در جلسه روز گذشته مجلس صورت گرفت

بررسی کلیات طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

31 تير 1398 ساعت 22:55


اختصاص حداکثر ۳۵۰۰ میلیارد ریال به وزارت دادگستری برای پرداخت خسارات برعهده دولت، بررسی کلیات طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی، پاسخ «کریمی قدوسی» به «رحیمی‌جهان‌آبادی» از مهمترین اخبار جلسه علنی روز گذشته مجلس بود.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استان‌های ساحلی و کلانشهرها با مشارکت بخش غیردولتی، بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد لایحه دو فوریتی اصلاح بند «الف» تبصره ۱۱ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
در این جلسه نمایندگان به کلیات طرحی رأی دادند که در صورت تصویب نهایی، بانک‌ها ملزم به حذف سود و جریمه بدهی تسهیلات گیرندگان می‌شوند.
عبدالناصر همتی هم رئیس کل بانک مرکزی در جریان بررسی کلیات طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران غیر جاری شبکه بانکی کشور تاکید کرد که بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی حجم نقدینگی و معوقات مشکلات جدی دارند که نباید مشکلات آنها را تشدید کرد که خدای نکرده از خدمات آنها به اقتصاد کشور محروم شویم.
نمایندگان در ادامه کار خود، کلیات لایحه الحاق یک بند به تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور را بررسی کرده و در نهایت با ۱۵۹ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۳ رای ممتنع با کلیات این لایحه موافقت کردند.
همچنین نمایندگان مجلس تصویب کردند ۱۰ درصد درآمدهای حاصل از جرایم راهنمایی و رانندگی و هزینه‌های دادرسی در اختیار وزارت دادگستری قرار گیرد تا نسبت به جبران خسارت افرادی که جبران خسارات آنها به عهده بیت‌المال یا دولت است، اقدام کنند.
مجلس ماده ۴ لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی را بررسی کرده و در نهایت آن را به تصویب رساند که بر اساس آن سرمایه‌گذاری در ایجاد و بهره‌برداری از تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی را از پرداخت مالیات معاف شد.
همچنین با تصویب نمایندگان، مالیات همه فعالیت‌های مرتبط با مدیریت اجرایی پسماند با نرخ صفر درصد محاسبه خواهد شد. ۱۷۰ نماینده مجلس نیز در نامه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار اجرای قانون مربوط به تخصیص قیر به شهرها و روستاها شدند.
همچنین در جلسه علنی، جواد کریمی قدوسی با انتقاد از صحبت‌های رحیمی‌جهان‌آبادی درباره وی گفت:‌ آقای رحیمی تمام آنچه که در مورد بنده گفته‌اید مختص خود شما است و به شما باید بگویم که نه گندم کابل را خواهی خورد و نه عدسی مجلس یازدهم را. یک عضو هیات رئیسه مجلس نیز مشروح تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور را قرائت کرد.


کد مطلب: 110013

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdfz0fsyt0fz6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir