آمریکا، فرانسه و انگلیس آماده حمله جدید علیه سوریه می‌شوند

سلاح‌ شیمیایی بهانه تکراری جنگ‌افروزان

4 شهريور 1397 ساعت 9:47


همزمان با ادعاهای غرب مبنی بر احتمال استفاده سوریه از سلاح شیمیایی، وزارت دفاع روسیه می‌گوید سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس آماده حمله‌ای دیگر علیه سوریه می‌شوند.
وزارت دفاع روسیه تصریح کرده که گروه‌های مسلح مستقر در سوریه آماده یک حمله شیمیایی دیگر با هدف تامین بهانه برای اقدام نظامی علیه سوریه می‌شوند. مسکو همچنین انگلستان را متهم کرده که در آماده‌سازی این حمله شیمیایی با تروریست‌ها همکاری می‌کند. وزارت دفاع روسیه همچنین با اشاره به ورود ناوشکن آمریکایی یواس‌اس سالیوان به خلیج‌فارس، گفته است ناوشکن مزبور یک فروند بمب‌افکن بی-۱بی را در قطر مستقر کرده تا برای حمله به سوریه آماده باشد.
آخرین بار، آمریکا، فرانسه و بریتانیا بامداد ۲۵ فروردین سال جاری دست به اقدام نظامی علیه سوریه زدند. در این حمله بیش از یکصد موشک به مناطقی در سوریه شلیک شد که به گفته وزارت دفاع روسیه، حدود ۷۰ درصد آنها رهگیری و منهدم شد. بهانه حمله فروردین نیز حمله شیمیایی به منطقه دوما بود. دولت سوریه تاکید کرد که این حمله نیز عملیات فریبکارانه برای تحریک به اقدام نظامی علیه سوریه بوده است.
حمله فروردین ماه بدون هرگونه مجوز از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت پذیرفت. گفته می‌شود هزینه حمله فروردین گذشته به سوریه از جانب عربستان سعودی تامین شده بود. این طراحی حمله در حالی مطرح می‌شود که ارتش سوریه در منطقه ارتفاعات صفا پیشروی هزار و ۵۰۰ متری داشت و موفق شد کنترل منطقه «خربه الحاوی» را به دست گیرد و در جریان این عملیات شماری از عناصر داعش را از پای درآورد. ارتش سوریه همچنان در حال تداوم محاصره عناصر داعش در ارتفاعات «صفا» است که در مرز اداری صحراهای سویداء و ریف دمشق واقع شده است.
ارتش سوریه با سلاح توپخانه‌ای خود مراکز تجمع عناصر داعش را در این ارتفاعات راهبردی هدف قرار داد. در محور «قبر الشیخ حسین» که یکی دیگر از محورهای اطراف ارتفاعات صفا است، ارتش سوریه توانست در جریان یک تله انفجاری، ۴۰ تروریست داعش را از پای درآورد و شماری از عناصر این گروه را بازداشت کند. در این میان وزارت خارجه روسیه درخصوص هرگونه اقدام ماجراجویانه آمریکا در سوریه به واشنگتن و متحدانش هشدار داد. این هشدار وزارت خارجه روسیه پس از آن صادر می‌شود که وزارت دفاع این کشور نیز از برنامه‌ریزی تروریست‌های سوریه برای یک حمله شیمیایی با هدف ایجاد بهانه جهت حمله نظامی به سوریه خبر داد.
تلاش کنونی دولت سوریه برای پس از ادلب است که مطمئنا مربوط به شرق سوریه خواهد بود که معادله ادلب برای آن در نظر گرفته می‌شود، یعنی تروریست‌ها یا وارد مذاکره می‌شوند و یا با عملیات نظامی تکلیف آنها یکسره می‌شود. پایگاه خبری «العهد» در یادداشتی به قلم «شارل ابی نادر»، سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان با عنوان «چرا آزادی ادلب قطعی است»، تکمیل روند آزادسازی ادلب را در آینده نزدیک با موفقیت پیش‌بینی کرد.
موضوع آزادسازی ادلب و پیرامون آن از چنگ تروریست‌ها دیگر موضوعی نیست که نیاز به بررسی یا گمانه‌زنی داشته باشد، استان ادلب، کمینگاه اصلی گروه‌های تروریستی در سوریه در مسیر آزادی قرار گرفته است و تکمیل این راه تنها به مناسب‌ترین سناریو در چارچوب حفظ منافع و حاکمیت کشور و ارتش سوریه و نه منافع چیز یا طرف دیگری نیاز دارد. مطمئنا این نتیجه‌گیری امروز به طور عینی و کاملا واقع‌گرایانه و نه بر پایه رویاپردازی و خیالات حاصل شده است، یعنی دستاوردهای ارتش عربی سوریه با پشتیبانی متحدانش این حقیقت را به کرسی می‌نشاند، چراکه آنها در طول دوره جنگ جهانی در سوریه با پشتکار، مقاومت و جانفشانی خود مناطق آلوده به وجود تروریست‌ها را یکی پس از دیگری آزاد کردند.
در این میان در توجیه تحرک نظامی علیه سوریه وزیر خارجه انگلیس در نشستی در سازمان ملل متحد گفته که گروه تروریستی داعش با از دست دادن سرزمین‌هایش در عراق و سوریه به یک شبکه تروریستی مخفی تبدیل شده است. وزیر خارجه انگلیس، ارزیابی سازمان ملل مبنی بر اینکه حدود ۲۰ هزار تروریست داعش در سوریه و عراق باقی مانده‌اند را تکرار کرد و گفت شهروندان بسیاری از کشورها در میان اعضای این گروه تروریستی حضور دارند.
همزمان با ادعای نظامی علیه سوریه منابع خبری اعلام کردند بنا بر برخی گزارش‌ها، نیروی هوایی آمریکا اخیرا یک بمب اتمی ارتقایافته‌ی سنگرشکن را با استفاده از بمب‌افکن رادارگریز بی-۲ مورد آزمایش قرار داد. نیروی هوایی آمریکا بمب اتمی بی‌۶۱-۱۲ (B۶۱-۱۲) را ارتقا داده و آن را قادر برای استفاده در عملیات‌های نفوذ در عمق زمین و تخریب سنگرشکن‌ها کرده است.


کد مطلب: 105786

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcevn8zpjh87fi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir