اندر احوالات وین

نشست گروه تماس سوریه دیروز در سوریه با حضور برخی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای...

28 ارديبهشت 1395 ساعت 23:31

مولف : قاسم غفوري


نشست گروه تماس سوریه دیروز در سوریه با حضور برخی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برگزار شد. نشستی که از همان ابتدا اختلافات گسترده در آن مشهود بود. آنچه بسیاری از ناظران سیاسی بر آن تاکید دارند اولویت بحران سوریه مبارزه با تروریسم و نیز برقراری ثبات و امنیت است که جمهوری اسلامی‌ایران همواره بر آن تاکید و در جهت آن حتی خون‌های بسیاری داده است. گزارش‌های نهادهای جهانی مبنی بر نقش مثبت ایران در حل بحران سوریه تاکید دارد، چنانکه نمایندگان سازمان ملل در امور سوریه ایران را کلید طلایی حل بحران نامیده‌اند باز نشر داده شود. ایران برای حل بحران سوریه راهکارهای سیاسی بسیاری با محوریت سوری – سوری بدون دخالت خارجی ارائه کرده است که عدم صداقت کشورهای غربی مانع از اجرایی شدن آنها شده است.
آنچه جهانیان تاکید دارند آن است که تا زمانی که کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه‌ای به حمایت از تروریسم و بازی دو جانبه در قبال سوریه ادامه می‌دهند نمی‌توان امیدی به حل بحران این کشور داشت. رفتارهای غیر اصولی این کشورها به فاجعه خان طمان منجر شد که به دلیل عدم مسئولیت پذیری آمریکا بوده است. آمریکا نمی‌تواند از یک سو ادعای رویکرد سیاسی داشته باشد و از سوی دیگر همچنان ادعای سرنگونی نظام سوریه و یا حضور تروریست‌ها در روند سیاسی را داشته باشد.
فاجعه خان طومان نشان داد که چیزی به نام تروریسم خوب و بد و یا جریان معارض میانه رو وجود ندارد و مبارزه سراسری با آنها تنها راه پایان بحران سوریه است. نکته قابل توجه آنکه در نشست‌های قبلی غربی تلاش کردند تا چنان وانمود سازند که زمینه شکست مذاکرات تقابل‌های ایران و سعودی بوده چنانکه محور رسانه‌ای آنان نیز درگیری الجبیر و ظریف بود. غرب با این ادعا از یک سو ایران و سعودی را به عنوان نماد شیعه و سنی مقصر بحران منطقه عنوان می‌دارد و پرونده خود را پنهان می‌کند.
القای فرقه‌ای بودن درگیری‌های منطقه بدون دخالت خارجی محور این طراحی است. عدم رویکرد منطقی و صادقانه غرب در قبال سوریه زمانی آشکارتر می‌شود که ریاض حجاب رئیس کمیته عالی معارضان سوریه در گفت‌وگوهای ژنو اعلام کرد معارضان بزودی تحت نظارت بین‌المللی، سلاح‌های پیشرفته تحویل خواهند گرفت و غرب از این وضعیت حمایت می‌کند.
هر اقدام نظامی‌صرفا باید از کانال نظام و ارتش سوریه باشد نه گروه‌هایی که حتی توان یک توافق ساده درون خود را ندارند و بسیاری از آنها با گروه‌های تروریستی همکاری دارند. رفتارهای غرب نشان می‌دهد که آنان همچنان در مسیر نادرست گذشته گام بر می‌دارند که جز استمرار بحران نتیجه‌ای به همراه نخواهد داشت.


کد مطلب: 95813

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfmcd1.w6dtyagiiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir