند، از همه قضات و مسئولان قضایی خواست در رسیدگی‌ها درگیر فضاسازی‌ها نشوند و رجزخوانی‌ها موجب نشود از دایره انصاف و عدل خارج شوند.
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی با گرامیداشت و تبریک هفته دولت و بزرگداشت یاد و خاطره شهدای دولت جمهوری اسلامی بویژه شهیدان باهنر و رجایی، این شهدا را نمونه بارز یک انسان انقلابی در دوران حیاتشان توصیف کرد و افزود: شخصیت و منش این بزرگواران، تجلی یک انسان انقلابی الهی بود چنانکه اهل تواضع، ساده‌زیستی و تلاش مجدانه برای خدمت به مردم بودند. ممات و شهادت این دو شهید و سایر شهدا نظیر شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی و خیل عظیم متدینین و انقلابیون نیز بهترین گواه بر مظلومیت انقلاب و مردم انقلابی در برابر اقدامات جنایتکارانه جلادان دهه شصت بود.
وی تصریح کرد: همان قاتلان جائر و ظالم دهه شصت که مرتکب جنایات و ترورهای عظیم شدند و در زمان دفاع‌مقدس به دشمنان جمهوری اسلامی پناه آوردند و البته چهره خود را بیش از قبل مفتضح کردند، امروز در دامان کشورهای سلطه و در رأس آنها آمریکا آرمیده‌اند و به کمک این کشور و البته انگلیس و فرانسه از لیست گروه‌های تروریستی خارج شده‌اند. آیت‌الله آملی‌لاریجانی ادامه داد: این دوگانگی رفتار کشورهای سلطه نسبت به چنین اشراری برای افکار عمومی جهان قابل هضم نیست و هیچ‌کس نمی‌پذیرد که این کشورها به ظاهر از عملیات علیه تروریسم سخن می‌گویند و از سوی دیگر تروریست‌ها را در آغوش می‌گیرند و به گرمی پذیرای آنان هستند و آنها را مورد حمایت مالی و سیاسی قرار می‌دهند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به نزدیکی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به منافقین، اظهار کرد: امروز همه شاهد هستند که افراد حاضر در هیئت حاکمه آمریکا چگونه برای از بین بردن عظیم‌ترین انقلاب مردمی جهان در زمان حاضر با تروریست‌ها هم‌پیمان شده‌اند.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی بار دیگر با گرامیداشت هفته دولت، از تلاش‌های دولت در جهت رفع مشکلات مردم قدردانی کرد و در عین حال یادآور شد: اداره صحیح، منطقی، عقلانی و کارشناسانه کشور پهناوری مانند ایران اسلامی، کار ساده‌ای نیست؛ خصوصاً در زمانی که دشمن از هر سو به این کشور نظر کرده و با تمام قدرت به میدان آمده تا انقلاب و مردم را به اضطرار بیاندازد و به تسلیم وادار کند.
وی با بیان اینکه مردم همواره در برابر این فشارها مقاومت کرده اند، افزود: در چنین شرایطی دولت و رئیس‌جمهور محترم وظایف سنگین‌تری برعهده دارند و کشور برای رسیدن به اهداف خود نیاز به تدبیر منطقی و اجرای صحیح امور دارد. نمی‌توان گرفتار روزمرگی شد و با اتخاذ تصمیمات آنی و لحظه ‌ی، به گونه‌ای مدیریت کرد که مردم متضرر شوند. در این زمینه همه قوا باید همکاری کنند ولی طبیعتاً بار عظیم اجرایی کشور و مسئولیت آن برعهده دولت محترم است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه بیکاری و مشکلات اقتصادی از مهمترین مسائل و دغدغه‌های اصلی مردم در حال حاضر است، این شرایط را برای مردم «کمرشکن» توصیف کرد و گفت: ما نمی‌گوییم که همه مشکلات ناشی از تصمیمات دولت است اما تردید هم نداریم که تدبیر، رکن اساسی کار دولت است و بسیاری از مشکلات نیز ناشی از سوء‌تدبیرها است.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما ضمن تشکر از تلاش‌های دولت، شخص رئیس‌جمهور محترم و همه کارکنان دستگاه‌های اجرایی، از دولت محترم می‌خواهیم که در چارچوب تأکیدات و فرمایش‌های مقام معظم رهبری، به مقابله مدبرانه با تحریم بپردازند که البته اقدامات مثبتی نیز در این زمینه انجام شده گرچه بهتر بود زودتر چنین تصمیماتی اتخاذ شود. امروز دلارها و سایر ارزهایی که در اختیار جمهوری اسلامی است نباید صرف امور غیرضرور شود. از سوی دیگر دولت باید بحث معیشت و اقتصاد مردم را به صورت جدی با بکارگیری افراد خبره و بهره‌مندی از فکر و خرد جمعی بهبود بخشد و ما معتقدیم کشوری که دارای این حجم بالا از سرمایه‌های مادی، اجتماعی و انسانی است و مردم آن ۴۰ سال پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند با تدبیر و عقلانیت قادر است مشکلات خود را حل کند.
وی با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضایی در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، تصریح کرد: همانگونه که به مردم عزیز وعده داده بودیم، تمام قدرت و ظرفیت خود را برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی اخیر بسیج کرده‌ایم و با استجازه از رهبر معظم انقلاب و پاسخ مثبت ایشان، با سرعت بیشتری در حال رسیدگی به این پرونده‌ها هستیم. رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: به ضرس قاطع به همه مردم عزیز عرض می‌کنم که قوه قضاییه با قاطعیت در این مسیر حرکت می‌کند و برای رسیدگی عادلانه به پرونده کسانی که به امانات مردم خیانت کرده‌اند و با دریافت ارز دولتی دست به سودجویی‌های کلان زده‌اند یا از طرفی با احتکار اجناس و کالاها، مردم را در مضیقه قرار داده اند، تمام توان خود را به کار بسته است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی به ذکر چند نکته در همین زمینه پرداخت و خاطرنشان کرد: مردم عزیز و دلسوزان کشور توجه داشته باشند که قوه قضاییه صرفاً براساس موازین قانونی و شرعی عمل می‌کند و مدت زمان رسیدگی‌ها وابسته به انجام بسیاری از تحقیقات فنی و پیچیده است زیرا به عنوان مثال، پرونده‌ای در قالب بیش از ۱۰۰ جلد در دست رسیدگی است که این پرونده متهمان متعددی دارد و تمام امور مالی هریک از متهمان باید به صورت دقیق بررسی شود و اموالی را که به نام آنان است یا به نام دیگران ثبت کرده اند، شناسایی کنیم و در مورد آنها تصمیم بگیریم. چنین روندی نیازمند یک زمان منطقی است گرچه بر تسریع در رسیدگی‌ها تأکید داریم و استجازه اخیر از مقام معظم رهبری نیز دقیقاً برای تحقق همین امر بوده است.
رئیس قوه قضاییه با انتقاد از برخی اظهارات غیرکارشناسی در زمینه سرعت عمل در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی اخیر، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم بدون بررسی‌های دقیق و قانونی، در فضایی احساسی، کاری ظاهری و صوری انجام دهیم. روابط عمومی قوه قضاییه


کد مطلب: 105819

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb8sb89rhbgwp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir