نشست بحران‌زده‌ها

فرانسه از امروز میزبان نشست سران گروه ۷ یا همان کشورهای که مدعی صنعتی بودن و اقتصاد برتر جهان شدن هستند می‌باشد...

1 شهريور 1398 ساعت 22:10


فرانسه از امروز میزبان نشست سران گروه ۷ یا همان کشورهای که مدعی صنعتی بودن و اقتصاد برتر جهان شدن هستند می‌باشد. این نشست با حضور سران آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا و کانادا برگزار می‌شود. البته این گروه پیش از این با حضور روسیه گروه جی ۸ نامیده می‌شد و از زمان خروج این کشور بر سر مناقشات اروپا و آمریکا با مسکو بر سر اوکراین، به جی ۷ تغییر نام داد. فرانسه در حالی میزبان این نشست که شواهد امر نکات قابل توجهی را در باب این نشست نشان می‌دهد. نخست وضعیت فرانسه میزبان است. ماکرون رئیس جمهور فرانسه در حالی سعی دارد تا از این میزبانی برای نمایش قدرت سیاسی و اقتصادی‌اش بهره گیرد که وضعیت درونی فرانسه بویژه اعتراض‌های مردمی به حاکمیت سرمایه‌داری بر کشورشان در قالب شنبه‌های جلیقه زردها عملا این رویای ماکرون را بر باد داده و حتی اعتراض های امروز مردمی به کابوسی سخت برای او مبدل شده است.
دوم آنکه گروه جی ۷ عملا یک جمع سراسر تفرقه است که از یک سو هر کدام به دنبال دیکته کردن مواضع خود به دیگران هستند و از سوی دیگر برخلاف گذشته نوعی واگرایی در برابر آمریکا وجود دارد در حالی که سران واشنگتن همچنان سعی در یکه تازی در این اجلاس‌ها را دارند چنانکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان دیدارهای خود با سران کشورهای گروه هفت در فرانسه به تمجید از سیاست‌های اقتصادی دولت خودش پرداخته و متحدان را به پیروی از الگوی آمریکا جهت حل و فصل مشکلات اقتصادی دنیا تشویق خواهد کرد.
صف بندی کشورهای اروپایی در برابر آمریکا چنان بوده که حتی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه قبل از دیدار با بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس هشدار داده خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا ممکن است این کشور را به شریک زیر دست آمریکا و دولت تحت سلطه این کشور تبدیل کند. در همین حال بسیاری از اعضای این نشست دارای بحران‌های سیاسی و یا اقتصادی داخلی هستند چنانکه سقوط دولت ایتالیا نیز از دیگر مباحث مطرح در گروه ۷ است که وضعیت بحرانی انگلیس را نیز باید به آن افزود. سوم آنکه از مباحث اختلافی در این نشست موضوع بازگشت روسیه به گروه جی ۷ است.
برخی کشورها مانند آمریکا در حالی از بازگشت روسیه استقبال کرده‌اند که برخی کشورهای اروپایی شرط‌هایی را برای این امر مطرح کرده‌اند چنانکه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در آستانه نشست جی ۸، بازگشت روسیه به این گروه و تبدیل دوباره آن به جی ۸ را به حل اختلافات غربی‌ها با مسکو درباره اوکراین و موضوع شبه جزیره کریمه منوط کرد. البته بسیاری بر این عقیده‌اند که موافقت آمریکا با بازگشت روسیه طرحی برای باج خواهی از اروپاست که خود این باج‌خواهی زمینه ساز چالش در اجلاس خواهد بود. به هر تقدیر می‌توان گفت که اجلاس گروه ۷ در فرانسه بیش از آنکه اجلاسی راهگشا باشد بیشتر اجلاسی تنش و اختلاف میان اعضاست هر چند که با برخی مسائل حاشیه‌ای نظیر موضوع هسته‌ای ایران به دنبال پنهان سازی این وضعیت و نمایش همگرایی ظاهری خواهند بود. و در عمل این نشست نشست بحران‌زدگان در داخل و خارج است .

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 110467

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcg3z9quak9qt4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir