وزیری که محتوای برنامه‌های تلویزیونی را تعیین می‌کند

18 خرداد 1397 ساعت 21:47


احسان علیخانی در یکی از قسمت‌های برنامه ماه عسل خود - که باز هم با حضور پزشکان همراه بود - به نکته مهمی اشاره کرد. وی در پاسخ به منتقدان برنامه او (با فردی به نام یاسی اشکی)، اعتراف کرد این برنامه به درخواست شخص وزیر بهداشت تهیه شده است و وزارت بهداشت محتوای این برنامه را تأیید کرده است.
صرف نظر از محتوای خود آن برنامه علیخانی ناخواسته به نکته مهمی اشاره کرده است:
این میزان از حضور وزارت بهداشت برای تعیین محتوا و جهت‌دهی به پربیننده‌ترین و اثرگذارترین برنامه ماه مبارک رمضان، ویژگی عجیبی است که فقط از وزیری چون قاضی‌زاده هاشمی برمی‌آید. قاضی‌زاده بخش قابل توجهی از وقت خود را طی این سال‌ها به حضور رسانه‌ای و مهندسی اخبار مربوط به وزارت بهداشت و پزشکان اختصاص داده است و از این نظر همه وزرای بهداشت قبلی هم که با هم در نظر گرفته شوند، مانند او ظهور و بروز رسانه‌ای نداشته‌اند.
در همین برنامه ماه عسل، یکی در میان شاهد حضور پزشکانی هستیم که ادعا می‌شود با «فعالیت‌های جهادی» بیماران صعب‌العلاجی را درمان کرده‌اند و یا در نقاط محروم جامعه بی‌شائبه خدمت کرده‌اند. در دومین شب از همین برنامه، پیرمرد گمنام و مشکوکی را از دل زیرزمین‌ها پیدا می‌کنند و به عنوان نماینده جامعه درمانگران تجربی طب سنتی در کنار دو پزشک تحصیلکرده مورد هجو قرار می‌دهند.
ماجرای ماه عسل امسال و جامعه پزشکی، واضح‌تر از آن است که نیاز به توضیح بیشتر داشته باشد. وزارت بهداشت و احتمالاً کارتل‌های واردات دارو و واکسن مرتبط با این وزارتخانه، «اسپانسر پنهان» این برنامه هستند.
در شرایطی که کشور در آستانه تحریم مجدد دارو قرار دارد و از همین اکنون داروهای ضروری مردم احتکار و گران می‌شود، هم و غم وزارتخانه و باندهایی که حیات اقتصادی خود را در واردات دارو می‌بینند و هنوز ننگ فراموش نشدنی واکسن آنفولانزا را جبران نکرده‌اند، این قرار گرفته است که داروی جدید و مشکوکی را آن هم از راه یک برنامه غیرتخصصی و عامه‌پسند تبلیغ کنند و با کمک سرمایه‌گذاری داخلی واردات آن را تسهیل کنند.
چنین نوع برخوردهای منفعت‌طلبانه ضدملی را فقط در کشورهای جهان سوم می‌توان دید و بدترین شکل آن را در وزارتخانه بهداشت دولت حاکم. 

نویسنده: سید مهدی ناظمی / مصاف


کد مطلب: 104641

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdoo0ffyt0z96.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir