یمن در چشم‌انداز صهیونیست‌ها

یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن در جمع خبرنگاران اسناد ابعاد مختلف همکاری رژیم سابق حاکم بر یمن با رژیم صهیونیستی را برملا کرد...

14 مهر 1399 ساعت 23:10


یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن در جمع خبرنگاران اسناد ابعاد مختلف همکاری رژیم سابق حاکم بر یمن با رژیم صهیونیستی را برملا کرد. براساس این اسناد، بروز کاشدان مشاور وزیرخارجه وقت رژیم صهیونیستی در ۱۴ ژوئن سال ۲۰۰۷ در سفری دو روزه به یمن با فرماندهان نظامی و امنیتی که از نزدیکان علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق بودند، دیدار کرده است. این سفر کاشدان دومین سفر او به یمن بوده است و وی پیش از این در سال ۲۰۰۵ نیز به یمن رفته است. بر اساس اسناد منتشره رژیم صهیونیستی در کنار عربستان در کشتار مردم یمن مشارکتی فعال دارد. حال این سوال مطرح است که اهمیت یمن برای این رژیم چیست و چرا به دنبال نفوذ و سلطه بر یمن است؟ در کنار سیاست اشغالگرایانه که ریشه و بنیان رژیم صهیونیستی را تشکیل می‌دهد یمن از چند منظر برای صهیونیست‌ها دارای اهمیت است. بخشی از این اهمیت شامل سناریوی صهیونیست‌ها برای سطه بر منابع نفتی در خاورمیانه و آفریقا است که سعی دارد به واسطه آن به هاپ ترانزیت انرژی به اروپا مبدل شود تا مولفه‌ای برای امنیت این رژیم باشد. بر این اساس سلطه بر نفت یمن یکی از ابعاد تحرکات این رژیم را تشکیل می‌دهد.
نکته دیگر آنکه سناریو صهیونیست‌ها تسلط بر دریای سرخ و بهره گیری از ترانزیت دریایی است چنانکه در دهه ۱۹۰ شیمون پرز رئیس اسبق صهیونیست‌ها در کتاب خاورمیانه جدید یکی از محورهای سیاست‌های این رژیم را بهره گیری از دریای مدیترانه و دریای سرخ برای اهداف سیاسی، اقتصادی و امنیتی عنوان کرده است. جایگاه استراتژیک یمن در تنگه باب المندب که حلقه واسط میان خلیج عدن و دریای سرخ است نقشی مهم در این استراتژی دارد و صهیونیست‌ها سلطه بر یمن را برابر با سلطه بر این منطقه می‌دانند. نکته دیگر آنکه ملت یمن ملتی است که همواره در کنار فلسطین و مقاومت منطقه بوده است چنانکه الموت اسرائیل از شعارهای اصلی آنها است. اکنون نیز با حضور همه جانبه انصارالله در عرصه قدرت تهدیدات یمن برای صهیونیست‌ها بیشتر شده است. لذا رژیم صهیونیستی با نفوذ در یمن به دنبال تضعیف و نابودی مقاومت یمن در لوای نام مقابله با انصارالله است. نکته مهم آنکه از حربه‌های صهیونیست‌ها را جمعیت سازی تشکیل می‌دهد چنانکه در اسناد افشا شده صهیونیست‌ها از مسئولان یمنی خواسته اند تا به حدود ۶۰ هزار صهیونیست که ۱۵ هزار نفر آن‌ها تابعیت آمریکایی داشتند، تابعیت یمنی داده شود. این اقدام در قالب ایجاد جمعیت یمنی برای توجیه دخالت و ارتباط حاکمان یمنی با صهیونیست‌ها و نیز بهره‌گیری از یهودیان ادعایی برای اقدام درونی علیه ملت یمن است که در قالب سلطه بر منابع اقتصادی و اجتماعی و رسیدن به مناسب سیاسی صورت می گیرد که نوعی نفوذ پنهان را رقم می‌زند. 

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 115626

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcirwazqt1azq2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir