فرار با واسطه

یمن همچنان یکی از اصلی ترین تحولات عرصه جهانی است که یک بعد آن را مقاومت یمنی ها و بعد دیگر آن را زنجیره ای

27 خرداد 1398 ساعت 1:06


یمن همچنان یکی از اصلی ترین تحولات عرصه جهانی است که یک بعد آن را مقاومت یمنی ها و بعد دیگر آن را زنجیره ای از جنایات ضد بشری ائتلاف آمریکایی- سعودی تشکیل می دهد. این وضعیت چنان بوده که سازمان ملل بارها اذعان کرده است که میلیون ها یمنی در آستانه نسل کشی قرار گرفته و بیماری های همچون سرطان و وبا به شدت در این کشور در حال گسترش است که ریشه در تجاوزات ائتلاف سعودی دارد.
نکته قابل توجه در تحولات یمن آنکه متجاوزان به یمن تاکید کرده‌اند که وساطت‌های بین المللی و در راس آن از سوی انگلیس انجام گرفته تا عملیات‌ها علیه فرودگاه‌ها و تاسیسات سعودی و اماراتی متوقف شود. حال این سوال مطرح می شود که چرا ائتلاف سعودی به دنبال میانجی برای پایان پاسخ‌های یمنی ها به متجاوزان است؟ بخشی از این اقدام می تواند برگرفته از طرح خرید زمان برای ادامه کشتارها باشد چنانکه شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی با آتش زدن یک روستا در استان الحدیده، «جنایت فجیع» دیگری را علیه ملت یمن رقم زدند و نیروهای سعودی صعده را نیز بمباران و تعدادی زن و کودک را به شهادت رساندند.
البته نباید نادیده گرفت که سازمان ملل و نهادهای حقوق بشر به دلیل عدم مقابله با سعودی شریک جرم این جنایات هستند همچنین کشورهای غربی بویژه انگلیس، فرانسه و امریکا به دلیل فروش تسلیحات به سعودی شریک این جنایات بوده و باید محاکمه شوند . نکته دیگر آنکه این این میانجی یافتن برگرفته از هراس آنها از شکست‌های گسترده در برابر ارتش یمن است چنانکه ارتش یمن اعلام کرد که پهپادهای تهاجمی ‌اش دو فرودگاه ابها و جیزان سعودی را مورد هدف قرار داده است.
ساعتی پس از آنکه پهپادهای یمنی دو فروگاه سعودی را هدف قرار دادند، چندین فروند موشک بالستیک به سمت مواضع ائتلاف متجاوز در «نجران و جازان» شلیک شد. نیروهای مسلح یمن به ائتلاف سعودی هشدار داده اند که به محاصره یمن پایان دهد در غیر این صورت حملات دردناکی از سوی نیروهای این کشور دریافت خواهد کرد. در این میان دستاوردهای فنی یمنی ها بعد از دستاوردهای موشکی قابل توجه است چنانکه یمنی‌ها هم‌زمان با علمیات‌های پهپادی این روزهای خود علیه فرودگاه‌های سعودی، شبکه «الاخباریه» این کشور را هک و تصاویری از دستاوردهای خود منتشر کرد. البته باید به این مهم نیز توجه داشت که سعودی با فرافکنی به دنبال پنهان سازی شکست در یمن است چنانکه ولی‌عهد سعودی در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق الاوسط، ایران را به «ارتکاب حملات تروریستی» متهم کرد و با بیان اینکه «عربستان دنبال جنگ در منطقه نیست»، گفت «در برخورد با هر تهدیدی علیه منافع حیاتی‌مان تردید نمی‌کنیم».
با تمام این تفاسیر ادعای ائتلاف سعودی مبنی بر یافتن میانجی برای پایان جنگ همچنان در ابهام قرار دارد چرا که یمنی ها صادقانه در مذاکرات سوئد حاضر شدند اما این طرف سعودی بوده که به هیچ تعهدی پایبند نبوده است. البته رفتارهای غربی‌ها در قبال جنگ یمن قابل توجه است چنانکه آنها به جای مقابله با تجاوز سعودی به دنبال توقف دفاع یمنی ها هستند. 

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 109422

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcf01dy0w6dxja.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir