مرضیه هاشمی پس از تحمل ۱۱ روز زندان:

مرا به خاطر عقایدم بازداشت کردند

5 بهمن 1397 ساعت 23:22

اولین پیام هاشمی بعد از خروج از زندان / خبرنگار و مجری شبکه خبری تلویزیونی پرس‌‌تی‌وی اولین پیام ویدئویی‌ خود را بعد از آزادی از بازداشت ۱۱ روزه منتشر کرد؛ او در این پیام کوتاه از مسلمانان جهان و ملت ایران تشکر کرده است.
مرضیه هاشمی پس از خروج از زندان در پیامی ضمن تشکر از همه مسلمانان و ملت ایران گفت: دست همه درد نکند؛ خانواده عزیز، از زندان آزاد شدم. صحبت‌های زیادی دارم که چه مشکلات و سختی‌هایی را پشت سر گذاشتم، اما الآن قادر به تشریح این مسائل نیستم و فقط می‌خواستم تشکری از مردم مسلمان جهان و ملت عزیز ایران داشته باشم، بعداً حتماً درباره جزئیات این اتفاق صحبت خواهم کرد.


مرضیه هاشمی که یکشنبه هفته گذشته در فرودگاه سنت لوییس لمبرت از سوی پلیس آمریکا (اف.بی.آی) و بدون ایراد هرگونه اتهامی بازداشت شده بود، روز گذشته پس از تحمل ۱۱ روز زندان، با حکم دادگاهی در واشنگتن دی‌سی آزاد شد.
این سومین جلسه دادگاهی بود که هاشمی در آن حضور پیدا می‌کرد.
قاضی دادگاه دوم وی نیز مرضیه هاشمی را فاقد هرگونه اتهامی و تنها به عنوان «شاهد کلیدی» در پرونده‌ای نامشخص معرفی کرده بود.
خبرنگار شبکه خبری پرس‌ تی‌وی بعد از آزادی از زندان دلیل بازداشت خود در آمریکا را شغل و عقایدش عنوان کرد.
هاشمی یک روز بعد از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس دلیل بازداشت خود در آمریکا را شغل و عقایدش عنوان کرد.
خبرنگار پرس‌ تی‌وی که بدون وارد شدن هیچ اتهامی در واشنگتن دستگیر و زندانی شده بود، گفت دولت آمریکا قصد داشت به او هشدار بدهد که مراقب حرکاتش باشد.
وی بازداشت خود را غیرضروری خواند و گفت در صورت ارسال احضاریه به صورت داوطلبانه در دادگاه حاضر می‌شده است. هاشمی با اشاره به شعار «دوباره آمریکا را با عظمت کنیم» که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آن را مطرح کرده است، گفت: نمی‌دانم منظور او چیست، ولی اگر منظور این باشد که روز به روز حقوق اساسی انسان‌ها از آن‌ها بیشتر و بیشتر سلب شود، این از نظر من باعظمت شدن آمریکا نیست.
هاشمی افزود دادستان‌ها در اولین جلسه دادگاه درباره دلیل بازداشت گفتند با توجه به اینکه درباره او خطر فرار مطرح بوده، تصمیم به بازداشت وی گرفته‌ شد. این خبرنگار در همین خصوص گفت: به آن‌ها گفتم من از چیزی فرار نمی‌کردم، چون اساساً کاری انجام نداده‌ام. دلیلی وجود نداشت شما بگویید که درباره من خطر فرار وجود دارد.
مجری پرس‌ تی‌وی ادامه داد: من به حقیقت و فریاد زدن حقیقت اعتقاد راسخ دارم. معتقد به رساتر کردن صدای مظلومان هستم و مواقعی وجود دارد که این مسئله با سیاست‌های قدرت‌های موجود تناقض دارد و بخش زیادی از ماجرا مربوط به همین است.
هاشمی گفت در زندان محل نگهداری‌اش در واشنگتن وادارش کردند حجابش را بردارد و به او یک تی‌شرت سفید داده شد که آن را روی سرش بگذارد. هنگام عبور از ساختمانی که در آن هم زندانیان زن و هم زندانیان مرد حضور داشتند، به او گفته شد که نمی‌تواند از این تی‌شرت برای پوشاندن سرش استفاده کند و فقط بعد از ورود به سلول خود می‌تواند سرش را با آن بپوشاند. او همچنین گفت تا چند روز آداب غذایی منطبق با مذهب او نیز رعایت نشد. آسوشیتدپرس درباره این اظهارات مرضیه هاشمی با اداره امور جزایی ناحیه کلمبیا تماس گرفت، اما پاسخی دریافت نکرده است.
وی تاکید کرد: اگر در برابر این قانون سکوت کنیم و اجازه دهیم اجرا شود، به سمت خودمان برخواهد گشت. فکر نمی‌کنم اکثر آمریکایی‌ها بخواهند که کشورشان به این سمت حرکت کند.


کد مطلب: 107721

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcf0edyyw6dxea.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir