ورود کارشناسان غربی برای انجام حمله شیمیایی به سوریه

5 شهريور 1397 ساعت 0:08


وزارت دفاع روسیه اعلام کرد برخی کارشناسان خارجی برای انجام حمله شیمیایی وارد منطقه کاهش تنش در ادلب شده‌اند تا امکان تجاوز مجدد خارجی به سوریه را فراهم آورند.
وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروهی از کارشناسان خارجی با هدف انجام حمله شیمیایی وارد سوریه شده‌اند. براساس این بیانیه، کارشناسان مزبور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. بنابر این بیانیه که بخش انگلیسی اسپوتنیک بخش‌هایی از آن را منتشر کرده، کارشناسان مزبور وارد منطقه کاهش تنش ادلب شده‌اند. ادلب بزرگ‌ترین منطقه سوریه است که همچنان تحت کنترل تروریست‌هاست، تروریست‌هایی که عموماً تحت حمایت ترکیه هستند. بنابر برخی آمارهای تأییدنشده، ده‌ها هزار نیروی القاعده در شهر ادلب به‌سر می‌برند.
ایران، ترکیه و روسیه ضامنان آتش‌بسی در سوریه هستند که حاصل روند مذاکرات آستانه است. براساس روند آستانه، داعش و القاعده مشمول آتش‌بس نیستند و عملیات نظامی علیه آنها در هر نقطه‌ای از سوریه مجاز است. گفته می‌شود که ارتش سوریه در حال آماده‌شدن برای عملیاتی با هدف بازپس‌‌گیری ادلب از تروریست‌های القاعده است.
دیروز نیز وزارت دفاع روسیه از احتمال انجام عملیات شیمیایی با هدف فراهم‌آوردن توجیه لازم برای تجاوز مجدد سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه خبر داده بود. این سه کشور پیش از این دو بار در فروردین ۱۳۹۶ و فرودین ۱۳۹۷ اقدام به تجاوز نظامی علیه سوریه کرده‌اند. براساس بیانیه ژنرال «ایگور کناشنکف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، گروهی در لباس «کلاه‌سفیدها» آماده شده‌اند تا پس از تحقق این حمله شیمیایی، نسبت به ضبط تصاویر آن و ارسال آنها به رسانه‌های انگلیسی‌زبان اقدام کنند. اسپوتنیک پیش از این گزارش داده بود که کلاه‌سفیدها اخیراً فعالیت خود را در ادلب گسترش داده‌اند.
منابع محلی اسپوتنیک گفته‌اند که شماری از عناصر کلاه‌سفید با هشت خودرو ون، چند بشکه را از کارگاه «اطمه» در مرزهای ترکیه به منطقه نامعلومی انتقال دادند؛ کارگاهی که مخصوص تولید مجدد ماده کلر است. گفته شده که نیروهای تحریر الشام که مهم‌ترین گروه ذیل آن جبهة‌النصرة، شاخه القاعده است، این خودروها را اسکورت کرده‌اند. کناشنکوف در این بیانیه می‌گوید که گروهی از ساکنان مناطق شمالی به منطقه «کفر زیتا» منتقل شده‌اند و آماده می‌شوند تا در ترتیب دادن حمله شیمیایی مزبور مشارکت کنند.
قرار است این افراد نقش کسانی را بازی کنند که در اثر استفاده از سلاح شیمیایی و بمب‌های بشکه‌ای آسیب دیده‌اند! خبر دیگر از سوریه آنکه رئیس‌جمهوری بلاروس به همتای سوری خود بابت بیست و پنجمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک بین دو کشور تبریک گفت و آمادگی خود را برای کمک به بازسازی این کشور جنگ زده اعلام کرد. الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس در نامه‌ای به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نوشت: مایه خرسندی من است که شاهد پایان جنگ در سوریه با پیروزی ارتش این کشور باشیم و مردم تحت رهبری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به زندگی عادی خود بازگردند.


کد مطلب: 105801

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccxpqss2bqx48.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir