ریشه تکرار تجاوز به تی‌فور

ارتش صهیونیستی بار دیگر پایگاه نظامی تی‌فور سوریه را هدف قرار داد که البته با واکنش پدافند سوری مواجه شد به گونه‌ای که...

19 تير 1397 ساعت 10:03


ارتش صهیونیستی بار دیگر پایگاه نظامی تی‌فور سوریه را هدف قرار داد که البته با واکنش پدافند سوری مواجه شد به گونه‌ای که برخی منابع اعلام کرده‌اند یکی از جنگنده‌های این رژیم را هدف قرار داده است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا صهیونیست‌ها برای چندمین‌بار این حملات را تکرار کرده‌اند و چه اهدافی را در ورای آن دنبال می‌کنند؟ برخی بر این عقیده‌اند که رژیم صهیونیستی بهتر از دیگران می‌داند که بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه برنامۀ جدید مقابله و مقاومت را آماده کرده و توانسته است گزینۀ "آشوب" را که اصلی‌ترین دستاویز متجاوزان بود، از روی میز آنها بردارد و اثرش را خنثی کند. رئیس‌جمهوری سوریه همچنین توانست با کمک متحدانش نقشه‌های جنگی را طراحی کند که این نقشه‌ها تغییری در تحولات میادین جنگی ایجاد خواهد کرد و این در حالیست که متجاوزان دچار سردرگمی شده‌اند و نمی‌دانند که چه هدفی را باید دنبال کنند. به همین دلیل اسرائیل پیوسته تلاش می‌کند که نقشه‌های جنگی نظام سوریه را بی‌اثر کند و توافقنامه‌ای شبیه توافقنامه آتش‌بس ۱۹۷۴ را تحمیل کند.
در این میان صهیونیست‌ها در ماه‌های اخیر فضایی علیه جمهوری اسلامی ایران در سوریه ایجاد کرده‌اند و برآنند تا با ادعای تهدید امنیتی جمهوری اسلامی اجماع جهانی را علیه آن ایجاد کند. حملات صورت گرفته به تی‌فور و نیز حمایت‌های آشکار از تروریست‌ها و ادعاهای رسانه‌ای سران این رژیم مبنی بر نابودسازی سوریه در صورت ادامه حضور ایران را می‌توان در این چارچوب ارزیابی کرد.
در این میان یک نکته قابل توجه است و آن پاسخ دادن سوریه به تجاوزات این رژیم است. دفع سوریه همانگونه که تجاوزهای قبلی‌اش دفع شد، نشان می‌دهد که سوریه با توانمندی‌های ساده خود می‌تواند دشمن را از دستیابی به اهداف تجاوزکارانۀ خود بازدارد و دشمن را در خنثی کردن نقشه‌های جنگی نظام ناکام بگذارد و هر تجاوزی را به خوبی دفع کند. این امور نشان می‌دهد که تل‌آویو کاملاً دچار ترس و وحشت شده است و هیچ گزینه دیگری برای گذاشتن روی میز ندارد تا بتواند آنچه را که در توافقنامه آتش‌بس ۱۹۷۴ به دست آورد، بار دیگر به دست بیاورد. به عبارتی دیگر اقدامات ارتش صهیونیستی نه از روی قدرت بلکه ناشی از ضعف و ناتوانی آن در برابر مقاومت سوریه است که در لوای حملات هوایی و حمایت از تروریست‌ها به دنبال پنهان‌سازی آن هستند. البته باید در نظر تجاوزات این رژیم اقدام علیه یکی از اعضای سازمان ملل است و باید از سوی این سازمان مورد بازخواست قرار گیرد که به دلیل وابستگی و عدم استقلال سازمان ملل تاکنون این امر محقق نشده است. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 105112

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchzmnzi23nvzd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir