فلسطینی‌ها در محکومیت حمایت آمریکا از شهرک‌سازی صهیونیست‌ها تظاهرات کردند

روز خشم فلسطین

5 آذر 1398 ساعت 23:55


فلسطینی‌ها دیروز در مخالفت با سیاست آمریکا که اخیرا شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی فلسطین را قانونی خوانده است، تظاهرات کردند که با سرکوب‌گری صهیونیست‌ها همراه شد.
گروه‌های ملی و اسلامی در فلسطین از تمامی مردم خواستند در اعتراضات «روز خشم» که در کرانه باختری آغاز می‌شود حضور فعال داشته باشند. این اعتراضات در محکومیت سیاست‌های آمریکا علیه مردم فلسطین برگزار می‌شود. آمریکا اخیرا اعلام کرد که شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطین قانونی است. این گروه‌ها نسبت به تلاش‌های صورت گرفته برای الحاق و مصادره اراضی الاغوار برای ممانعت از تشکیل کشور فلسطین هشدار دادند و بر پایداری مردم در برابر اشغالگران اسرائیلی تأکید کردند. آن‌ها بر پایبندی به حقوق مردم فلسطین درباره بازگشت آوارگان، حق تعیین سرنوشت و تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس تأکید کردند. منیر الجاغوب، سخنگوی کمیته تنظیم تظاهرات در جنبش فتح اعلام کرد که طرحی در تمامی مناطق برای مقابله با سیاست‌های آمریکا و اسرائیل ارائه شده است. همزمان با روز خشم در کرانه باختری کمیته پیگیری اعتراضات وابسته به گروه‌های ملی و اسلامی از مردم فلسطین خواست در تظاهرات گسترده در مقابل مقر سازمان ملل در غزه نیز شرکت کنند. طی روزهای گذشته تجاوزات ارتش رژیم صهیونیستی و شهرک‌نشینان به شهروندان فلسطینی به ویژه در شهر الخلیل افزایش یافته است. روز یکشنبه تعداد زیادی از شهرک‌نشینان به مرکز شهر الخلیل حمله کردند و ساکنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند که موجب زخمی شدن تعدادی از آن‌ها شد.
خبر دیگر از فلسطین آنکه مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در اسرائیل و فلسطین اعلام کرد که تصمیم تل‌آویو برای اخراج وی ۵۳ سال اشغالگری اسرائیل را نشان می‌دهد. عمر شاکر، مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در اسرائیل و فلسطین قبل از اینکه به فرودگاه بن گورین برود و از اسرائیل خارج شود، گفت: امروز ۵۳ سال از اشغالگری شنیع اسرائیل و تلاش‌های زیاد برای ساکت کردن دیده بان حقوق بشر و جنبش‌های حقوق بشری را می‌بینیم. در همین حال اسیر مبتلا به سرطان در زندان‌های رژیم صهیونیستی در نتیجه اهمال عمدی این رژیم به شهادت رسید و در پی آن، اوضاع زندان‌ها متشنج گزارش شده است.«سامی ابودیاک» اسیر بیماری که در زندان‌های رژیم صهیونیستی محبوس بود، به شهادت رسید. کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی پیش‌تر و در نتیجه وضعیت وخیم این اسیر درخواست آزادی وی را داده بود؛ او مورد اهمال پزشکی عمدی اداره امور زندان‌های رژیم صهیونیستی قرار داشت و در نهایت همین اهمال پزشکی منجر به شهادتش شد.
از سوی دیگر قائم مقام آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا» تاکید کرد که این آژانس با بی‌سابقه‌ترین بحران مالی از زمان تاسیس خود مواجه است. رسانه های گروهی در سرزمینهای اشغالی از بازداشت ۱۵ فلسطینی در مناطق مختلف کرانه باختری توسط نیروهای رژیم صهیونیستی خبر دادند.نیروهای صهیونیست پس از یورش به منزل اسیر آزاد شده «قیس محمد کامل ابوماریه» ۱۷ ساله در شهرک «بیت أمر» در شمال استان « الخلیل » او را مجددا بازداشت کردند. در این میان وزارت خارجه رژیم صهیونیستی دیروز اعلام کرد که میزبان هیاتی از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان از کشورهای عربی از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس است.
از سوی دیگر روزنامه «جروزالم پُست» در گزارشی نوشته است که حامیان «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «گیدون سعر» هم‌حزبی وی را که ریاست نتانیاهو بر حزب «لیکود» را به چالش کشیده، مورد انتقاد قرار داده و به خیانت متهم کرده‌اند. هفته گذشته دادستان رژیم صهیونیستی رسما نتانیاهو را به «تقلب»، «رشوه‌خواری» و «سوء استفاده از اعتماد عمومی» متهم کرد. در پی صدور این کیفرخواست و همچنین ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه، سعر که از مدت‌ها پیش به عنوان گزینه بالقوه ریاست حزب بعد از نتانیاهو به شمار می‌رفت، رسما خواستار برگزاری انتخابات درون‌حزبی شد و ریاست نتانیاهو را به چالش کشید. در گزارش جروزالم‌پست در این خصوص، آمده است: «مبارزات درون حزبی در لیکود در بحبوحه تشدید تنش بین بنیامین نتانیاهو و متحدانش علیه رقیب او گیدون سعر، صورت گرفته است. درگیری داخلی در حزب به دنبال اظهارات و مصاحبه‌های سعر و تأکید او بر لزوم پاسخگو کردن نتانیاهو در زمینه ناتوانی او برای تشکیل کابینه و بی‌میلی‌اش برای پیروی از فرایندهای دموکراتیک، تشدید شده است».


کد مطلب: 111769

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccesqso2bqsm8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir