در سایه تجاوز نظامی ترکیه به سوریه صورت می‌گیرد

تقلای آمریکا برای احیای داعش در عراق

23 مهر 1398 ساعت 22:01


ترکیه با چراغ سبز آمریکا تجاوز نظامی به خاک سوریه را از یک هفته قبل آغاز کرده که گزارش‌ها از طراحی آمریکا برای استفاده از این جنگ افروزی برای احیای داعش و استمرار بحران در منطقه حکایت دارد.
سوریه طی روزهای اخیر آماج تجاوز نظامی ترکیه قرار گرفته است که در ظاهر برای تامین امنیت و در عمل برای جبران شکست‌های گذشته در سوریه و منطقه صورت می‌گیرد که البته با سوء استفاده آمریکا نیز همراه شده و تلاش دارد تا در سایه این تحرکات احیای داعش را اجرایی سازد. داعشی که احیایش از یک سو بهانه‌ای ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق می‌شود و از سوی دیگر مانع از برقراری ثبات و امنیت در عراق و منطقه و زمینه ساز استمرار بحران‌های امنیتی خواهد شد. در همین چارچوب منابع خبری از انتقال ۲۵۰ نفر از زنان داعشی به پایگاه الشدادی در جنوب حسکه به دست نظامیان آمریکایی خبر دادند.این در حالی است که قبلا هم شبکه العالم گزارش داده بود که نظامیان آمریکایی ۵۰ نفر از زنان داعشی را از سوریه به عراق منتقل کرده اند. این افراد با بالگرد از پایگاه «شدادی» در جنوب استان الحسکه سوریه به اقلیم کردستان عراق منتقل شده اند.در همین چارچوب ابو مهدی المهندس نایب رئیس سازمان «الحشد الشعبی» تأکید کرد که در پی رخدادهای سوریه، احتمال دارد که هزاران نفر از عناصر گروه تروریستی داعش از زندان‌ها آزاد شوند. همچنین کارشناسان مسائل امنیتی عراق خبر دادند که آمریکا قصد دارد سه هزار عنصر داعش را که در سوریه حضور دارند، به عراق انتقال دهد و برای این کار، سه منطقه را نیز تعیین کرده است.»دیدبان حقوق بشر» نیز به کشورهای اروپایی نسبت به انتقال صدها نفر از عناصر گروه تروریستی «داعش» از زندان های «نیروهای دمکراتیک کرد» در سوریه به عراق هشدار داد.
در این میان سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه رسما اعلام کرد که نیروهای این ائتلاف، شهر «منبج» واقع در شمال سوریه را ترک کرده‌اند. در راستای دفاع در برابر تجاوزات ترکیه و تروریست‌های وابسته به این کشور، نیروهای ارتش سوریه در شهر منبج مستقر شدند. از سوی دیگر «علی حیدر» وزیر آشتی ملی سوریه تأکید کرد که تحولات نشان می‌دهد که دولت سوریه در تصمیم خود برای حضور در تمامی خاک این کشور مصمم است. در همین حال در یک ژست سیاسی کاخ سفید از تحریم دو وزارتخانه و سه وزیر ترکیه دولت ترکیه به دلیل عملیات نظامی یک‌جانبه این کشور در شمال سوریه خبر داد. نمایندگان کنگره آمریکا با ناکافی خواندن اقدامات تنبیهی ترامپ علیه ترکیه تأکید کردند که در حال آماده‌سازی لایحه تحریمی‌ جدید علیه آنکارا هستند.
اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با انتشار یک یادداشت در رسانه آمریکایی ضمن رد انتقادهای بین‌المللی درباره عملیات نظامی آنکارا در سوریه، پاسخ تندی به مواضع اروپایی‌ها و به ویژه اتحادیه عرب داده است. روزنامه «نیویورک‌تایمز» به نقل از منابع مطلع نوشته است که با افزایش تنش میان واشنگتن و آنکارا، ممکن است آمریکا کلاهک‌های اتمی خود را که در پایگاه «اینجرلیک» مستقرند، از ترکیه خارج کند. همچنین ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در تماس تلفنی با همتایان آمریکایی، ترکیه‌ای و عراقی خود درباره افزایش خطر بازگشت تروریست‌های داعشی به قدرت بعد از عملیات نظامی آنکارا در سوریه هشدار داد.


کد مطلب: 111249

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfjydy1w6dy0a.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir