مراسم معارفه فرمانده جدید سپاه برگزار شد؛

آغاز دوران شکست دشمنان

5 ارديبهشت 1398 ساعت 2:57


مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح دیروز در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد و سردار سلامی با حمایت کامل سرداران نیروی‌های مسلح جمهوری اسلامی و با قرائت پیام و رهنمون‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در بالاترین کرسی سپاه پاسداران ایستاد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرمانده جدیدش را شناخت تا با ادامه مسیر موفقیت در حمایت از مظلومان جهان و کمک به مردم کشور جان تازه‌ای یافته و با سرعت و قدرت بیشتر به استکبارستیزی بپردازد.
در این مراسم سردار سلامی فرمانده کل سپاه، سردار جعفری فرمانده قرارگاه بقیه‌الله، سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی رهبر انقلاب، محمدباقر قالیباف، فرماندهان نیروهای دریایی، زمینی و هوا فضای سپاه، امیر سرلشکر حسنی سعدی جانشین قرارگاه خاتم‌الانبیا، امیر دادرس جانشین کل ارتش و جمع دیگری از فرماندهان نظامی حضور داشتند.

دوران فرماندهی سردار سلامی قطعا دوره شکست دشمن خواهد بود
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: دوران فرماندهی سردار سلامی با دوران حساسی در تاریخ انقلاب همزمان شده است.
سرلشکر محمد باقری اظهار داشت: سپاه به عنوان مهمترین سازمان بعد از انقلاب مسئولیت‌های خطیر و حساسی در دفاع، امنیت و پاسداری از انقلاب را برعهده دارد. وی افزود: در تعریف جایگاه سپاه همین بس که امام(ره) فرمود اگر سپاه نبود کشور هم نبود. سپاه از بدو تولد که موسسان آن از مبارزان رژیم ستم‌شاهی بودند نقش بی‌بدیلی در حفظ انقلاب داشته و تاریخ سپاه با تاریخ رشد و بلوغ نظام عجین شده است.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: نقش سپاه در تثبیت نظام و ارتقای بازدارندگی جمهوری اسلامی و دورانی که تهدیدات امریکا توسعه یافته و همچنین شکل‌دهی به قرارگاه‌های امنیتی در برخی استان‌های کشور و توسعه و سازندگی کشور و شکل‌دهی به محور مقاومت و کشاندن اسرائیل از آرزوی نیل تا فرات به جایی که امروز نگران بقای خود شده، از نقاط درخشان کارنامه سپاه است.
سرلشکر باقری با بیان اینکه خدمات سپاه در تعمیق انقلاب اسلامی در داخل کشور قابل توجه است، گفت: بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی در کشور با مسئولیت بسیج و سپاه در حال انجام است. وی خاطرنشان کرد: بدیهی است که آمریکا از سپاه عصبانی باشد و اوج این عصبانیت خود را با تروریست اعلام کردن سپاه نشان دهد، جنایتکارانی که خود پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها انجام می‌دهند، سپاه را تروریست اعلام می‌کنند و البته از دشمن جز این انتظار نمی‌رود.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه عصبانیت دشمن از جمهوری اسلامی ادامه دارد، تاکید کرد: اعلام منتفی شدن معافیت برخی کشورها از خرید نفت ایران بخشی دیگر از این عصبانیت است. ملت ایران بعد از گذشت چهل سال به حدی از قدرت رسیده است که بتواند با هر میزان فروش نفت روی پای خود بایستد و این می‌تواند فرصتی باشد تا ایران بتواند از گرفتاری وابستگی به نفت رها شود، البته آمریکا تقاص دشمنی‌های خود را در وقت مقتضی دریافت می‌کند.
سرلشکر باقری با اشاره به دوران فرماندهی سردار جعفری در سپاه گفت: دوران فرماندهی سرلشکر جعفری دوران درخشانی برای سپاه بود و سپاه همواره در مسیر رشد و ارتقا بوده و دوران مسئولیتی سردار جعفری نشانگر اقدامات بسیار اساسی در سپاه است که از جمله مهمترین آن می‌توان به تشکیل سپاه‌های استانی، طرح تحول سپاه، توجه خاص به مسائل فرهنگی و رشد محور مقاومت و پشتیبانی از نیروی قدس اشاره کرد.
وی افزود: محور مقاومتی که امروز تروریسم را سرکوب کرده تفاوت اساسی با دوران قبل از ایشان دارد.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به ویژگی‌های سردار سلامی، خاطرنشان کرد: سردار سلامی از هنگام ورود به سپاه در جبهه مستقر شدند و مسئولیت‌های سنگین عملیاتی را برعهده داشتند. بعد از جنگ هم در مسئولیت‌های مختلف خود در سپاه خوش درخشیدند، لذا ایشان فرماندهی لایق و توانا برای سپاه هستند.
سرلشکر باقری ایمان، شجاعت، پای‌کار بودن و اخلاق خوب را از دیگر ویژگی‌های سردار سلامی برشمرد و عنوان کرد: دوران فرماندهی سردار سلامی با دوران حساسی در تاریخ انقلاب همزمان شده است، در این دوره شاهد عصبانیت آمریکا و دور جدیدی از توطئه‌ها و تحریم‌های او هستیم که سپاه می‌تواند نقش اساسی در خنثی کردن آنها داشته باشد و دوران سردار سلامی قطعا دوره شکست دشمن خواهد بود. وی در پایان گفت: وحدت و همدلی ارتش و سپاه از اتفاقات ارزشمند چند وقت اخیر است و این دو نهاد در کنار هم به عنوان دو بازوی قدرتمند انقلاب برای پیشبرد آن و دفع تهدیدات هستند.

دوران سردار جعفری دوران طلایی سپاه است
فرمانده سپاه با بیان اینکه سردار جعفری شخصیتی است که به ما شجاعت و تغییر آموخت، گفت: دوران وی دوران طلایی و باشکوه سپاه است.
سرلشکر حسین سلامی طی سخنانی اظهار داشت: ما امروز یک فرمانده ماندگار و بزرگ را بدرقه می‌کنیم، سردار جعفری محصول چهل سال جهاد است که پرچم را یک لحظه از دست خود بر زمین نگذاشته است، شخصیتی که به ما شجاعت و تغییر آموخت، پرهیز از تجملات و ریزبینی و دقت از خصوصیات برجسته اوست که باید در سپاه امتداد پیدا کند، دوران سردار جعفری دوران طلایی و باشکوه سپاه است.
وی ادامه داد: نیروی قدس ما با فرمانده دلاور و رشیدش کوه‌ها ‌و دشت‌های زیادی را پشت سرگذاشت تا در شرق مدیترانه بر سلطه آمریکا پایان دهد و تا دریای سرخ پیش رفتند و بلاد اسلامی را تبدیل به سرزمین جهاد کردند. مرزهای ما به قدرت نیروی زمینی تامین شد و رزمندگان آن از صخره‌های سترگ بالا رفتند تا دژها را بر فراز مرزها برافرازند.
سردار سلامی اظهار داشت: نیروهای هوافضای ما دل زمین را شکافتند و‌شهرهای موشکی را پدید آوردند و موشکهای آنها با شکافتن دل آسمان بر سر دشمنان اسلام فرود آمدند. نیروی دریایی ما نیز دست متجاوزان آمریکایی را بست و شکوه یک امپراطوری را شکست،‌ بسیج نیز زیبایی با مردم بودن را به ما چشاند و امروز سپاه در اوج محبوبیت و قدرت و شکوه و اقتدار به راه خود ادامه می‌دهد. وی با بیان اینکه سپاه ریشه در عاشورا دارد، گفت: پاسداران ما همان روح و احساس را با خود به همراه آورده‌اند، حقیقت سپاه گوهر معنوی آن است که باید بتوانیم آن را در جان این نهاد زنده نگهداریم.
سردار سلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب تصریح کرد: ما در گام دوم انقلاب باید حاکمیت اسلام را به تمدن تبدیل کنیم و سپاه باید ظرفیت نقش‌آفرینی در گام دوم انقلاب را در خود ایجاد کند، ما باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد.

دستاوردهای سپاه مدیون تلاش‌های تمامی فرماندهان و مدیران است
فرمانده سابق کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز سپاه تمام دستاوردهایش را مدیون تمامی مدیران و فرماندهان خود است.
سرلشکر محمدعلی جعفری اظهار داشت: من رمز موفقیت سپاه را در تلاش برای فهم و اجرای درست تدابیر رهبر معظم انقلاب می‌دانم. وی افزود: ارتقای توانمندی‌ها وظیفه همه سازمان‌های نیروهای مسلح است؛ اما چیزی که در سپاه با تدبیر رهبر انقلاب محقق شد همه‌جانبه بودن این توانمندی‌هاست. وی با بیان اینکه "معنویت" محور اصلی قدرت سپاه است، تصریح کرد: ما تلاش زیادی برای تقویت ساختار درونی سپاه با محوریت معنویت و بصیرت انجام دادیم و امروز شاهد رشد کمی و کیفی و‌ منزلت اجتماعی سپاه هستیم و رشد سپاه نیاز انقلاب برای آینده‌ پیش‌رو‌ است.
فرمانده قرارگاه حضرت بقیه‌الله(عج) ادامه داد: برای اینکه انقلاب به اهداف خود برسد، نیازمند راهنمایی‌های رهبری است و ما باید تلاش کنیم ابتدا تدابیر ایشان را به درستی بفهمیم و بعد آن‌ها را اجرا کنیم. همچنین ما در سپاه تلاش کردیم تا به سبک دوران دفاع مقدس فرماندهی کنیم. وی تاکید کرد: در سپاه فرماندهی دستوری جواب نمی‌دهد و باید فرماندهی به سبک اقناعی باشد. امروز سپاه تمام دستاوردهایش را مدیون تمامی مدیران و فرماندهان خود است.
سرلشکر جعفری در پایان تصریح کرد: محور اصلی ما برای حفظ انقلاب مردم هستند و آنها نقش تعیین‌کننده‌ای در مهار بحران‌ها داشته‌اند. سپاه باید برای حفظ انقلاب شرایط نقش‌آفرینی مردم به ویژه در جنگ نرم را فراهم کند.

سردار سلامی به پاکی و سعه‌صدر شهرت دارد
فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به ویژگی‌های سرلشکر سلامی، گفت: ایشان به پاکی و سعه‌صدر در سپاه شهرت دارد.
سرلشکر قاسم سلیمانی اظهار داشت: ملاک فرماندهی در سپاه، پیوسته دعای معروف امام سجاد(ع) است که این امر هم در فرماندهان قدیمی ما و هم در فرمانده عزیز ما که عزیز هم نام داشت و هم در فرمانده عزیز جدید ما وجود داشته، جاری و ساری است.
‎وی افزود: سپاه افتخار می‌کند که از نعمت ولایت به عنوان فرمانده کل قوا برخوردار است، البته این نعمت مختص نیروهای مسلح است و افتخار بزرگی در شغل با عظمت پاسداری است.
‎فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: در طول ۴ دهه از عمر سپاه، در ۳ دوره متعالی و متراکم ۳ فرمانده یعنی سردار آقا محسن، سردار صفوی و سردار جعفری را داشتیم که هرکدام کشتی سپاه را از ساحلی به ساحل دیگر رساندند، خدا را شاکریم که در دهه پنجم انقلاب اسلامی، ما را از فرماندهی از همین نسل بهره‌مند کرد.
‎سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه سپاه نعمت بزرگی است و مرکز رویش ارزش‌ها است، تصریح کرد: در کشور ما مرکزی به اندازه سپاه وجود ندارد که به اندازه سپاه در انتشار ارزش‌ها فعال باشد که نمونه بارز آن بسیج است. بسیج، سرزمین تبلور و تجلی جوهر جوانان است و اینکه نایب امام زمان(عج) چفیه بسیجی را در جلسات رسمی به دوش خود می‌گذارد، نشان از تجلی فرهنگ بسیج است.
‎فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به ویژگی‌های شخصی سردار جعفری، اظهار داشت: سردار جعفری دارای صفات بسیار بارزی است و چه در داخل و چه در خارج از سپاه عزیز بود و همواره فارغ از رسومات امروزی و درجات، ایشان را عزیز می‌خوانیم.
‎سرلشکر سلیمانی با تأکید بر اینکه اخلاص، ویژگی بارز سرلشکر جعفری است و هرگز ندیدم نفسانیت را در موضوعی دخالت دهد، تصریح کرد: مشخصه بارز دیگر، ولایتمداری و تقید نسبت به ولایت و فرمایشات رهبری است، بنده، خدمت رهبری هم عرض کردم که سرلشکر جعفری حتی نسبت به نمایندگی ولی‌فقیه که از ارزش‌ها و ولایتمداری حفاظت و حراست می‌کند هم ولایتمدار‌تر است. ‎وی گفت: سرلشکر جعفری را شهید زنده می‌دانیم و به ایشان می‌گویم که شما همواره عزیز خواهید ماند.
‎فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به ویژگی‌های سرلشکر سلامی، گفت: سرلشکر سلامی به پاکی و سعه‌صدر در سپاه شهرت دارد، پاکی را به خوبی در او می‌بینیم و من او را در پاکی به شهید باکری تشبیه می‌کنم.
‎سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه به عنوان یک سپاهی می‌گویم که سپاه و انقلاب در برهه خطیری قرار دارند، گفت: در سپاه، این موضوع وجود دارد که هر انتصاب و امری که از سوی رهبری وجود دارد، حکمتی در آن نیز هست و این موضوع را در طول بیست و چند سال فرماندهی نیروی قدس می‌دیدم که آنچه ایشان می‌فرمودند، درست‌تر بود. ‎وی خطاب به سرلشکر سلامی، تأکید کرد: ضمن اینکه عاقبت به خیری خودمان را در پیروی از حکم رهبری می‌دانیم، به شما می‌گوییم که در فرمان‌بری و پیروی از شما مانند گذشته خواهیم بود.
‎فرمانده نیروی قدس خاطرنشان کرد: امروز به دلیل بغض و کینه دشمنان نسبت به انقلاب و سپاه، به برادری و همدلی بیشتری نیاز داریم.

راهبردهای اصولی سپاه و گام‌های تکاملی باید تبیین شود
رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا گفت: یکی از اوامر موکد رهبری در جابجایی و انتصابات، استفاده از نقاط قوت کارهای انجام شده و برطرف کردن ضعف‌ها است.
سردار محمد شیرازی اظهار داشت: اوامر موکدی حضرت آقا به سردار سلامی فرموده اند که ان‌شاالله دنبال می‌کنند و اجرا می‌شود. اوامر ایشان در حکم سردار سلامی و سردار جعفری باید مورد دقت و پژوهش قرار گیرد و به صورت کاربردی درآید. وی افزود: درخصوص قرارگاه فرهنگی اجتماعی حضرت بقیه‌الله باید بازتعریف این قرارگاه صورت گیرد و همینطور درباره راهبردهای اصولی سپاه، گام‌های تکاملی باید تبیین و به فرمانده معظم کل قوا گزارش شود.
سردار شیرازی ادامه داد: یکی از اوامر موکد رهبری در جابجایی و انتصابات، استفاده از نقاط قوت کارهای انجام شده و برطرف کردن ضعف‌ها و اشکالات است. رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا در پایان تاکید کرد: امروز با سابقه ۴۰ ساله، سپاه به جایگاه متعالی رسیده اما انتظارات رهبری بیشتر است که باید دنبال شوند.


کد مطلب: 108583

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcc44qs12bqxp8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir