یوسف‌پور:

امضای طلایی فساد ایجاد می‌کند

12 شهريور 1397 ساعت 9:06


یک کارشناس اقتصادی عامل اول فساد در کشور را دولتی بودن اقتصاد و شکل گرفتن مثلث رانت‌خوار و مدیر دولتی و قوه‌ قضاییه عنوان کرد و گفت: قوه‌ قضاییه قوی، به سرعت و با شدت با خلافکاران برخورد نمی‌کند.
علی یوسف پورافزود: وقتی اقتصاد دولتی باشد و امضای طلایی داشته باشیم، فساد ایجاد می‌شود.
وی با بیان این که اختلاس‌هایی که به طور دائم کشف می‌شود، همگی در سیستم‌های دولتی هستند، گفت: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت دستگاههای دولتی را واگذار کند اما مدیران به دلیل سو استفاده از موقعیت‌های اقتصادی و سیاسی حاضر به انجام این کار نیستند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تحریم‌ها هم به دلیل همین اقتصاد دولتی است. وقتی اقتصاد، دولتی باشد، کشورهای خارجی گلوگاه‌های دولتی را مسدود می‌کنند و با مشکل مواجه می‌شویم.
یوسف‌پور با اشاره به اینکه قوه‌ قضاییه از برکناری ۱۶۷ نفر قاضی متخلف خبر داده است ، گفت : هیچ وقت نام و جرائیم این قاضی‌ها را اعلام نمی‌کنند. قوه‌ی قضاییه باید متخلفان اقتصادی دانه‌درشت را معرفی کند؛ چه قاضی هایی که رشوه گرفته‌اند، چه مدیران دولتی و چه رانت‌خوارانی که فساد اقتصادی داشته‌اند.
این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: قوه قضاییه باید به سرعت پرونده‌های فساد وابستگان برخی مقامات دولتی یا قوه قضاییه را رسیدگی و نتیجه آن را اعلام کند.
وی افزود : این گونه پرونده‌ها سال‌ها طول می‌کشد تا به سرانجام برسد و در افکار عمومی نیز این نتیجه گرفته می‌شود که این‌ها همگی با هم شریک هستند.
وی با اشاره به آلودگی شهرهای بزرگ و پایتخت، عامل آن را خودروها و سوخت‌های بی‌کیفیت خواند و افزود: آقای دولت! خودروسازی را واگذار کن! پالایشگاه را واگذار کن! و بعد روی قضیه نظارت کن! مساله‌ موجود، راه‌حل‌های ساده‌ای دارد اما منافع آقایان اجازه نمی‌دهد که این کار را انجام دهند.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که ادامه‌ی وضعیت فعلی موجب بهتر شدن اوضاع نخواهد شد، گفت: آقای رییس‌جمهور در چند روز گذشته همه را به استمداد طلبید و همه چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب نیز از ایشان حمایت کردند اما تا ایشان وزرا و استانداران ناکارآمد را تغییر ندهد، شرایط نیز تغییر نخواهد کرد.
وی افزود: در دوره اول کاندیداتوری ، روحانی یک شعار اصلی داشت و آن این بود که ، اقتصاد را به دست مردم می‌سپارد. در این پنج سال چه چیز را به مردم واگذار کردند؟
یوسف پور تصریح کرد: نه تنها واگذاری انجام نشد بلکه رتبه‌ی فضای کسب و کار کشور که قبل از آمدن روحانی ۱۱۷ بود و امروز به حدود ۱۲۴ رسیده است. وی تاکید کرد : با شعار و سخنرانی نمی‌توان کاری را پیش برد، اگر دولت تغییری در تیم اقتصادی و همچنین در برنامه‌هایش ندهد، وضعیت بدتر خواهد شد. شفقنا


کد مطلب: 105865

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccepqsp2bqx48.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir