شکست سعودی خونبهای شهدای دانش‌آموز

22 مرداد 1397 ساعت 23:22


شمار زیادی از مردم یمن، در مراسم تشییع پیکر کودکان شهید حمله ائتلاف سعودی - آمریکایی با شعار مقاومت تا شکست سعودی شرکت کردند.
هنوز عملیات یافتن مفقودان حمله جنگنده سعودی به اتوبوس حامل دانش‌آموزان در استان «صعده» در اطراف محل حادثه، ادامه دارد پنجشنبه پیش (۱۸ مرداد)، جنگنده‌های ائتلاف سعودی یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی در بازاری در شهر ضحیان واقع در استان شمالی «صعده» را هدف قرار دادند که براساس آماری که تاکنون منتشر شده، دست‌کم ۵۵ نفر شهید و ۷۷ تن زخمی شدند.
منابع آگاه می‌گویند که شمار زیادی از مردم یمن برای ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این جنایت از استان صعده و سایر استانهای این کشور خود را به ضحیان رسانده‌اند تا در مراسم تشییع شهدای این جنایت آل‌سعود، شرکت کنند. اهالی شهرستان‌های اطراف ضحیان و حتی مناطقی خارج از استان صعده، خود را به ضحیان رساندند تا در مراسم تشییع پیکرهای شهدای این جنایت شرکت کنند.
در همین حال کودکان یمنی در اعتراض به حمله عربستان سعودی به کشورشان، به خیابان‌های صنعا آمدند. آن‌ها تصاویری از کودکانی را که در حمله هوایی عربستان به اتوبوس مدرسه کشته شدند، به همراه داشتند.
این کودکان که سنین مختلفی داشتند شعار‌های ضد عربستان سر دادند و تابلو‌هایی به زبان عربی و انگلیسی حمل می‌کردند. یکی از تابلو‌هایی که در دست داشتند خطاب به ریاض نوشته بود: «چه کسی به شما اجازه داده خون کودکان یمن را بریزید؟» همچنین مسلمانان و طرفداران صلح آلمان مقابل سفارت آمریکا در برلين تجمع اعتراضی در محکومیت جنایات آل‌سعود در یمن برگزار کردند.
در این تجمع که انجمن دانشجویان یمنی مقیم برلین و گروه‌های صلح‌طلب آلمانی حضور داشتند شرکت‌کنندگان جنایات اخیر رژیم آل‌سعود در یمن و کشتار دانش آموزان یمنی و حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از این رژیم کودک‌کش را محکوم کردند. شرکت‌کنندگان در اين تجمع عکس العمل جدی سازمان‌های بین‌المللی و مدافع حقوق بشر در قبال این جنایات ضد بشری را خواستار شدند.
نماینده صندوق کودکان سازمان ملل: این اقدام (ائتلاف متجاوز سعودي) قتل‌عام کودکان یمنی بود و شمار زیادی از کودکان هنوز در بیمارستان هستند. نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد یونیسف در یمن حمله هوایی ائتلاف متجاوز سعودی به یمن را که به کشته شدن ده‌ها کودک یمنی در شمال این کشور انجامید، محکوم و آن را نقض آشکار قوانین جنگی و حقوق بین‌المللی انسانی دانست.
متریکسل رنالو کفیل نمایندگی سازمان ملل در یمن در دفتر یونیسف در صنعا گفت: "این یکی از مرگبار‌ترین حملات علیه کودکان در یمن از زمان شروع درگیری‌ها بود. این اقدام قتل عام کودکان یمنی بود و شمار زیادی از کودکان هنوز در بیمارستان هستند و احتمالا بسیاری نیز جان خود را از دست می‌دهند، این مساله به هیچ روی پذیرفتنی نیست و نقض آشکار حقوق بین‌الملل انسانی و از نظر قوانین جنگ به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد ما از همه طرف‌های درگیری درخواست می‌کنیم حمله به غیرنظامیان و به خصوص کودکان و حمله به زیرساخت‌ها را متوقف کنند و در خواست می‌کنیم برای ترک مخاصمه و پایان دادن به جنگ، وارد گفت‌وگو شوند. این جنگ علیه کودکان است که باید خاتمه یابد.
«عبداللطیف الزیانی» دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در نشستی خبری از ریاض با عنوان «اصول راهکار سیاسی بحران یمن» مدعی شده است که حمله عربستان به یمن با تلاش برای نجات یمن و منطقه خاورمیانه از خطری بزرگ صورت گرفته است که امنیت این منطقه را برهم می‌زند.
وی در این نشست خبری ضمن دفاع از جنایات عربستان در یمن مدعی شده است که کشته و زخمی شدن هزاران یمنی نتیجه لجبازی انصارالله و اصرار و پافشاری آنها بر تشدید تنش بوده است. این در حالی است که انصارالله یمن بارها برای حل سیاسی بحران یمن پای میز مذاکره رفته اما عربستان و امارات بر ادامه جنگ علیه مردم یمن پافشاری کرده‌اند.


کد مطلب: 105633

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfmtdymw6dxva.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir