سامانه پدافند حراست از آسمان کشور تکمیل‌تر شد

«باور ۳۷۳ ایرانی » قوی‌تر از پاتریوت و اس ۳۰۰

1 شهريور 1398 ساعت 22:10


سامانه بومی پدافند برد و ارتفاع بلند «باور۳۷۳» با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در حالی رونمایی شد که این سیستم ساخته شده به دست متخصصان ایرانی کارآمدتر از پاتریوت آمریکایی و اس ۳۰۰ روسی است.
جوانان ایران زمین گامی دیگر برای حراست از کشور و ملت برداشتند تا آنانی که گاهی از روی بی فکری ادعای اقدام نظامی علیه ایران سر می‌دهند دیگر حتی خیال چنین توهمی را نداشته باشند. زمانی در دوران دفاع مقدس، ایران برای تهیه ساده‌ترین ادوات نظامی و دفاعی با مشکل مواجه بود اما به برکت ایستادگی و تلاش جوانانش توانسته از چنان توان دفاعی برخوردار شود که هر روز ابعاد جدیدی از برتری دفاعی کشور را به رخ جهانیان می‌کشند و این هشدار را آشکارا به دشمن می‌دهند که دوران بزدن در رو تمام شده و نمی‌توانند علیه ایران اقدامی داشته باشند چنانکه پهپاد متجاوز آمریکایی با پدافند ایران منهدم شد و مقر تروریست‌ها در دیرالزور با یگان موشکی هدف قرار گرفت و جهانیان را متهیر توان دفاعی و موشکی کشور کرد. در ادامه همین مسیر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح پنجشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی کشور، از سامانه بومی پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور ۳۷۳ بازدید و فرمان رونمایی از این سامانه را صادر کرد.
رییس قوه مجریه تصریح کرد: اگر بخواهیم سامانه پدافند هوایی جدید را با پدافند هوایی معروف اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ مقایسه کنیم، این سامانه از اس ۳۰۰ قوی‌تر و به اس ۴۰۰ بسیار نزدیک است. 

جزئیات از باور ۳۷۳
در همین چارچوب معاون وزیر دفاع گفت: سامانه باور ۳۷۳ قابلیت دفاع از فضای کشور از سطوح پائین تا ارتفاع ۶۵ کیلومتری را دارد، برد آن حدود ۳۰۰ کیلومتر است، قابلیت کشف و شناسایی و اولویت‌بندی همزمان ۱۰۰ هدف را داشته و می‌تواند با ۶ هدف به طور همزمان درگیر شود.سردار قریشی معاون وزیر دفاع با حضور در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران به مناسبت فرارسیدن روز صنعت دفاعی با اشاره به رونمایی از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ در روز صنعت دفاعی (۳۱ مرداد) به ویژگی‌های برجسته این دستاورد دفاعی اشاره کرد و گفت: ایده طراحی این سامانه به زمانی برمی‌گردد که بدلیل تحریم‌ها برای دریافت سامانه "اس ۳۰۰" مشکل داشتیم؛ اما اکنون سامانه باور ۳۷۳ با اتکا به توان بومی طراحی و ساخته شد.
وی افزود: سامانه باور ۳۷۳ قابلیت دفاع از فضای کشور از سطوح پائین تا ارتفاع حدود ۶۵ کیلومتری که ارتفاع بلند به حساب می‌آید را دارد؛ برد آن حدود ۳۰۰ کیلومتر است؛ قابلیت کشف و شناسایی و اولویت‌بندی همزمان ۱۰۰ هدف را داشته و می‌تواند با ۶ هدف در آن واحد درگیر شود. سردار قریشی ویژگی دیگر این سامانه به نسبت مشابه خارجی آن همچون اس ۳۰۰ را به روز بودن آن عنوان کرد و گفت: طراحی سامانه‌ایی همچون اس ۳۰۰ برای چند دهه گذشته است. در حالی که سامانه باور ۳۷۳ متناسب با شرایط روز طراحی و ساخته شده است. 

برتری باور ۳۷۳ بر نمونه‌های خارجی
فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جزئیاتی از قابلیت های سامانه باور ۳۷۳ را تشریح کرد و گفت: این سامانه در میدان رزم برتری بسیار بیشتری نسبت به نمونه های خارجی دارد.
امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در مراسم رونمایی سامانه ارتفاع بلند باور ۳۷۳ اظهار داشت: سامانه باور ۳۷۳ محصول تلاش مشترک کارکنان جوان نیروی پدافند هوایی ارتش، کارشناسان متعهد وزارت دفاع و مجموعه های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان است و در میدان رزم برتری بسیار بیشتری نسبت به نمونه های خارجی دارد.فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به توانایی های این سامانه تصریح کرد: سامانه باور ۳۷۳ توانایی شناسایی همزمان ۳۰۰ هدف و اولویت بندی ۱۰۰هدف را دارد و می تواند به صورت همزمان با ۶ هدف درگیر شود که این توانایی قابل افزایش است. صباحی فرد افزود: سامانه باور ۳۷۳ قابلیت درگیری با انواع هواپیماهای پناهنکار، موشک‌های کروز و بالستیک را دارد و مخصوص شرایط جغرافیایی کشور طراحی شده است و توانایی دارد تا به پس از درگیری با دشمن به سرعت جابجا شود. 

باور ۳۷۳ و افزایش ضریب نفوذناپذیری
در همین چارچوب نیز سخنگوی ارتش گفت: سامانه باور ۳۷۳، ضریب نفوذناپذیری به مرزهای هوایی میهن اسلامی را در سطح قابل توجهی افزایش داده است.
امیر تقی‌خانی معاون فرهنگی و روابط عمومی و سخنگوی ارتش با اشاره به رونمایی از سامانه بومی پدافند بردبلند باور ۳۷۳ و قابلیت‌های این سامانه، گفت: تولید این سامانه و رونمایی از آن در روز صنعت دفاعی کشورمان، تنها نشان دهنده گوشه‌ای از توانمندی‌های داخلی و قدرت ابتکار و خلاقیت ما در مجموعه صنایع دفاعی کشور است. معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش در ادامه با اشاره به قابلیت‌های سامانه بومی باور ۳۷۳،تصریح کرد: این سامانه قدرت شبکه یکپارچه پدافند هوایی -تحت کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ( ص) -را افزایش خواهد داد؛ این سامانه ضریب نفوذ ناپذیری به مرزهای هوایی میهن اسلامی را در سطح قابل توجهی افزایش داده و باورِ توانستن و عبور از موانع تحریم را در جوانان مبتکر حوزه صنایع دفاعی تقویت کرده است. وی با اشاره به پروژه‌های در دست طراحی و اجرا در مجموعه نیروهای ارتش تصریح کرد: ۱۵۰ پروژه‌ در سطح ملی و داخلی مجموعه ارتش در دست اجراست که طراحی، ساخت و تولید نیاز ها در حوزه‌های رزم زمینی، پدافند، هوایی و دریایی با بهره گیری از بهترین فناوری‌ها و با تکیه بر توان جوانان و با استفاده از فناوری‌های روز دنیا در مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران را شامل می شود. 

«باور ۳۷۳» برتر از پاتریوت آمریکا
از سوی دیگر مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران با اشاره به اینکه سامانه پدافندی «باور ۳۷۳» برتر از سامانه پاتریوت آمریکاست، گفت: ما به سامانه‌ای قوی‌تر از اس ۳۰۰ نیاز داشتیم. امیر سرتیپ شاهرخ شهرام ‌مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک ایران در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ‌شب شبکه دو سیما با اشاره به رونمایی از سامانه باور ۳۷۳ با حضور رئیس جمهور افزود: این سامانه با توجه به نیاز کشور به پدافند دفاعی با برد بالا طراحی و ساخته شد و با توجه به اینکه تنفیذ ساخت این سامانه از سوی رهبر معظم انقلاب و اینکه با میلاد پیامبر اکرم (ص) همزمان شد، عدد ۳۷۳ عدد ابجد پیامبر اکرم (ص) است و کلمه «باور» هم به تبرک از کلام مقام معظم رهبری مبنی بر خودباوری، نامگذاری شد.
معاون وزیر دفاع با بیان اینکه این سامانه ابرسامانه است و زیرسامانه هایی را همراه خود دارد و متحرک است، گفت: یک رادار جستجو دارد که بیش از ۳۲۰ کیلومتر برد دارد و یک رادار ردگیر با بیش از ۲۵۰ کیلومتر برد دارد و با دقت بسیار بالا، هدف را دنبال می‌کند.امیر سرتیپ شهرام افزود: این سامانه بیش از ۱۰ هزار اِلمان (چشم مرکب) دارد که هر کدام یک رادار محسوب می شود. وی با بیان اینکه این سامانه در مقابله با موشک های بالستیک کاربرد دارد، اضافه کرد: سامانه موشکی باور ۳۷۳ از سامانه «پاتریوت» آمریکا بسیار برتر است. معاون وزیر دفاع گفت: سامانه موشکی «تاد» بیشتر سامانه مراقبتی است و خانواده سامانه باور ۳۷۳ در کلاس بالاتر از آن است.


کد مطلب: 110463

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccexqs12bqs08.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir