روز سرنوشت

تحولات غرب آسیا وارد دوران جدیدی می‌شود. در کنار استمرار مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه و البته مقاومت فلسطینی‌ها در برابر...

15 ارديبهشت 1397 ساعت 22:01


تحولات غرب آسیا وارد دوران جدیدی می‌شود. در کنار استمرار مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه و البته مقاومت فلسطینی‌ها در برابر صهیونیست‌ها و نیز مقابله یمن در مقابل تجاوزات ائتلاف آمریکایی – سعودی، دو تحول مهم در جریان است که یکی انتخابات عراق و دیگری لبنان است. انتخابات پارلمانی لبنان قرار است فردا پس از یک تاخیر ۵ ساله برگزار شود. ۵۸۳ نامزد در قالب ۷۷ لیست در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای تصاحب ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان با هم رقابت می کنند. حال این سوال مطرح می‌شود که اهمیت این انتخابات چیست و چه تاثیری بر آینده لبنان و منطقه خواهد داشت؟
در باب اهمیت این انتخابات چند نکته مطرح است. نخست آنکه این انتخابات بر اساس قوانین جدید برگزار می‌شود و به نوعی سهمیه بندی‌های گذشته حذف شده لذا جریان سیاسی بسیاری می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و مانند گذشته صرفا برخی جریان‌های خاص و از پیش تعیین شده راهی پارلمان نمی‌شوند. دوم آنکه این انتخابات بعد از توافقات سیاسی در لبنان و نیز پیروزی مقاومت در مبارزه با تروریسم و البته همزمان با تشدید دخالت‌های سعودی و آمریکا در لبنان برگزار می شود. این کشورها تلاش بسیار کرده‌اند تا جایگاه مقاومت را در میان مردم تضعیف و بر انتخابات تاثیرگذار باشند.
تحریم‌های مالی علیه حزب‌الله، بازگشایی پرونده ترور رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان، ادعای مراکش مبنی بر دخالت حزب‌الله در امور داخلی این کشور، اقدام سعودی در ربایش سعد حریری نخست وزیر لبنان و در ادامه آن ادعاهای عربستان و برخی کشورهای عربی مبنی بر حمایت مالی از لبنان در صورت خلع سلاح حزب‌الله اعمال تحریم علیه حزب‌الله در کنگره آمریکا و اتحادیه اروپا و... را می‌توان در این چارچوب ارزیابی کرد. دشمنان مقاومت بر آن بوده‌اند تا فضایی از ترس و وحشت را بر لبنان حاکم سازند تا شاید با این رویه بتوانند انتخابات لبنان را مهندسی کنند. دلیل اهمیت این انتخابات از آن جهت است که نتایج انتخابات پارلمانی تعیین کننده دولت آینده لبنان است.
هر چند که بر اساس تقسیمات صورت گرفته در دوحه قطر در سال ۲۰۰۸ میزان کرسی‌های جریان ۱۴ و ۸ مارس و حتی رئیس جمهور مشخص است اما نوع ساختار پارلمان قدرت چارنه زنی این جریان‌ها در آوردن افراد مورد نظر در ترکیب دولت را به همراه دارد.
در همین حال غرب و شرکای منطقه‌ای آن که در حوزه نظامی در برابر مقاومت لبنان شکست خورده‌اند برآنند تا در حوزه سیاسی این شکست را جبران و حتی دستاوردهای مقاومت را به حاشیه رانده و بی‌اهمیت سازند. بر این اساس با دخالت در امور لبنان به دنبال مهندسی انتخابات هستند. نتایج انتخابات نشان خواهد داد که آیا سناریو نویسی آنها به نتیجه رسیده است و یا اینکه دستاوردی دیگر برای مقاومت در حوزه سیاسی رقم خواهد خورد و لبنان گامی دیگر برای آزادی و استقلال در برابر دخالت‌های بینگانگان برخواهد داشت.

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 104201

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfxjdyyw6dx0a.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir